Grubu
    Üye
    İş
    AÖL Öğrencisi

Cok kararsızım. Yardımcı olabilir misiniz ?

Arkadaşlar. Sınav bitti. Tercih zamanı geldi. En kritik noktadayız.
    İstanbul tercih etmeyi düşünüyorum. Yani sanırım. Onu bile bilmiyorum.
    Sizce Bahçeşehir üniversitesi hukuk fakültesi mi?
    Yoksa Boğaziçi üniversitesi psikoloji mi daha iyidir?
    Burs olanakları da önemli benim için. Yardmcı olabilir misiniz ?
    -1 2³ ∑ ∏
    ... and it was delicious.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    -+ ve +- gibi olmuş , kararsızlığın da bundan olsa gerek

İki seçenek de çok iyi bence:
    Hukuk fakültesi seçerken profesör-doçent-araştırma görevlisi miktârına, yurtdışı yayınlarına, makâlelere ve en önemlisi kütüphânenin elverişliliğine dikkat etmeli. Yâni ya 4-5 sayıdaki hukuk geleneğini oturtmuş devlet üniversiteleri, ya da ortalama en az 10 yıllık bir geçmişi olan özel üniversite. Dil ve yurtdışı olanakları açısından Bahçeşehirde hukuk okuman çok iyi bir artın olacağı anlamına geliyor. Maddi açıdan üniversite yıllarımı daha rahat geçirmek benim için önemli idiyse, Bahçeşehir i tercih ederdim.

Psikoloji bölümü Boğaziçi-Koç-Bilgide çok iyi okunur diye düşünüyorum. En az ilk 1500 de falan olmalısın sanırım, Bilgi de 5 binlerde alıyordu ama Liverpool Üniversitesi ile olan çift diploma olanağı da aklında bulunsun. (Sıralamasının geride oluşu önemli değil yâni...) Boğaziçi ile neredeyse çeldirecek kadar câziptir benim nazarımda Bilgi. Yüksek lisansın piyasadan sıyrılmadaki önemini biliyor olmalısın, bilhassa Klinik olursa. Psikoloji bölümünün yayınları da Türkiyede fazla çeviri olanağı bulmuş değil, Boğaziçinin sana ekleyeceği vizyon ve dil ile bu branşta da yolun açık görünüyor.

Hangisini sevdiğine karar vermek kaldı sana... Aklındaki acabâları biliyorum ve neleri istediğini (en azından neleri elediğini) görür gibiyim.
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    hangi meslekle uğraşmak istiyorsan onu yap derim , sonra pişman olma.
    Dicle Hukuk - Odtü Elektrik deseler (ki böyle bir şey olmaz) Dicle hukuk derdim.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    psikoloji okumak için çok düşünmelisin.bu bölümü herkes okuyamaz.sonuçta insanı anlayacaksın.onun nasıl bir iç dünyasına sahip olduğunu çözeceksin.insanın kendi iç dünyasında yaşadığı bir takım olumsuzlukları çözmesine yardımcı olacaksın.bu bölümde başarılı olman için çok sevmen lazım.aksi halde ya bırakmak zorunda kalırsın.ya da öylesine mezun olursun.dinlemeyi çok sevmelisin.gözlem yapmayı çok sevmelisin.okumayı çok sevmelisin.araştırma yapmalısın v.s.
    kısacası psikoloji bölümü puanın yettiği için seçilecek bölüm değil.bölümle özdeşleşmen gerekir.
    hukuk ve psikoloji apayrı bölümler kıyas yapılacak bir yanları yok.
    kaldı ki hayati bir önem taşıyan bir nokta da senin karar vermen gerekirken başkalarına sorman yanlış olmuş
    mesela psikoloji bölümü kendini tanıman gerekir.hangi konularda başarılı olduğunu bilmen gerekir.
    kendinin hangi branşta başarılı ve yetenekli olduğunu çözümleyemeyip hemde psikoloji bölümünü tercih edeyim mi diye foruma sorman tam bir çelişki olmuş.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Bence hukuk un önü daha açık neden diye sorarsan bi hakim bir savcı olursan rahat yaşarsın ama psikolog olduğun takdirde bakkal gibi müşteri bulamazsın çevren olması lazım diye düşünüyorum gerçi hastanelerde de psikolog hizmeti var olay senin mutluluğun hangisinde mutlu olacaksan onu tercih et derim paradan ve çalışma şartlarından daha önemli bence.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Üye
    İş
    AÖL Öğrencisi
    Şimdi söyle başlayım. tm3 sıralamam 735 . tm2 753
    Lisenin başından itibaren psikoloji deyip durdum hep. Hukuk için tereddüdüm kapalılık sorunu.
    Ve matox'un dediği bütün özelliklere de sahibim
    Fakat başka bi sorun şu ki. Devlet ünv mi yoksa vakıf mı onda kafam bulanık ??
    -1 2³ ∑ ∏

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı sevvalea'den alıntı Mesajı göster
    Şimdi söyle başlayım. tm3 sıralamam 735 . tm2 753
    Lisenin başından itibaren psikoloji deyip durdum hep. Hukuk için tereddüdüm kapalılık sorunu.
    Ve matox'un dediği bütün özelliklere de sahibim
    Fakat başka bi sorun şu ki. Devlet ünv mi yoksa vakıf mı onda kafam bulanık ??
    devlet psikoloji vakıf psikoloji
    devlet hukuk vakıf hukuk

mukâyesesi istemedin, dikkat et. Bölümlerin farklılar...
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Üye
    İş
    AÖL Öğrencisi
    Bi kaç gün sonra tercih kararsızlığından kafayı yiyen kız diye ana haber bültenlerine çıkabilirim. Duyarsanız tanıyorum dersiniz
    -1 2³ ∑ ∏

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    en başta hukuk yoksa psikoloji mi tercih edeyim yazmışsın
    şimdide vakıf mı devlet mi diyorsun
    ne istediğini anlamadım
    önce kafanda belirle sonrada tercih edeceğin yerle ilgili bilgi topla aksi halde tercih kurbanları kervanına takılabilirsin

Grubu
    Üye
    İş
    AÖL Öğrencisi
    Ya. ailem hukuk istiyo açıkcası. Kapalı olunca ne olabilirim bilmiyorum o yuzden kararsızm.
    Hukuk da okurum psikoloji de ' diye bir düşünce var kafamda ne kadar doğru bilmiyorum.
    Vakıf mu devlet mi konusu da genelden özele bir soru oldu. ayrıntı yani
    -1 2³ ∑ ∏

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!