Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ödül koycam hocam bu soruya

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    ödül varsa ben yokum.
    şaka bi yana sizin de benim gibi düşündüğünüzü tahmin ediyorum.
    ödül için çözmek isteseydik; Milli piyango kurumunun sayıları çektiği makinalardaki topların momentlerini hesaplayarak 6da6 tutturma olasılığımzı yükseltirdik şanslı rakamlar sadece tek bir parametreye bağlı!
    İ∫MİM İMZADIR.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bundan sonra her dizi sorusunun altına yazcam bu soruyu

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    tamam hocam koyalım. site ansayfasından duyuralım. ödülü ben temin ederim. isterseniz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    kuralı verilmeyen dizi sorularının arızalı olduğunu başka konuların altında da tartışmıştım

peki şunu çözer misiniz?

2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-?-?-?

soru işareti ola yerlere hangi sayılar gelmelidir? (cevap 14-15-16 değil ve kuralı oldukça mantıklı )
    15-16-17

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı tercihvebedel'den alıntı Mesajı göster
    15-16-17
    bulduğunuz kural nedir hocam?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Mantıksız mantık yürüten çocuğun cevabı gibi oldu benim ki. Hiç bir kuralım yok.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    tamam madem uğraşıyorsunuz (soru sardı ) duyguya verdiğim ipucunu burda da paylaşayım
    kural asal sayılarla ilgili tabi kural dediğim benim kafamdaki kural bu, siz ilk 12 sayıyı birer artan şekilde sıralatan ve 13. sayıyı 14 vermeyen başka bir kural bulursunuz ona da saygı duyarım zaten bu tür soruların sonsuz çözümü olduğunu hep söylüyorum

mesela bunlardan bi tane polinom yapılı olanını yazayım

n sayının bulunduğu indis olsun
    (n-1).(n-2).(n-3).(n-4)...(n-11).(n-12)+n+1
    bu polinomda n=1 için 2 değerini alırız , n=2 için 3 ... , n=11 için 12 , n=12 için 13 ve sıradaki sayı da n=13 için 12!+14 olur ama ben bu kuralı belirlemedim zaten polinom yapılı bir kural olmadığını önceden yazmıştım.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Kuralların dışında gezinmeyi ya da kendi kurallarınızı belirlemeyi özümsemişsiniz galiba.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam aslında bu tür soruların çelişkisini ortaya koymuş oluyoruz.
    soru metni ortada , sıradaki sayı nedir deniyor ve birkaç tane sayı var. sayılar arasındaki ilişki soru metninde ya da onun referans verdiği herhangi bir kaynakta belirtilmiş mi? hayır
    o zaman cevap 15 dediğinizde hangi kurala göre ben ona yanlış diyebilirim? sorunun sınırları içinde olmayan bir şeye göre cevap kontrolü yapmış oluyoruz bir anlamda.

ama sadece bu sorunun özelinde normal bir dizi sorusu şeklinde kuralı olduğunu söyleyebilirim.
    "rakamları toplamı tek olan doğal sayıların dizisi" gibi basitçe ifade edilebilen bir kuralla yukarıdaki dizi belirlenebiliyor.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları