1. #1

  Grubu
  Moderatör
  İş
  Üniversite

  Hiç Merak Eden Oldu Mu ?

  Çoğumuz küçükken atari oynamıştır, benim bildiğim bundan yaklaşık 10 yıl önce de hala popülerliğini koruyan bir cihazdı. Her oyunu cidden çok zevkli gelirdi. Herneyse birbirinden güzel oyunlar vardı Mario tabi bunların en başındaydı. Siyah bir ekran ve yeşil bir fontla yazılmış ekrandan oyun seçerdik bomberman,tank oyunu.. vs. bir de o zamanların teknoloji harikası Duck Hunt Atari içinden çıkan bir silahla ekranda ördekleri vurmaya çalışırdık. En ilginç gelen oyun buydu.

  Hiç düşündünüz mü ? Bu olay nasıl gerçekleşiyor ?


  "Oyunu oynarken kullandığımız tabanca da, Duck Hunt oyunu gibi, Nintendo’nun üretimiydi. Biraz detay vermek gerekirse, ismi NES Zapper‘dı ve “Light Gun” (Işık silahı) ismi verilen işaretleme cihazı grubunda yer alıyordu.

  Bu cihazlar, günümüzdeki benzerlerinin aksine, ekrana ışık göndermiyor, üzerlerinde bulunan bir fotodiyot vasıtasıyla ekrandan gelen ışığı tanıyorlardı.

  Peki, tabancanın ekranın hangi bölümüne tutulduğu nasıl anlaşılıyordu?

  Göz - Gez - Arpacık
  Göz - Gez - Arpacık
  Bakın, burada iki farklı yöntem kullanılabiliyordu, ancak ikisi de temelde aynıydı: Silahın tetiği çekildiğinde, ekran bir anlık siyaha düşüyor ve diyod algılamaya başlıyordu. Daha sonra ekran parça parça beyaza boyanıyordu. Ekranın, silahın baktığı bölümü beyaza boyandığında, silahtaki diyot ışığı algılıyor ve böylece silahın nereye tutulduğu anlaşılmış oluyordu. Bu esnada oyuncu genelde hiç bir şey farketmiyordu, çünkü bahsettiğimiz her şey saniyenin çok küçük bir bölümünde gerçekleşiyordu.

  Duck Hunt oyununda kullanılan NES Zapper, ekran siyaha düştükten sonra, her hedefi sıralı olarak beyaz ışığa boyuyordu. Daha sonra, diyod ışığı algılayınca, ekranda boyanan hedefin vurulduğu anlaşılıyordu. Diyod, makineye hedefin vurulduğunu bildirirken; hedeflerin sıralı boyanıyor oluşu, hangi hedefin vurulduğunun anlaşılabilmesine imkan sağlıyordu.

  Bu yöntemin, özellikle kötü tasarlanmış oyunlarda görülen komik bir yan etkisi de vardı. Sıklıkla uyanık bir oyuncu, silahı ampule doğru tutuyordu. Böylece tetiğe her bastığında, hedefi vurmuş oluyordu.

  Kaliteli oyunlarda bu sebeple ya siyah ekran gösterilerek hedeflerin eşleşmediğinden emin olunuyor veyahut da bütün hedeflerin eşleşip eşleşmediğine bakılıyordu. "

  Kaynak: opereysin.com "

 2. #2

  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite
  Fiyatına göre bence harika bir teknoloji.
  İstanbul Tıbbiyesi


 

 1. Bu yazıyı beğenerek
  destek
  verebilirsiniz

  Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!

Benzer konular

 1. ÖSYM’nin Yeni Sınav Sistemi Belli Oldu
  Furkan61 bu konuyu Sınavlar forumunda açtı
  Cevap: 14
  Son mesaj : 27 Tem 2013, 17:41
 2. 4 İşlem tarih oldu
  Majestic9 bu konuyu Eğlence forumunda açtı
  Cevap: 8
  Son mesaj : 28 Haz 2013, 00:08
 3. Merak :)
  enessahin bu konuyu Sohbet forumunda açtı
  Cevap: 8
  Son mesaj : 20 Kas 2012, 16:53
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları