Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam
    I) soldaki işlemin sağdakinden önce yapılmasınakarşıyım derken sağdaki mi daha önce yapılsa daha mı iyi olur diyosunuz? çünkü karışıklığın önlenmesi adına birisi muhakkak önce yapılacaktır.

II) işlem önceliğinden bahsetmiyoruz ki bu okuma önceliğidir. öncelikler tamamlandığında artık geriye kalanlar soldan sağa doğru sıralanmıştır ve böyle yapılır.

III) pratik yolunuz sadece çarpma ve toplama işleminin değişme özelliğine sahip lmasından kaynaklı bir durumdur. başka bir işlem kümesinde işlemlerimizi yapıyor olsak mesela bir yıldız işlemi tanımlansa soldaki sağdakinden önce yapılır. yani yaptığımız şey çarpma ve toplamdan daha genel bir durum. çarpma ve toplamaya has ek bir notasyon oluşturlmuş onda da denmişki çarpma ve toplama (ya da bölme , çıkarma) birardaysa önce çarpmaları yapınız. siz çıkarsınız başka bir dil geliştirirsiniz önce toplamalar yapılacak dersiniz yazım kurallarınıza da ona göre dikkat edersiniz farkedecek şey olsa olsa işlem uzunluğunun artması olur, eğer açık bırakmadan tanımlamalarınızı yapmışsanız sonuç değişmez.

IV) 6:2.3 işleminde ":" işaretiyle klasik bölme işlemini tanımlamışsanız bölme işlemi önce yapılır burada parantez koymak sadece bu tür tartışmaları bitirir eğer sağdaki işlemin önce yapılmsını istiyorsanız onun yolu parantez koymaktır. tabi bölmeyi (1/2) şeklinde yazdıktan sonra , çarpma işleminin değişme özelliğinden faydalanıp istediğimiz işlemi önce yapma hakkına da sahip olabiliriz orası matematiksel bir teknik oluyor.

V) bir yerde ikilik olamayacağına göre tüm listelenmiş kurallar uygulandıktan sonra ortada kalan durumlar arasında tıpkı trafikteki yol verme kuralı gibi matematikte de bu ikiliği ortadan kaldırmak adına birşey tanımlanmalıdr. Matematikte de işlemler soldan sağa okunur soldan sağa doğru yapılır, çünkü bir şilemin başka bir işlemle soldan bileşkei ile sağdan bileşkesi aynı olmak zorunda değildir ve bu ikilemin ortadan kaldırılması gerekir. değişme , dağılma vs gibi özellikler bunların arasında gruplandırmalar , yer değiştirmeler vs yapmamıza olanak sağlar yani birer çözümleme yapmamızı sağlar , kuralları bozan birer özellik gibi tanımlanması yanlıştır.

ben böyle düşünüyorum. kısaca öncelikler ortadan kalktıktan sonra sağdaki işlem sonra yapılır isteyen değişme özelliğini kullnıp işlemleri yer değiştirip sağdakini önce yapabilir ama muhakkak sağdaki önce yaptırılmak isteniyorsa parantez kullanılmalıdır.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Arkadaşların görüşlerini almak istiyorum, işlem önceliği ile ilgili postulatlar (ön doğru) belirlenecek. Matematikçilerin savunduğu iki görüş Matematik profesörleri ekibine sunuluyor.

1. görüş :"Çarpma ve bölme olan bir işlemde ilk önce gelen işlem yapılır"

2. görüş : "Çarpma ve bölme olan bir işlemde çarpma önce geliyorsa sıra önceliğini bakılmazdan işlem yapılır, bölme işlemi önce gelecekse parantez içinde olmalı ve parantez içi bölme işlemi yapıldıktan sonra çarpma yapılmalıdır"

Sizce matematik profesörleri hangisini postulat olarak kabul etmeleri yüksektir?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ikisinin de kabul edilmesinde bnce bir sıkıntı yok ama halihzırda bölme işlemi paranteze alınmadan yazılabiliyorsa 2. görüşün mevcut uygulamada yeri olmamış oluyor. ama dersiniz ki
    "bundan sonra bölme işlemleri çarpmadan önce gelirken parantez içine yazıla!"
    bundan sonra hiçkimse çarpmadan önce gelen bölmeleri parantezsiz yazamayıp oradaki ikliği yokederse işlemler 2. görüşe uygun olarak yapılabilir. mevcutta 1. görüş uygulanmak zorundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    2. görüş

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    sayın gereksizyorumcu, işlemleri soldan sağa sıra ile yapılır demek, eski köye yeni adet getirmek gibi oldu.
    Bir şeyi savunurken bunun doğuracağı sonuçları da kestirmenizi öneririm.
    Sizin savunmanıza göre işlemlerde paranteze hiç gerek yoktur.
    Tamam öyle yapalım. Bütün işlemlerde parantezleri kaldıralım. Bakalım neler oluyor?
    4 işlemde, hangisinde değişme özelliği olup, hangisinde olmadığı; hangisinin hangi durumlarda hangisine önceliğinin olduğu bellidir. Bunların uygulanamadığı durumlarda parantezle öncelik verilmesi gerekir. İşlemlerdeki tek kabul ve usül budur.
    6:2.(1+2) işleminde bir adım öteye gidemezsiniz. Ön taraf uçurumdur. Bu uçurumu geçmek için bir köprüye ihtiyaç vardır, bu da parantezdir. Parantezsiz devam etmek isterseniz, Mazallah, durum vahim olur.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    sayın gereksizyorumcu, işlemleri soldan sağa sıra ile yapılır demek, eski köye yeni adet getirmek gibi oldu.
    Bir şeyi savunurken bunun doğuracağı sonuçları da kestirmenizi öneririm.
    Sizin savunmanıza göre işlemlerde paranteze hiç gerek yoktur.
    Tamam öyle yapalım. Bütün işlemlerde parantezleri kaldıralım. Bakalım neler oluyor?
    4 işlemde, hangisinde değişme özelliği olup, hangisinde olmadığı; hangisinin hangi durumlarda hangisine önceliğinin olduğu bellidir. Bunların uygulanamadığı durumlarda parantezle öncelik verilmesi gerekir. İşlemlerdeki tek kabul ve usül budur.
    6:2.(1+2) işleminde bir adım öteye gidemezsiniz. Ön taraf uçurumdur. Bu uçurumu geçmek için bir köprüye ihtiyaç vardır, bu da parantezdir. Parantezsiz devam etmek isterseniz, Mazallah, durum vahim olur.
    hocam parantezleri nerden çıkardınız şimdi?
    tüm öncelikler tükendikten sonra ortada bazı ikilikler kalacaktır bu ikilik de işlemler soldan sağa yapılarak çözülür diyorum. parantezleri neden kaldıralım.

6:2.(1+2) işleminde : ile bölme işlemini tarif ediyorsanız sonuç bellidir
    =6:2.3
    =3.3
    =9

bunu :2 yerine .(1/2) yazıp da test edebiliriz

=6.(1/2).(1+2)
    =6.(1/2).3 , hadi bu adımda da çarpmanın değişme özelliğinde faydalanalım
    =6.3.(1/2)
    =18.(1/2)
    =9

sonuç larak ben işlemlerde parantezi kaldırmalıyız gibi birşey söylemedim , parantezler gerektiğinde kullanılır , öncelikler bittiğinde de soldan başlanıp işlemler yapılır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    hocam parantezleri nerden çıkardınız şimdi?
    tüm öncelikler tükendikten sonra ortada bazı ikilikler kalacaktır bu ikilik de işlemler soldan sağa yapılarak çözülür diyorum. parantezleri neden kaldıralım.

6:2.(1+2) işleminde : ile bölme işlemini tarif ediyorsanız sonuç bellidir
    =6:2.3
    =3.3
    =9

bunu :2 yerine .(1/2) yazıp da test edebiliriz

=6.(1/2).(1+2)
    =6.(1/2).3 , hadi bu adımda da çarpmanın değişme özelliğinde faydalanalım
    =6.3.(1/2)
    =18.(1/2)
    =9

sonuç larak ben işlemlerde parantezi kaldırmalıyız gibi birşey söylemedim , parantezler gerektiğinde kullanılır , öncelikler bittiğinde de soldan başlanıp işlemler yapılır.
    Niye :2.(1+2) yerine 1/6 yazmıyorsunuz, ne engel var?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    sayın gereksizyorumcu yapmayın. İşlemler soldan sağa yapılır görüşünü nasıl savunabildiğinizi hala anlayabilmiş değilim.
    İşlemlerde bütün öncelikler bittikten sonra, hatta, öncesinde bile parantezle öncelik verilir. Bunu bilmediğinize inanmıyorum.
    Siz bence sadece aykırı görüş olsun diye, bunu savunuyormuş gibi yapıyorsunuz.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Niye :2.(1+2) yerine 1/6 yazmıyorsunuz, ne engel var?
    çünkü soldaki işlem sağdakinden önce yapılır. sadece bu mesajınız bile çelişki oluşturuyor ve beni haklı çıkarıyor.
    ben ortadai ikiliğin kalkması diye soldakinin daha önce yapılacağını söylüyorum siz ise ortada ikilik var neden 1/6 yazmıyoruz diyosunuz.

şu an 6/2.(1+2) işlemi yazılabilir bir ifade midir bunu sorgulayalım. bana göre yazılabilirdir. yzılabilen birşeyse de tek şekilde algılanmalıdır. tek şekilde algılanması da soldai işlemin önce yapılmasını gerektirir çünkü (6/2).(1+2) ile 6/(2.(1+2)) farklı işlemlerdir ve bu ikisinden hangisinin kastedildiği belli olmalıdır.
    siz 6/2.(1+2) ifadesi yazılamaz diyorsanız orasını bilemem çünkü ben yazılabileceğini düşünüyorum.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    ben matematik hocama sordum ve sonucu 9 buldu. 9/3.(2+1)

bölme ve çarpma yanyana ozaman hangisi önce geliyorsa o yapılır dedi ve 3.3 den 9 cevabını verdi

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları