Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni

antika saat

Ayhan beyin evinde hem sohbet ediyor hem de çaylarımızı yudumluyorduk. Bir Pazar günüydü. Televizyonda bir ara gözüm saate ilişti ve Ayhan beyin duvar saati 3 dakika geriydi.

Arkadaşım bu antika saatin, tüm çabalarına rağmen, ne az ne çok her saat 7 dakika geri kaldığını söyledi.

Aynı ay ikinci bir gece sohbetleşirken, yine saate baktığımda televizyondaki ile aynı vakti gösterdiğine şahit oldum. Gecenin geç vaktiydi, ama arkadaşımın söylediğine göre, geçen ziyaretimden bu yana bu antika saati ne onartmış ne de ona ayar çekmişti.

İkinci ziyaretim hangi gündü acaba?

not: soru alıntıdır..

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Benzerini biliyorum öğretmenim. Çözeriz şimdi ya da ben hiç karışmıyim. Ayıp olmasın.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    bu arada sorunun çözümünü şuanda bilmiyorum bende sizinle birlikte düşüneceğim, soruyu ilk gördüğümde kendimce bir çzöüm yapmıştım ama bu 7-8 ay önceydi herkesi tatmin edecek bir çözüm çıkacağını düşünüyorum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    "Telefon çalınca Dedektif Kafacan yerde iki kol saati gördü. Saatler durmuştu. Kafacan hemen her iki saati de kurup doğru zamana getirdi ve birini sol, birini de sağ koluna taktı. Bir saat sonra sol saat 1 dakika ileri gitmiş, sağ saat 2 dakika geri kalmıştı. Ertesi sabah sol saat 7′yi gösterirken; sağ saat 6′yı gösteriyordu. Telefon saat kaçta çalmıştı?"
    Bu da benzeri. Bu da alıntıdır.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    1 günün içerisinde ne kadar geri kaldığını bulursak 1 saatte 7 dk ise 24x7=168 dk 1 günde bu saat geri kalıyrodur..bu saatin 24 saat geri kalması bizi cevaba ulaştırır..yani 1 günde 168/60=2,8 saat geri kalıyor 24 saat geri kalması için 24/2,8= yklaşık 8,5 gün gerekir bu zamandan bu saat gece olduğundan buçuklu bir değer çıkmıştır pazardan sonra +8 pazartesi gecesidir yani salıdır..

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Ben de bir cevap buldum ama en sona bırakayım.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    "Telefon çalınca Dedektif Kafacan yerde iki kol saati gördü. Saatler durmuştu. Kafacan hemen her iki saati de kurup doğru zamana getirdi ve birini sol, birini de sağ koluna taktı. Bir saat sonra sol saat 1 dakika ileri gitmiş, sağ saat 2 dakika geri kalmıştı. Ertesi sabah sol saat 7′yi gösterirken; sağ saat 6′yı gösteriyordu. Telefon saat kaçta çalmıştı?"
    Bu da benzeri. Bu da alıntıdır.

1 dakika ileri 2 dk geri ise aradaki fark |-1-2|=3 dk dır şimdi sabah saati ile 6 ve 7 arası 1 saatten 30 dk dır normal de 1 saat içinde 3 dk lık bir fark oluyrodu şimdi 60 dklık bir fark için 1 saatte(60dk) 3 dk ise x saatte 60dk deriz buradan aynı cins yazdığımızda 1200 dk ordan 20 saat bulunur bu değerler orantılı olacaktır yani (1/2) birinci saat k kadar ileri ise ikinci 2k kadar geridir normal de 1 saatti 20 kat artmışsa 1. 20 dk ileri diğeri 40 dk geri gidecektir ozamna saat 6:40 dır 20 saat öncsi 10:40 olur doğru mu hocam ?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Seni Cimcime seni.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    yani bu doğru mu hocam ?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Seni çok bilmiş seni.

4 sayfadan 1.si 123 ... SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!