hüseyin şiran
    Ziyaretçi

gezi sorusu

46 yolcu kapasiteli bir tur otobüsü yolcularını alarak tam kapasiteyle tur gezisine çıkıyor. yolculuk esnasında nalan ile selin bahse tutuşur: EĞER TUR DÖNÜŞÜNDE BİR TEK YOLCU DAHİ TURA GİDİŞTE OTURDUĞU KOLTUK NUMARASINA OTURURSA,YANİ BAŞKA DEYİŞLE BİR YOLCU HEM TUR GİDİŞİ HEM DE TUR DÖNÜŞÜ AYNI KOLTUKTA SEYAHAT EDERSE BAHSİ SELİN KAZANACAKTIR. olasılık teorisi sizce selin'e ne kadar yardımcı olacak? (Not: bahsin geçerli olması adına Nalan ve Selin in dönüşte farklı koltuk numaralarını seçeceklerini unutmayalım ve diğer tüm yolcuların dönüşte koltuk tercihlerini rasgele yaptıklarını düşünelim.) kolay gelsin..

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Burada 46 kişinin tekrar aynı koltuğa ortrması olasılığını düşünürsek düşük bir olasılık fakat nalan ve selinin aynı koltuğa oturmamalarından dolayı olasılık ilk olana göre daha fazla artar olasılığın artması gerçeğe yaklaştırır.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    Burada 46 kişinin tekrar aynı koltuğa ortrması olasılığını düşünürsek düşük bir olasılık fakat nalan ve selinin aynı koltuğa oturmamalarından dolayı olasılık ilk olana göre daha fazla artar olasılığın artması gerçeğe yaklaştırır.
    duygu95, soruda anladığıma göre bir tek yolcu dahi dönüşte aynı koltuğa oturursa bu bahsin kazanılması içn yeterli. yani herkes dönüştede aynı koltuğa oturmak zorunda değil.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Ben şu şekilde düşünmüştüm 46 kişiden 1 kişinin mi aynı koltuğa oturma olasılığı fazla ilk önce hiç kimse hakkında bir şey bilmediğimizi düşünürsek 46 kişinin herhangi birinin aynı koltuğa oturma olasılığı çok düşük bir olasılık fakat sonraki düşündüğümüz de 46 kişiden 2 kişinin aynı koltuğu seçmeyeceğini biliyoruz buda aynı koltuk olma şansını daha da artırmaz mı

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Newtonun 3 kapı problemine benziyor mu bu soru ben benzettim biraz

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    olasılığı düşük gibi görünsede aslında selinin bahsi kazanma ihtimali yüksek. ben buna benzer bir soruyu Adam FAWER in olasılıksız kitabında okudum. şöyle geçiyor olay: hoca yanılmıyorsam 60 küsür kişilik sınıfa giriyor ve bir öğrencisine soruyor: SENCE BU SINIFTA DOĞUM GÜNLERİ AYNI OLAN İKİ KİŞİNİN BULUNMA OLASILIĞI NEDİR ? Öğrenci bunun oldukça düşük bir ihtimal olduğunu söylesede hoca tahtada yağtığı hesap ile bunun aslında yüksek bir olasılık olduğunu gösteriyor. ve gerçektende o sınıfta doğum günleri aynı olan iki öğrencinin bulunduğunu ortaya çıkarıyor. öğrencilere tek tek sorarak tabi

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Gerçeğe yaklaşmasından dolayı Selinin bahsi kazanma olasılığı daha yüksek olur diye düşünüyorum..

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Alıntı matera'den alıntı Mesajı göster
    olasılığı düşük gibi görünsede aslında selinin bahsi kazanma ihtimali yüksek. ben buna benzer bir soruyu Adam FAWER in olasılıksız kitabında okudum. şöyle geçiyor olay: hoca yanılmıyorsam 60 küsür kişilik sınıfa giriyor ve bir öğrencisine soruyor: SENCE BU SINIFTA DOĞUM GÜNLERİ AYNI OLAN İKİ KİŞİNİN BULUNMA OLASILIĞI NEDİR ? Öğrenci bunun oldukça düşük bir ihtimal olduğunu söylesede hoca tahtada yağtığı hesap ile bunun aslında yüksek bir olasılık olduğunu gösteriyor. ve gerçektende o sınıfta doğum günleri aynı olan iki öğrencinin bulunduğunu ortaya çıkarıyor. öğrencilere tek tek sorarak tabi
    bu işlemi bence şöyle yapmıştır eğer öğrenci 60 kişilik sınıfın içindeyse kimnle aynı günde doğduğunu bilebilir o zaman olasılık ilk olana göre artar bu soru gibi ondada olasılık yüksektir ve hesaplanabilir diye düşünüyorum.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    bu işlemi bence şöyle yapmıştır eğer öğrenci 60 kişilik sınıfın içindeyse kimnle aynı günde doğduğunu bilebilir o zaman olasılık ilk olana göre artar bu soru gibi ondada olasılık yüksektir ve hesaplanabilir diye düşünüyorum.
    duygu95 öğrencilerin birbirlerinin doğum günleri hakkında hiçbir fikirleri yoktu. ok?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    adam faberin bahsettiği olasılık çok meşhur bir olasılık olayıdır. orda sınıfın 60 gibi yüksek olması bile gerekmiyor, bende şuanda tam hatırlamıyorum, ama sanırım sınıf mevcudu 23 olduğunda bile, iki kişinin aynı doğum günene sahip olması, herkesin farklı doğum günlerine sahip olmasından daha yüksek çıkıyor, mantıksız gibi gelsede bu ispatlanabilir bir olasıktır.

3 sayfadan 1.si 123 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları