1. #1

  Statü
  Grubu
  Site sahibi
  İş
  Matematik Öğretmeni

  Sponsorlu Bağlantılar

  'Pi sayısı hatalı ben doğrusunu buldum!'  Demir çelik sektöründen emekli olan Bekir Özmen, matematiğin bel kemiklerinden olan pi sayısının yanlış olduğunu iddia etti. Teknik bir kitap yazarken pi sayısının yanlış olduğu düşüncesine varan Özmen'in çalışmasına göre '3,14159265'' olarak bilinen pi sayısı ''3,1426968'' olarak görülüyor.

  Özmen, matematik ile amatör olarak uğraştığını, demir çelik sektöründe uzun yıllar çalıştığını ve 1998-1999 yılları arasında teknik bir kitap yazarken ilginç bir durumun dikkatini çektiğini söyledi. Kitap yazarken bir durumun kendisini meraklandırdığını anlatan Özmen, ''Orada anladım bu pi sayısının yanlışlığını. Üzerinde yoğun çalıştım. Gazi Üniversitesinde, İzmir'deki üniversitelerde bunu tartıştım. Benim çalışmamı beğendiler. Ancak tatmin olmadılar. Ama ben de aslında biraz şüpheliydim. Ama şimdi bazı verilerle beraber artık bunu netliğe kavuşturdum'' dedi.

  Kitabı 2005 yılında yayımladığını ifade eden Özmen, daha sonra da pi sayısı üzerindeki çalışmasına devam ettiğini belirtti. Pi sayısının ''3,14159265'' olduğunu anımsatan Özmen, kendi bulduğu sayının ise ''3,1426968'' olduğunu kaydetti. Özmen, konuyla ilgili çalışmasını şöyle özetledi:

  ''Yeni bulduğum pi sayısının kanıtının bir tanesi de şu: eski trigonometrik fonksiyonlar, kullanılan pi sayısına göre uygun değil. Örneğin 90 derecenin sinüsünü, 60 derecenin sinüsüne böldüğümüz zaman 1,154700538 rakamı çıkıyor, doğrusu da bu. Ancak mevcut trigonometrik fonksiyonlarda bu aradaki katsayı çarpımlarını işleme koyduğunuz zaman bu rakamdan daha değişik rakam çıkıyor ki bu da yanlış. Bu da eski pi sayısının yanlışlığını kanıtlıyor. Bu da bir detay. Aynı şekilde 60 derecenin sinüsünü 30 derecenin sinüsüne böldüğünüz zaman çıkan rakam eski pi sayısına göre farklı. Yeni pi sayısına göre doğru olan da o zaten. Eski trigonometrik fonksiyonlardan sinüslerin 90, 60, 30 dereceleri doğru. Aradakilerde farklılık var. Bunların yeni pi sayısına göre düzeltilmesi gerekiyor.''


  ''NOTERE DE ONAYLATTIM''
  Yeni bulduğunu öne sürdüğü pi sayısına ilişkin çalışmasını notere de onaylattığını dile getiren Bekir Özmen, ''Ancak bazı profesörleri tartışırken tatmin edememiştim. Oysaki şimdi tatmin edecek durumdayım. İspatlamış durumdayım. TÜBİTAK'a da dün belgeleri verdim'' dedi.

  Matematik Derneği ile de görüşmelerinin olduğunu anlatan Özmen, ''Bunu sorumluluğu bana ait olmak kaydıyla matematik profesörleri ile tartışmak istiyorum. Doğruluğuna da yüzde 100 inanıyorum. Küsuratında farklılık var. Ama bu büyük ölçümlerde fark ediyor'' diye konuştu. Özmen, şunları söyledi: ''Benim iddiam şu değil, bununla yapılan hesapla bununla yapılan hesap paralel diye bir düşüncem yok. Sadece gerçeği kanıtlamak istiyorum. Zaten mevcut trigonometrik fonksiyonlar var. Sinüs, kosinüs, tanjant, kotanjant var ya, onlarda bile yani yanlışlık fark ediliyor. Mevcut kullanılanlarda pi sayısının oraya uygun olmadığı ve bunun uygun olduğu kanıtlanmış oluyor. Ben kanıtlamış oluyorum bunu da. Bunun Türk ve dünya kamuoyu tarafından bilinmesini istiyorum. Çünkü Pi sayısı bütün dünyada kullanılan bir değerdir.''


  Pİ SAYISI
  Bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen matematik sabiti olan pi, ismini, Yunanca ''çevre'' sözcüğünün ilk harfi olan ?'den aldı.

  ''Arşimet sabiti'' veya ''Ludolph sayısı'' olarak da bilinen pi sayısı, günlük kullanımda basitçe 3, 3,14 veya 3,1415 olarak ifade edilmesine rağmen gerçek değeri ''3,14159265'' olarak ortaya konuldu.

  AA

 2. #2

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Diğer

  Sponsorlu Bağlantılar

  yurdum insanı )
  yıllar yıllar önceki çemberi kareleme olayı gibi bir eylem.
  ama üzüldüğüm nokta şu : "Gazi Üniversitesinde, İzmir'deki üniversitelerde bunu tartıştım. Benim çalışmamı beğendiler."
  hangi öğretim görevlisi dikkate alıp dinlemiştir ve beğenmiştir?
  İ∫MİM İMZADIR.

 3. #3

  Statü
  Grubu
  Moderatör
  İş
  Diğer

  Sponsorlu Bağlantılar

  sanıyoum kendisi 8 haneye kadar işlem yapabilen made in PRC hesap makinesiyle işlemlerini yapıyor.
  kendimi tutuyum tutuyum diyorum ama tutamıyorum. bence kendisinin gazi üniversitesinden ilk önce akıl sağlığı yerinde raporu alması lazım ondan sonra özgün çalışmalrına devam edebilir. birçok arkadaşıjmız ve hocalarımız bana kızacaktır ama bazı şeyler de bu kadar basit olmamalı. tamama insanımız amatör olaak mtematikle , fizikle , bilimin her türüyle ilgilensin ama bu işi profesyonel olarak yapanlar milyonlarca insana da birz saygı göstersin. elime sadece 4 işlem yapmaya yeten (trigonometrik hesap yapmayan) hesap makinesi , 1 beyaz kağıt ve kalemle bulduğu değerin hatalı olduğunu bu kısıtlı bilgimle ben bile ispatlayabilirim.

  bir gazetede gördüğüm haberi anlatmak istiyorum. hani başına ödül koyulmuş meşhur sorularımız var. bunlardan girisi de goldbach hipotezi.
  habaere göre çok zeki bir Türk bunu ispatlamış parasını kiden alacağını soruyor.
  Goldbach 2 den büyük hr çift sayı 2 asal sayının toplamı olarak yazılabilir demiş ve bugüne kadr bunu ispatlayabilen olmamış.

  süper zeki vatandaşımızın ispatı: 2 den büyük herhangi 2 asal sayı seçelim. bu sayıların ikisi de tek olacağından toplamlrı çifttir. ispat tamam.

  cem yılmazdan alıntı yapmak lazım. "sen böyle konuşursan ben hemen tema vakfını ararım konuşan meşe var diye"
  kişi biraz kendini , haddini bilmeli.

 4. #4

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Diğer
  Sayın Gereksizyorumcu'ya %100 katılıyorum.

  "Örneğin 90 derecenin sinüsünü, 60 derecenin sinüsüne böldüğümüz zaman 1,154700538 rakamı çıkıyor, doğrusu da bu."
  8haneli bi hesap makinasıyla yapılan işlemin sonucu ne kadar hassastır? TIR kantarıyla altın tartmak gibi bişey.
  meark ettim sonucu sin90 / sin 60 = 2/√3 wolframa hesaplattım.
  http://www.wolframalpha.com/input/?i...in%28pi%2F3%29
  İ∫MİM İMZADIR.

 5. #5

  Statü
  Grubu
  Site sahibi
  İş
  Matematik Öğretmeni
  Bu beyfendi yine çamurluk yapmıyor. Bide buradakine (Gelin-güvey olmak) bakmayanlar baksın.

 6. #6

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Matematik Öğretmeni
  Bence bu beyefendi Pi sayısının tanımını bilmiyor, trigonometrik bir sabit sanıyor. Üstelik verdiği fark (binde basamağından başlayan fark) en basit hesapta bile inanılmaz hatalara neden olur. İnsan bazen şu soruyu sormalı kendine: Bu kadar basit bir şeyi kimse neden görmedi, acaba ben mi yanlış görüyorum? Yazık...

 7. #7

  Statü
  Grubu
  Moderatör
  İş
  Diğer
  hocam bu son bahsettiğiniz matematikçimizin sanırım eskiden asal sayılarla ilgili bir çalışması vardı ve ben o konuda kendisinin hayal kurduğunu belirtmiştim.

  kaba olacak ama bana göre bunlar matematiğin Ajdar vakalarıdır.

 8. #8

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Diğer
  madalyonun diğer yüzü:

  ülkemizdeki vatandaşlarımızın "bilim adamı olmak" hakkında bilgisi ne kadar?
  araştırma nasıl yapılır?
  ilgili kaynaklara nasıl ulaşılır?
  hipotezin önemi ve hazırlama yöntemlerini nedir?
  ve diğer birçok soruların cevaplarını; önemlerini ne yazıkki ülkemiz birçokvatandaşımıza algılatamamıştır.

  örneğin: bikaç işlem yapan biri " A! yeni bir formül buldum" der. ama yine aynı kişi bilmezki o formül birkaç yüzyıl önce bulunmuş olduğunu.
  İ∫MİM İMZADIR.

 9. #9

  Statü
  Grubu
  Site sahibi
  İş
  Matematik Öğretmeni
  hocam bu son bahsettiğiniz matematikçimizin sanırım eskiden asal sayılarla ilgili bir çalışması vardı ve ben o konuda kendisinin hayal kurduğunu belirtmiştim.

  kaba olacak ama bana göre bunlar matematiğin Ajdar vakalarıdır.
  Evet hocam aynen o sahış. Sildim yazısını. Popüler olmak için böyle atraksiyonlar yaptığı için.


 

 • Bu yazıyı beğenerek
  destek
  verebilirsiniz

  Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
 • Benzer konular

  1. YGS'deki hatalı soruyu 3 yıl sonra iptal ettirdi
   Admin, bu konuyu "Sınavlar" forumunda açtı.
   : 8
   : 27 Tem 2014, 00:29
  2. Cevap Anahtarı mı hatalı?
   midnightsun, bu konuyu "10. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
   : 2
   : 01 Eki 2012, 18:32
  3. Forumdan buldum ama cevabı bulamadım :/
   silvestır, bu konuyu "8. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
   : 2
   : 01 Haz 2011, 20:38
  4. pi sayısı için bir formül buldum?
   kemal kemal, bu konuyu "Özel matematik soruları" forumunda açtı.
   : 6
   : 20 Nis 2011, 12:28
  5. hatalı bilye ve hatası ???
   paradoks12, bu konuyu "Özel matematik soruları" forumunda açtı.
   : 69
   : 18 Oca 2011, 19:00
  Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları