hüseyin Şiran
    Ziyaretçi

Kar-Zarar

1) A şehrinden B şehrine gitmek üzere 200TL'ye bir uçak bileti satın alan Erhan, uçuşa gecikiyor ve uçağı kaçırıyor. kendisine başka bir firmadan 150TL ye yeni bir bilet alarak B şehrine gidiyor.
    SORU: Erhan kaç TL zarardadır? Basit bir sorumuydu sizce? O halde cevabı bulduysanız aşağıdaki soruyla devam etmeniz gerekiyor.

2) C şehrinden D şehrine gitmek üzere 150TL'ye bir uçak bileti satın alan Ersin, uçuşa gecikiyor ve uçağı kaçırıyor. kendisine başka bir firmadan 200TL'ye yeni bir bilet alarak D şehrine gidiyor.
    SORU AYNI: Ersin kaç TL zarardadır? Basitmi hala sorumuz? .. yada şöyle diyelim.. cevapları verirken kullndığınız akıl yürütme her iki durumda da aynımı? çıkabilecekmisiniz bu çıkmazdan?

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Burada çok karmaşık bir durum yok gibi geldi bana. Yani 1. durumda kaçırıldığından dolayı 150 lira fazladan para çıkıyor (zararsa budur zarar) cebinden, 2. durumda ise kaçırdığı için 200 lira fazladan para çıkıyor. Durum bundan ibarettir.

Eğer siz başta ödediği paraları da zaradan sayıyorsanız yanlış yapıyorsunuz. 150+200=350 ya zarar denmez. Bu iki ödemenin ikisinide zarar sayıyorsanız bu yapılan her iş zararmış gibi bir anlam doğar. Halbuki bir alış-verişte zararın oluşması için en az 2 ödeme-harcama (alış ve veriş) yapmak gerekir. Olay ikinci ödeme yapmadan bitmiş olsa buna zarar diyemeyiz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    uçak firmalarından kaynaklanan bir sorun, sabit bir fiyat belirlemiyorlar ki,pazarlık usülü kim kaça kapattıysa artık

birde burda zarar göreceli, neye göre zarardan bahsediyorsunuz. çünkü hem bileti farklı firmalardan alınca fiyatlar farklı olduğu için kazıklanma dan dolayı zarar var hemde bileti kaybettiği için bilete verdiği paradan dolayı zararı var.

göreceli diyorum: çünkü bu adam her iki durumda da karlı bile çıkmış olabilir. örnekleyeyim
    soruda hiç bahsedilmemiş ama diyelim ki soruda ki tüm firmalarda aslında gerçek fiyatı 10000 tl olan bileti herhangi bir sebepten dolayı hatayla 200 veya 150 ye falan satmış olamaz mı?
    sonuçta biletin gerçek piyasasını bu firmaların fiyatına bakarak söyleyemeyiz ki.

çok uzattım galiba

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    geçen gün bir yerde bir ayakkabı beğendim 150tl olduğu için satın alamadım, sonra başka bir yerde aynı ayakkabıyı 120tl olarak görünce, hemen aldım (içimden de vaybe 30 tl karlıyım diyorum )

sonra evde internette ayakkabının fiyatını araştırıyorum birde bakıyorum ki fiyatı 100 tl yazıyor. şimdide Allah kahretsin 20 tl zarar ettim diyorum.

hatta ertesi gün aynı ayakkabıyı en yakın arkadaşımın ayağında görüyorum sen kaça aldın diye sorunca o bir magaza işyerini kapatacağı için indirime gitmiş 80 tl ye aldım diyor.

şimdide 40 tl zarar etmiş oldum.

yani burda ki kar zarar olayı göreceli.

kısacası bu tür şeylerle kafayı çok fazla bozmamak lazım sonuçta alınmış artık, aldıktan sonra hesap yapmanın bir manası yok hesap yapacaksan almadan önce yapacaksın, artık elinden ne gelecekse sonuçta ne kadar uğraşırsan uğraş nafile, dünyanın her yerinde o malı satan milyonlarca yer var o malın satıldığı her yere gidip o malın fiyatını öğrenmeden tam olarak kar ettim diyebilir misin?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Erhan zaten önceden 200 Tl vermşti sonra bide 150 Tl verdi normalde 200 Tl verecek iken 350 oldu 150 TL zarar etti

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    2. soru için ise normalde 150 verecekti 350 vermiş oldu 200 TL zarar etti

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Ama bunlar zarar sayılmamalı..Büyük ihtimal soruyu hazırlayan böyle düşünmüştür.. Ama yanlış bir düşünc

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı hüseyin Şiran'den alıntı Mesajı göster
    1) A şehrinden B şehrine gitmek üzere 200TL'ye bir uçak bileti satın alan Erhan, uçuşa gecikiyor ve uçağı kaçırıyor. kendisine başka bir firmadan 150TL ye yeni bir bilet alarak B şehrine gidiyor.
    SORU: Erhan kaç TL zarardadır? Basit bir sorumuydu sizce? O halde cevabı bulduysanız aşağıdaki soruyla devam etmeniz gerekiyor.

2) C şehrinden D şehrine gitmek üzere 150TL'ye bir uçak bileti satın alan Ersin, uçuşa gecikiyor ve uçağı kaçırıyor. kendisine başka bir firmadan 200TL'ye yeni bir bilet alarak D şehrine gidiyor.
    SORU AYNI: Ersin kaç TL zarardadır? Basitmi hala sorumuz? .. yada şöyle diyelim.. cevapları verirken kullndığınız akıl yürütme her iki durumda da aynımı? çıkabilecekmisiniz bu çıkmazdan?
    sayın admin, ilk soruda zarar 200TL. çünkü sonradan ödenen 150TL ücretin karşılığı yolculuk olarak zaten alınıyor. yanan bilet bedeli olan 200TL ise çöpe gidiyor. zarar budur. ancak ikinci soruda aynı mantığı kullanırsak yani yanan bilet parası zarardır dersek hata ederiz. sanırım ikilem burada çıkıyor. şöyle ki; ikinci soruda yanan biletin bedeli 150TL idi. sonradan alınan bilet ise 200 idi. burada ilk akıl yürütme yöntemiyle zarar 150TL olarak ortaya çıkmakta. ancak değil! çünkü sonradan ödenen 200TL her ne kadar karşılığı yolculuk olarak alınmışsada 150TL ile daha ucuza yapılamayan bir yolculuğun cezası niteliği taşıyor ve zarar gibi gözüküyor sanki. her iki soruda aynı kalıpta ancak farklı bakış açıları gerektiriyor. aynı bakış açısı ile mantık hatasına düşürüyor gibi. kısacası bir soru için geliştirdiğimiz zarar mantığı diğerine ters geliyor. bence matematiksel açıdan görelilik sözkonusu. her ne kadar bu durum matematiğin doğasına ters de olsa böyle bana göre.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    bu soruda bilet bedellerini birbirinden bağımsız tutmalıyız. yani ucuzluk ya da pahalılık kavramlarını bir kenara bırakmalıyız bence. soru sadece bu şekilde anlam kazanıyor. sadece yapılan ödemeler olarak bakılmalı.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    İki durumda da 200tl zarar vardır.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!