1. #11

  Statü
  Grubu
  Üye
  İş
  Diğer

  Sponsorlu Bağlantılar

  okumak sadece anlamayı geliştiriyor. bu anlamada ilk öğretim ve lise matematiğinde problemlerde karşına çıkar.
  kitap okumak matematiği çok fazla ilerletmez. bunu her gün kitap okuyan biri değil lise hayatım boyunca 2-3 kitap bitiren biri söylüyor. yani ben. övünmüyorum kitap okumadığım için. fakat 4 yıl boyunca 2-3 kitap bitirdim. hiçbir katkıda sağlamadı.
  matematik ya çalışarak kazanılan bir durum.sadece çalışmakla bir yere kadar çıkar matematik. daha sonrası insanda potansiyelin olması gerekir.
  matematikte daha çok bakış açısı geliştirmek önemlidir. bu geometride de geçerli. örnek ise
  bir geometri sorunun birden fazla çözümü vardır. ve bu çözümlerin hepsi farklı bir bakış açısıyla yapılmış.

  Sana katılıyorum dostum. Matematiği geliştirdiğini kalıpsal olarak söylemiştim. Faydası çok dokunur desek daha doğru. Tartışmanın uzayıp farklı bir hal alacağını bilseydim daha dikkatli yazardım fakat açıklamalarımdan da bu anlaşılıyor.

  Sadece kitap okuyan bir insanın matematiği tabikide gelişmez. Matematik bir bilim dalıdır ve anlamaya öğrenmeye ve uygulamaya bağlıdır. Hiç soru çözmemiş ve sadece kitap okuyan bir insan tabikide zorlanacaktır. Bir soru ile karşılaştığımızda bilgi süzgecinden o konuya ait olan bilgimizi en iyi şekilde soruya monta edip kullanmamız gerekiyor. Fakat çok kitap okuyan insanlarda mantık ve analiz yeteneği geliştiğinden dolayı bu bilgiyi kullanma olayı daha sakin , doğru stratejiyle ve işlevsel olarak gerçekleşiyor. Benim demek istediğim buydu

  Kişisel olarak sana şunuda söylemek isterim dostum. 4 yıl boyunca 2 3 kitap bitirmenin zihne pek faydası olacağını sanmıyorum. günde 50 ile başlamak kafi olabilir. Anlama oranı matematikte sadece problemler konusunda önem tutmuyor diye düşünüyorum. bir konuyu öğrenirken anlama oranı yüksek olan insan herzaman daha fazlasını kapar. Problem çözerkende soruyu anlamak önemlidir diye düşünüyorum son zamanlardaki sınavlarda iyice hikayeleştirdiler işi. Matematikte bile kitap okumaya bağlı anlama yorumlama soruları çıkıyor. Ben sadece görüşümü bildirdim hepinize saygım var lütfen yanlış anlamayın beni. Kitap okumak bakış açısına illaki birşeyler katacaktır dostum sağlıcakla...

 2. #12

  Statü
  Grubu
  Üye
  İş
  Diğer

  Sponsorlu Bağlantılar

  Matematikte ufku geliştirmek kitap okuyarak olmaz. Olimpik sorularla - zor sorularla uğraşarak olur.
  Her neyse cevap veren çıkacaktır konunuza
  Olimpik soruların temelinde Anlama-yorumlama-düşünme-Analitik düşünce gibi kavramlar yatıyor. Bunu biliyorsundur. Ben senin demek istediğini anladım ama kitap okumanın matematiğe katkısı illaki var bunu yoksayamayız. Saygılarımı sunuyorum teşekkür ettim.

 3. #13

  Statü
  Grubu
  Moderatör
  İş
  11. sınıf

  Sponsorlu Bağlantılar

  Saygılarımı sunuyorum teşekkür ettim.
  Ne demek saygı bizden , ben teşekkür ederim.

 4. #14

  Statü
  Grubu
  Üye
  İş
  Üniversite
  elbette faydasi var ama kitap okuyarak geliştirmeye çalişicağina soru çözsen daha fazla yarari olur.Yani kitap okuyarak matematik ögrenilmez.Çok ama çok etkisi vardir.Anlamayi geliştirir demişler ama matematikteki anlama biraz farkli diğer derslerdeki sözel şeyler değil kavramsal bir cümle ile çok şey ifade eden seyler bunlari kavramak kitap okumakla olmaz kitap okuyarak onlari ezberlerseniz.
  Motivasyon için bilim adamlarin hayatini okumak faydali olabilir.
  "Ne Mutlu Türküm Diyene"


 
1 2

 • Bu yazıyı beğenerek
  destek
  verebilirsiniz

  Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
 • Benzer konular

  1. LYS kitap önerisi
   korkmazserkan, bu konuyu "Sınavlar" forumunda açtı.
   : 13
   : 25 Mar 2014, 17:50
  2. kitap önerisi
   kaskas123, bu konuyu "Sohbet" forumunda açtı.
   : 5
   : 18 Eyl 2013, 21:43
  3. Kitap Önerisi
   Heisenberg, bu konuyu "Sohbet" forumunda açtı.
   : 33
   : 30 Haz 2013, 00:18
  4. kitap önerisi
   ezekiel, bu konuyu "Sohbet" forumunda açtı.
   : 8
   : 09 Kas 2012, 01:46
  5. Kitap Önerisi
   Furkan61, bu konuyu "Sohbet" forumunda açtı.
   : 2
   : 12 Tem 2012, 10:41
  Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları