Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer

(k³)!

(k³)! sayısının (k!)k²+k+1 ile tam bölündüğünü gösteriniz

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Sayılar teorisine mi girdik Sabri hocam?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    sayılar teorisi ve sonlu matematik en sevdiğim iki konudur

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    "34!=6a.b eşitliğinde a en fazla kaç olur?" şeklinde sorulan sorularda
    6=3.2 olduğundan 34 içinde kaç tane 3 olduğunu bulmak için zincir bölmesi ile cevabı buluyorduk.
    Bu soruda da (k3)! içinde k kaç tane vardır diye bulmak istediğimizde zincir bölmesi yapıp bölümleri topladığımızda toplam k²+k+1 oluyor. Yani
    kk²+k+1 in, (k3)! i tam böldüğünü ispat etmiş oluruz ama bu, (k!)k²+k+1 in , (k3)! i tam böldüğünü göstermek için yeterli olacağını zannetmiyorum. Muhtemelen bir iki cümle daha eklemek gerekiyor ama onu bulamadım. Benden bu kadar.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam siz zincir bölmesi yaptığınızda kk²+k+1 ile bölündüğünü göstermiş olursunuz ki bu da k nın asal olmasıyla da yakında ilgilidir mesela 10 için 5 ile zincir bölmesi yapıyorsunuz.
    soruda bizden kk²+k+1 değil (k!)k²+k+1 ile tam bölündüğünü göstermemiz isteniyor. yani zincir bölmesini ya k! üstünden yapmalıyız ki bu da farklı sonuçlar doğuracaktır ya da başka çözüm yolları üretmemiz gerekecek.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bence bu sorunun, %80 nini çözüyor ama k dan küçük sayıların da aynı sonucunu nasıl gösterilebileceğini bulamadım. Ayrıca ben burada k yı asal olarak düşünmedim. Bu sonuç her k doğal sayısı için geçerlidir.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam şimdi şöyle düşünelim
    k=27 olsun , siz k sayısına bölerken 2727²+27+1 e bölündüğünü göstermiş oluyosunuz burada bir sıkıntı yok ama , bu işlemi yaparlen 18 sayısının içndeki 9 lar için gereken 3 leri de kullanmış olabilirsiniz, yani böyle bir ispat yaptığınızda soru bence oldukça açık kalır ki açıklığın oldukçası , azı , fazlası olmaz . soru çözümlenmemiş olur nihayetinde.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Ben tam ispat yapmadığımı söyledim zaten, sadece ispat yolunun ya da çıkış yolunun bu olduğunu düşünüyorum demek istedim. k dan küçükler için de aynı şey yapılabilirse ispat tamamlanmış olur.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    soru tam çözümlenmedi , yeterince zaman da geçti daha fazla durmasına değecek kadar güzel bir soru da değil bu yüzden bir çözüm yazıp üstünü örtelim;

a ve b tamsayıları için
    ab! incelendiğinde
    bu sayının her zaman (a!)b.b! ile tam bölündüğü görülür.
    (ardışık n sayının çarpımının her zaman n! e bölünmesinden faydalanarak gösterilebilinir ya da a.b kişiyi düz bir sıraya dizme sayısını hesaplarken ab yi a kişilik parçalar halinde sıraya dizerek her bir parçanın tamsayı olmasından faydalanarak da gösterilebilinir)

k³=k².k şeklinde yazıp a=k² ve b=k için yukarıdaki özellikten faydalanırsak

(k²!)k.k! sayısı k³! i her zaman böler

k²=k.k olarak ayrılıp aynı özellikten faydalandığımızda k!k.k! in yani k!k+1 in k²! i her zaman böçldüğü görülür.

sonuçta ((k!)k+1)k.k! sayısı yani (k!)k²+k+1 sayısı k³! i her zaman böler.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    "34!=6a.b eşitliğinde a en fazla kaç olur?" şeklinde sorulan sorularda
    6=3.2 olduğundan 34 içinde kaç tane 3 olduğunu bulmak için zincir bölmesi ile cevabı buluyorduk.
    Bu soruda da (k3)! içinde k kaç tane vardır diye bulmak istediğimizde zincir bölmesi yapıp bölümleri topladığımızda toplam k²+k+1 oluyor. Yani
    kk²+k+1 in, (k3)! i tam böldüğünü ispat etmiş oluruz ama bu, (k!)k²+k+1 in , (k3)! i tam böldüğünü göstermek için yeterli olacağını zannetmiyorum. Muhtemelen bir iki cümle daha eklemek gerekiyor ama onu bulamadım. Benden bu kadar.
    Devamı olarak;
    "a , c yi böler, b de c yi bölerse a.b de c yi böler."
    "a, b yi bölüyorsa; a nın her çarpanı da b yi böler."

sonuçlarını kullanarak,
    k dan küçük olan her sayı için zincir bölmesi yapıp topladığımızda, toplam daima, k²+k+1 den büyük olmak zorundadır. O zaman k ve k dan küçük her sayının k²+k+1 inci kuvveti,
    (k3)! i tam böler.
    1. sonuç gereğince,
    (k!)k²+k+1, (k3)! i tam böler.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları