Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    cevabın 3124 olduğunu düşünüyosanız daha fazlası olamayacağını da göstermeniz gerekiyor yoksa bu soru bir olimpiyat sınavında çıkmış olsa ve 3124 cevabı doğru bile olsa bu cevabın değeri 7 üzerinden 1 puandır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Üstadım, siz de sıkıp suyunu çıkarıyorsunuz. Cevap doğru mu yanlış mı? Bu haliyle kabul etmiyor musunuz?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    bencede 3124
    bilet abcde şeklinde bir rakam dizisi (şimdilik 00000 nolu bilette basılmış olsun)
    sorudaki durumun olması için a ,b,c,d,e basamakları için yapılacak en iyi seçim rakamların 5 e 5 paylaşımı (5.5=25 ) diğer tüm paylaşımlardan az bilet alan için en iyi durumdur (örneğin 4 e 6 paylaşsa 4.6=24 gibi....)
    o halde her rakamda 5 seçenek için 5.5.5.5.5=3125 yani toplam 6250 tane bu şekilde bilet vardır
    şimdi 00000 çıkarırsak 3125-1=3124 az bilet alanın en çok alacağı sayıdır.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Üstadım, siz de sıkıp suyunu çıkarıyorsunuz. Cevap doğru mu yanlış mı? Bu haliyle kabul etmiyor musunuz?
    hocam ben her haliyle kabul ederim etmesine de mesele benim kabul edip etmemem değil genel aklın kabul etmesidir. 3124 dediğinizde "neden 3125 değil?" sorusuna cevap vermiş olmuyorsunuz.
    bakın aerturk hocamız 5 satırda gerekli açıklamayı yapmış. sadece 5 satır ama yazmayınca bişeyler eksik kalmış oluyor.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları