1. #1

  Grubu
  Yasaklı üye
  İş
  7. sınıf

  Mustafa Kemal ' in Geometri Kitabı Hakkında Bazı Bilgiler

  Atatürk’ün Yazdığı Geometri Kitabı ve Önemi - Atatürk Türk ulusu için her alanda yenilik ve çağdaşlığın yolunu açarken aynı zamanda bilimsel alanda da herkes tarafından bilinmeyen oldukça faydalı bir çalışmaya imza atmıştır.Atatürk 1936-1937 yıllarında küçük fakat işlevi ve önemi hacminden daha büyük denebilecek bir geometri kitabı yazmıştır.Yazdığı 44 sayfalık bu geometri kitabı ile geometri terimlerinin bugün kolay bir şekilde yazılıp anlaşılmasını sağlamıştır. Zira Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı’nda kendi el yazısı ile kaleme aldığı geometri kitabında matematiksel birçok terim geliştirilmiş diğer taraftan bu kitap ile anlaşılması oldukça güç olan Osmanlıca geometri terimlerine Türkçe karşılıklar bulanarak geometrinin ezberlenmesi ve öğrenilmesi güçlüğüne son verilmiştir.

  Kitap, 1937’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yazar adı konmadan yayınlanmış, kitabın ikinci bir baskısı 1971 yılında da Türk Dil Kurumu tarafından çıkarılmıştır. Birçok geometri terimini yazdığı bu kitapla anlaşılır hale getiren Atatürk’ün böylelikle geometrinin öğrenilmesi ve anlaşılmasındaki hizmeti büyük olmuştur.

  Keza Osmanlıca sözcüklerle karşılaştırıldığında yapılan işin ne denli önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. en altıtaki karşılaştırmalarda da görülebileceği gibi bugün kullandığımız matematik ve geometri terimlerinin hemen hemen tamamı Atatürk tarafından türetilmiş olup bu sözcüklerin büyük çoğunluğu tutmuş yani kabul görmüştür. Atatürk’ün yazdığı geometri kitabının adı: “Geometri” dir. Kitap 3. Türk Kurultayı’ndan hemen sonra yazılmıştır.

  ----------------------------------------------------------------------------------
  Türkçe matematik ve geometri terimlerini Atatürk’e borçlu olduğumuzu biliyor muydunuz?

  “Müsellesin, zaviyetan-ı dahiletan mecmu’ü 180 derece ve müselles-i mütesaviyü’l-adla, zaviyeleri biribirine müsavi müselles demektir.” yerine “Üçgenin iç açıları toplamı 180 derecedir ve eşkenar üçgen, açıları birbirine eşit üçgen demektir.” dememizi Atatürk’e borçluyuz.

  “Müsellesin, zaviyetan-ı dahiletan mecmu’ü 180 derece ve müselles-i mütesaviyü’l-adla, zaviyeleri biribirine müsavi müselles demektir.” Osmanlıca bilmeyenlerimizin bu cümleyi anlayacağını sanmıyoruz.

  Bugün kullandığımız Türkçe ile yukardaki cümle şu anlama geliyor: “Üçgenin iç açıları toplamı 180 derecedir ve eşkenar üçgen, açıları birbirine eşit üçgen demektir.”1937 yılından önce öğrenciler matematiği Osmanlıca terimlerle öğreniyorlardı. Daha doğrusu öğrenmiyorlar, ezberliyorlardı. Ta ki, Atatürk’ün bizzat yazdığı Geometri kitabında yeni matematik terimler geliştirilene kadar bu durum böylece sürüp gitti.

  ---------------------------------------------------------------------------------
  Atatürk’ün Geometri İsimli Kitabı Yazmasının Sebebi:


  1937 yılının Kasım ayında yeni bir eğitim ve öğretim yılına girilirken, Mustafa Kemal Atatürk, Türk Dil Kurumu’nun çeşitli bilim dallarına ait Türkçe terimleri saptadığını, bu sayede dilimizin yabancı dillerin etkisinden kurtulma yolunda önemli adım attığını ilan eder. Aynı yıl içinde okullarda, eğitim Türkçe terimlerle basılmış olan kitaplarla yapılmaya başlanmıştır. Bu olay kültür hayatımız için önemli bir adım olmuştur. Atatürk, dilde özleşmeyi olanakların son kertelerine kadar zorlamış, bilim ve düşünce dilinin sadeleştirilmesinin ve eğitimin Türkçe yapılmasının gerekliliğini her yerde önemle vurgulamıştır. Atatürk’ün geometri kitabını yazmasındaki sebep:

  ● Türkçeyi yabancı kelimelerden arındırarak anlaşılır bir haline getirme çalışmalarına hizmet etmek
  ● Bilim dilinin de anlaşılır öz bir Türkçe olmasını sağlamak
  ● Böylelikle Türkçeyi bir bilim dili haline getirmektir.

  Bazı Osmanlıca Geometri Terimlerinin Atatürk Tarafından Türetilen Türkçe Karşılıkları

  Bu’ud - boyut
  mekan - uzay
  satıh - yüzey
  kutur - çap
  nısf-ı kutur - yarıçap
  kavis - yay
  muhit-i daire - çember
  mümâs - teğet
  zâviye - açı
  re’sen mütekabil zâviyeler - ters açılar
  zâviyetan’ı mütabâdiletân-ı dâhiletan - iç ters açılar
  kaaide - taban
  ufkî - yatay
  şâkulî - düşey
  amûd - dikey
  zâviyetân-ı mütevâfıkatân - yöndeş açılar
  va’zîyet - konum
  mustatîl - dikdörtgen
  muhammes - beşgen
  müselles-i mütesâviyü’l-adl⒠- eşkenar üçgen
  müselles-i mütesâviyü’ssâkeyn - ikizkenar üçgen
  şibh-i münharif - yamuk
  mecmû - toplam
  nisbet - oran
  tenasüb - orantı
  mesâha-i sathiyye - alan
  müştak - türev
  müsavi - eşit
  mahrut - koni
  faraziye - varsayı
  hat - çizgi
  mukavves - eğri
  seviye - düzey
  dılı - kenar
  muvazi - paralel-koşut
  menşur - pürüzma
  hattı mail - eğik
  veter - kiriş
  re’s - köşe
  zaviyei hadde - dar açı
  hattı munassıf - açıortay
  muhit - çevre
  kaim zaviyeli müselles - dikey üçgen
  tamamlıyan zaviye - tümey açı
  murabba - kare
  mümaselet - imsiy
  umumi totale - ökül küre - yüre

  Atatürk ' ün yazdığı Geometri isimli kitaptan bazı sayfalar ve bölümler :  ----------------------------------------------------------------------------------  ---------------------------------------------------------------------------------


  ---------------------------------------------------------------------------------  ----------------------------------------------------------------------------------  ----------------------------------------------------------------------------------  ----------------------------------------------------------------------------------  ----------------------------------------------------------------------------------  ----------------------------------------------------------------------------------  ----------------------------------------------------------------------------------


 2. #2

  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite
  ayrıca ATAMIZIN türkçeye kazandırdığı 1000'den fazla kelime vardır.bu kelimelerin hepsini ATAMIZ kendisi bulmuş ve türkçenin sınırlarını aynı zamanda düşüncenin sınırlarını geliştirmiş ve gelişime açık bir şekile getirmiştir.kelimeler türkçeye derinlik katıyor ve dilimizin ne kadar harika bir dil olduğunu hissettiriyor.ATAMIZIN türkçenin gelişimi için açtığı yolda TDK ilerliyor.
  bir ülkenin kalkınması ve gelişmesi eğitimle olur.eğitim olmadan ne bilim olur ne teknolojik ne de tıbbi gelişmeler olur ne de sosyal bilimler yönünde gelişebiliriz.bunun önemini bilen MUSTAFA KEMAL ATATÜRK eğitimin hızla gelişmesi için harf devrimi yaptı,türkçe,matematik,geometrideki bilgilerin daha anlaşılır daha geliştirilebilir bir düzeye gelmesi için kitaplar yazdı ve daha nice yapmış olduğu araştırmaları TÜRK MİLLETİNE armağan etti.
  tarihini bilmeyen bir toplum düşünülemez o yüzden TÜRK TARİH KURUMUNUN kurulup TÜRK TARİHİNİN araştırılması için çok önemliydi.aksi halde uluslar arası arenada devletimize karşı oynanılan oyunların tuzağına düşmemiz kaçınılmaz olacaktı.MUSTAFA KEMAL ATATÜRK tarafından TÜRK TARİH KURUMU kurulmuştur.yapmış olduğu araştırmalarla dünyanın en saygın kurumlarından biridir.yapmış olduğu şeffaf ve objektif araştırmalar sayesinde hem türk tarihine hemde dünya tarihine ışık tutmuştur
  toplumların var olması kültürlerinin korunmasına bağlıdır.bu kültür ki bireyde milli bir bilincin oluşması için çok önemlidir.MUSTAFA KEMAL ATATÜRK bu yönde çalışmalar yapmış ve TÜRKİYE CUMHURİYETİNE armağan etmiştir.

 3. #3

  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite
  Mâdem bilgi paylaşıyoruz,
  O dönemin hâkim dilinin fransızca olması hasebi ile bu bilim ilk adıyla jeometri olarak alınmıştı, diye ekleyebiliriz.
  Sizleri çok seviyorum ♥


 

 1. Bu yazıyı beğenerek
  destek
  verebilirsiniz

  Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!

Benzer konular

 1. Mustafa Yağcı My Geometri 1
  kaskas123 bu konuyu Kitap İncelemeleri forumunda açtı
  Cevap: 11
  Son mesaj : 27 Haz 2014, 21:17
 2. Mustafa Yağcı Geometri
  MKE bu konuyu Matematik Arşivi forumunda açtı
  Cevap: 6
  Son mesaj : 12 Nis 2014, 22:13
 3. geometri ders kitabı
  nightmare bu konuyu Lise Matematik forumunda açtı
  Cevap: 5
  Son mesaj : 08 Ara 2012, 12:17
 4. Analitik Geometri Kitabi
  duygu95 bu konuyu Sohbet forumunda açtı
  Cevap: 17
  Son mesaj : 23 May 2012, 11:03
 5. Matematik Desteğimiz Hakkında Önemli Bilgiler !
  Serkan bu konuyu Forum Yardımı forumunda açtı
  Cevap: 2
  Son mesaj : 25 Nis 2011, 20:32
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları