Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı kaskas123'den alıntı Mesajı göster
    okumak sadece anlamayı geliştiriyor. bu anlamada ilk öğretim ve lise matematiğinde problemlerde karşına çıkar.
    kitap okumak matematiği çok fazla ilerletmez. bunu her gün kitap okuyan biri değil lise hayatım boyunca 2-3 kitap bitiren biri söylüyor. yani ben. övünmüyorum kitap okumadığım için. fakat 4 yıl boyunca 2-3 kitap bitirdim. hiçbir katkıda sağlamadı.
    matematik ya çalışarak kazanılan bir durum.sadece çalışmakla bir yere kadar çıkar matematik. daha sonrası insanda potansiyelin olması gerekir.
    matematikte daha çok bakış açısı geliştirmek önemlidir. bu geometride de geçerli. örnek ise
    bir geometri sorunun birden fazla çözümü vardır. ve bu çözümlerin hepsi farklı bir bakış açısıyla yapılmış.

Sana katılıyorum dostum. Matematiği geliştirdiğini kalıpsal olarak söylemiştim. Faydası çok dokunur desek daha doğru. Tartışmanın uzayıp farklı bir hal alacağını bilseydim daha dikkatli yazardım fakat açıklamalarımdan da bu anlaşılıyor.

Sadece kitap okuyan bir insanın matematiği tabikide gelişmez. Matematik bir bilim dalıdır ve anlamaya öğrenmeye ve uygulamaya bağlıdır. Hiç soru çözmemiş ve sadece kitap okuyan bir insan tabikide zorlanacaktır. Bir soru ile karşılaştığımızda bilgi süzgecinden o konuya ait olan bilgimizi en iyi şekilde soruya monta edip kullanmamız gerekiyor. Fakat çok kitap okuyan insanlarda mantık ve analiz yeteneği geliştiğinden dolayı bu bilgiyi kullanma olayı daha sakin , doğru stratejiyle ve işlevsel olarak gerçekleşiyor. Benim demek istediğim buydu

Kişisel olarak sana şunuda söylemek isterim dostum. 4 yıl boyunca 2 3 kitap bitirmenin zihne pek faydası olacağını sanmıyorum. günde 50 ile başlamak kafi olabilir. Anlama oranı matematikte sadece problemler konusunda önem tutmuyor diye düşünüyorum. bir konuyu öğrenirken anlama oranı yüksek olan insan herzaman daha fazlasını kapar. Problem çözerkende soruyu anlamak önemlidir diye düşünüyorum son zamanlardaki sınavlarda iyice hikayeleştirdiler işi. Matematikte bile kitap okumaya bağlı anlama yorumlama soruları çıkıyor. Ben sadece görüşümü bildirdim hepinize saygım var lütfen yanlış anlamayın beni. Kitap okumak bakış açısına illaki birşeyler katacaktır dostum sağlıcakla...

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Matematikte ufku geliştirmek kitap okuyarak olmaz. Olimpik sorularla - zor sorularla uğraşarak olur.
    Her neyse cevap veren çıkacaktır konunuza
    Olimpik soruların temelinde Anlama-yorumlama-düşünme-Analitik düşünce gibi kavramlar yatıyor. Bunu biliyorsundur. Ben senin demek istediğini anladım ama kitap okumanın matematiğe katkısı illaki var bunu yoksayamayız. Saygılarımı sunuyorum teşekkür ettim.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı Yunusakbaba'den alıntı Mesajı göster
    Saygılarımı sunuyorum teşekkür ettim.
    Ne demek saygı bizden , ben teşekkür ederim.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    elbette faydasi var ama kitap okuyarak geliştirmeye çalişicağina soru çözsen daha fazla yarari olur.Yani kitap okuyarak matematik ögrenilmez.Çok ama çok etkisi vardir.Anlamayi geliştirir demişler ama matematikteki anlama biraz farkli diğer derslerdeki sözel şeyler değil kavramsal bir cümle ile çok şey ifade eden seyler bunlari kavramak kitap okumakla olmaz kitap okuyarak onlari ezberlerseniz.
    Motivasyon için bilim adamlarin hayatini okumak faydali olabilir.
    "Ne Mutlu Türküm Diyene"

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!