Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

k en az kaçtır?

Emre, Banu'nun tuttuğu 3 basamaklı bir sayıyı tahmin etmeye çalışıyor. Emre'nin her tahminine karşılık, Banu doğru bilinen basamakların sayısını söylüyor. Banu hangi sayıyı tutarsa tutsun, Emre bu sayıyı "k" tahminde bulmayı garanti edebiliyorsa "k" en az kaçtır?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    k=12 icin bulabiliyorum ama daha dusugunu bulabilur miyim aksamkagit kalemle bi bakmak lazim

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hmm revize ediyorum sifiri gozardi etmisim biz 13 diyelim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    10. sınıf
    Bende 10 diyorum
    Yine de bütün umudunuzu yitirmeyin. Yarının ne getireceği bilinmez. Güneşin doğusu genelde bir şeyler nasihat eder

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı mustafatr'den alıntı Mesajı göster
    Bende 10 diyorum
    Soruya dusunmeye pek firsatim olmadi ama ilk bakista ben 13 bulmustum. 10 sayi cok garip durmuyor nasil bir yolla bulundugunu yazarsaniz uzerinde tartisabiliriz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    10. sınıf
    Hocam galiba bu sorunun benzeri 2001 yılında sorulmuş olimpiyatta ama iki basamaklısı bende düşündüm tahminen değişen bişey olmıyacağından kombinasyondan 10 dedim mantıklı değilmi sizce
    Yine de bütün umudunuzu yitirmeyin. Yarının ne getireceği bilinmez. Güneşin doğusu genelde bir şeyler nasihat eder

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı mustafatr'den alıntı Mesajı göster
    Hocam galiba bu sorunun benzeri 2001 yýlýnda sorulmuþ olimpiyatta ama iki basamaklýsý bende düþündüm tahminen deðiþen biþey olmýyacaðýndan kombinasyondan 10 dedim mantýklý deðilmi sizce
    iyi de 10 tane icin cozum nedir? yanlis anlama olmasin 10 olamaz demiyorum ki bunu soyleyebilecek kadar soruyla ilgilenemedim zaten. sadece her sartta 10 tahminle bulan yolu aciklayabilirseniz belki yorumlayabiliriz cunku yorumlamak cozmekten az vakit aliyo

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Bir de not 2 basamak icin benim yolum galiba 11 tahminle bulur
    neyse ben ilk aklima gelen yolu yazayim siz belki onun uzerinden de sayiyi dusurursunuz,

111, 222,333 ... gibi 9 tahmini yapariz
    eger toplamda 3 dogru bulursak sayida sifir yoktur. 3 dogru bulamamissak o kadar 0 vardir.
    elimizde abc gibi 3 basamakli bi sayi var ilk abc deriz 0 cevabi alirsak bca yine 0 cevabi alirsak cab deriz tam sonuc kesindir
    abc den 1 cevabi alirsak cba deriz ve yine kaydirma yoluyla (mod medyan haha bu da aklima geldi) en fazla 4 hakta buluruz.
    elimize bi kagit kalem alip uzerinde calismak lazim ama bu yontemin bi tureviyle 10 bulunmayacagindan eminim 10 bulduran yol kesin farkli bi mantik iceriyodur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    10. sınıf
    İKİ BASAMAKLI İÇİN BÖYLE DİYORLAR(HOCAM ADAMIN BİRİ BÖYLE ÇÖZMÜŞ) CEVABADA 9 DEMİŞ TÜBİTAK DOĞRU CEVAPA 10 DİYOR ) 10 TANE RAKAM VAR 10 HOCAM O KADAR BASİT )
    1,2,3,4,5,6,7,8 rakamlarından oluşturduğu 12,34,56,78 sayılarına öncelik vererek sormalıdır.
    sayıda dogru rakam yoksa (-) dogru rakam var (+) 2 tane dogru rakam varsa (++) şeklinde işaretleyerek en az 9 tahminde dogru sayıyı bulmayı garantileyebilir.
    en zor durumları inceleyelim.
    12(-)
    34(-)
    56(-)
    78(+)
    olsun bu durumda sayının rakamlarından biri 7 yada 8 olmalı
    78 in bir rakamı ile dogru rakam bulunmayan sayılardan birinin bir rakamı ile örnegimm 75 (-)
    ise dogru rakam 8 dir.
    yani 5 tahminde dogru rakamlardan biri bulunur.
    bu rakam 8 olsun diyer rakam 0 veya 9 olacağından ayçanın tuttuğu iki basamaklı sayı
    80,88,89,99 sayılarından biri.
    en az 5+4=9 olur

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    65 tuttum bu tahminlerle bulabiliyo muyuz?
    yoksa bi triling vakasiyla mi karsi karsiyayiz?

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!