Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer

Kardeş yollar

(0,0) noktasından başlayıp sadece sağa ve yukarı hareketlerle kafes noktalarından geçerek n adım attıktan sonra ilk kez kesişen yol çiftlerinin sayısını bulunuz.
    soru biraz kapalı gibi oldu kitaptaki şekille kısaca açıklamaya çalışayım.

burada başlangıçta aynı yerde olup soruda belirtilen şekilde sağa ve yukarı adımlarla ilk kez 4. adımda kesişen yolların tamamı gözükmektedir. bizden bunu genelleştirmemizi istiyor.

not: soruyu henüz çözmedim, çözümünü de bilmiyorum ama cevabın ne olduğunu tahmin ediyorum. beraber uğraşalım diye yazdım. büyük ihtimalle çözeriz

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    catalan sayısıyla bulunabilir mi?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    son yazdığım iki soruyu da bi kitaptan aldım. (buradan indirebilirsiniz ama ingilizce)
    kitapta sadece sorular var şekilli olduğu için (çizgiroman okur gibi ) dikkatimi çekmişti. kitabın konu başlıklarına bölündüğünü bile farketmemiştim. ilk sorduğum üçgenlere bölme sorusunu çözdüğümde cevap catalan sayıları çıkınca kitapta bu soruların catalan sayıları diye bi bölümde olduğunu farkettim , her ne kadar çözümler ve cevaplar olmasa da bu sorunun da cevabının n. catalan sayısı olacağından eminim , çözümün de az çok nasıl bulunabileceğini tahmin ediyorum.

kitapta bu 160. ilk sorduğum ise 153. soru
    bir sonrakinde de 133 ü sormayı düşünüyorum

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!