MatematikTutkusu.com Forumları

Olasılık-permütasyon

İlk  1 2 3 Son
Faruk 13:44 06 May 2012 #11
1. soruda çocuklardan birinin kız olduğu söylenmiş.
EK , KE , KK gibi 3 durum vardır, bunlardan yalnız bir tanesinde diğer çocuk kız.
cevap 1/3

bu soruda çocukların kız ya da erkek olma ihtimalleri yine %50
mesela "büyük çocuğun kız olduğu bilindiğine göre küçük çocuğun kız olma ihtimali nedir?"
şeklinde sorulmuş olsa cevap sizin dedğiniz gibi 1/2 olurdu.
Haklısınız hocam. Ben yanlış algılamışım soruyu Fakat 4. sorudaki mantığı anlayamadım. Yani benim yaptığım niçin yanlış? Doğrusunun mantığı ne? Açıklarsanız sevinirim.

gereksizyorumcu - ait kullanıcı resmi (Avatar) gereksizyorumcu 14:17 06 May 2012 #12
soru Cem hocamızın yaptığı gibi çözülmeli

mantığını forumda şaşkın kelimesini arattığında çıkan konuları okuyup anlayabilirsin.
kısaca yanlışını şöyle açıklayabiliriz
ilk adam 5/6 ihtimalle yanlış anahtarı alsın, diyelim 4. nün anahtarını aldı, 4. adamın yanlış anahtar alması ihtimali nedir?

Faruk 14:27 06 May 2012 #13
%100 anladım teşekkürler.

jenny 15:38 06 May 2012 #14
* Bilgisayar dilinde farklı anlamlarda kullanılıyor. O yüzden aklım başka şeylere gitti heralde, anladım şimdi.

Teşekkür ederim.

Cem1971 - ait kullanıcı resmi (Avatar) Cem1971 18:50 06 May 2012 #15
(*) ile ifadeyi belli ediyorum. Rica ederim.

Bu konu üzerine birisi bana puan verirken, şahsıma hakaret etmiş. Bu kişi bilsin ki, öbür tarafta misli ile alacağım bunun karşılığını.
Bu kimse bilmiyor sanırım. Büyük alimlerin kitaplarında yazar. Ahirette, 1 dirheme, karşı taraftan 500 rekat cemaatle kılınmış (ve kabul olmuş) namaz sevabı alınarak hakk sahibine verilir diyor. Bunu bilsin, ona o kadar diyorum. Eğer özür dilemezse...

gereksizyorumcu - ait kullanıcı resmi (Avatar) gereksizyorumcu 18:57 06 May 2012 #16
Puanlamayı kimin yaptığı belli olmuyor mu?
biliniyorsa o kendini bilmezin kim olduğunu söyleyin admin ya da yapabiliyorlarsa moderatorler gereğini yapsınlar.
teşekkür etmediği için banlananların olduğu bi ortamda hakaret edenlerin barınabileceğini hiç sanmıyorum.

Cem1971 - ait kullanıcı resmi (Avatar) Cem1971 22:22 06 May 2012 #17
Olmuyor Sayın Yorumcu... Fakat Admin Hocam kim olduğunu söyledi. Ben diyeceğim dedim. Kendi bilir artık.

Faruk 00:20 07 May 2012 #18
İnsanın ne kadar alçalabileceğini gösteren bir tablo. Emeğe karşı hakaret. Yine de büyüklük sizde kalsın Cem hocam. Kötü sözün sahibine hiç bir faydası olmadığı gibi söylenene de bir zararı olmaz.

gereksizyorumcu - ait kullanıcı resmi (Avatar) gereksizyorumcu 12:24 07 May 2012 #19
Olmuyor Sayın Yorumcu... Fakat Admin Hocam kim olduğunu söyledi. Ben diyeceğim dedim. Kendi bilir artık.
siz söyledikten sonra dikkatimi çekti bana da benzer bi değerlendirme yapılmış

aynen şöyle yazıyor

" Konu: Olasılık-permütasyon

öğrencilere ukalalk yapma, heveslerini kırma!!!!!! "

Cem1971 - ait kullanıcı resmi (Avatar) Cem1971 12:42 07 May 2012 #20
siz söyledikten sonra dikkatimi çekti bana da benzer bi değerlendirme yapılmış

aynen şöyle yazıyor

" Konu: Olasılık-permütasyon

öğrencilere ukalalk yapma, heveslerini kırma!!!!!! "
Bu gibi insanlarla uğraşmak çok zordur. Bunlar çok da pervasız olurlar; en tehlikeli tarafları budur bunların. Yoksa laf oradan gelir oraya-boşluğa gider.

Diğer çözümlü sorular alttadır.
Permütasyon Soruları
Tüm Etiketler

İlk  1 2 3 Son
Üst Forum
Anasayfa
Yukarı Standart Görünüm