Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

iskambil oyunu

misafir 52 kağıttan oluşan bir iskambil destesinden rasgele tamamı kapalı 5 tane kağıt seçer ve asistanınıza verir.
    asistanınız bu 5 kağıdın tamamını görüp; önceden ikinizin belirlemiş olduğunuz kurallarla asistanınızın belirlediği 4 kağıdı size sırayla açar ve sizde sadece bu 4 kağıdın sıralanmasıyla misafir seçtiği 5. kağıdı bulursunuz.
    bu gösteride asistanınızla sizin uyguladığınız kural nedir?

not: sadece 4 kağıdın sıralanmasıyla 5. kağıdı bulmalısınız.
    asistanınızın size mimik hareketleriyle vb. şekilde kopya vermesi yasaktır.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Hmm çok güzel bir soruymuş

Önceden de gömediğim için kendi çapımda çözümümü yazmakta sakınca görmüyorum (inş. doğrudur)

Öncelikle 5 kağıt seçildiğinden güvercin yuvası prensibine göre en az 2 tane aynı olanı olmak zorundadır. İşte asistanımızın dışarıda bırakacağı kağıt bunlardan biri olacaktır.

Her kağıda 1 den 52 ye kadar değer verdiğimizde kalan 3 kağıt 3!=6 değişik şekilde sıralanabilir ve her bir sıralama bize ayrı bir bilgi verir. (buradan sonrasını yemek yiyene kadar çözememiştim , yemekten sonra çözünce ünlü atasözümüz aklıma geldi

Aynı olan 2 sınıf kağıdı ele alalım büyük olan X küçük olan da Y olsun
    o zaman eğer sayıların arasında 6 dan fazla fark varsa asistan küçük olanı dışarıda bırakır, fark 6 veya daha azsa büyük olanı dışarıda bırakır ve diğer kağıdı ilk olarak açar, örneğin açtığı kağıt kupaysa biz dışaraki kağıdın da kupa olduğunu daha ilk kağıtta anladık. Şimdi kalan 3 kağıt bize 6 değişik bilgi verdiğine göre her bilgiye 1 den 6 ya kadar bir değer atarız mesela kağıtlar A,B ve C ise (A>B>C)
    ABC =1
    ACB =2
    BAC =3
    BCA =4
    CAB =5
    CBA =6 gibi

bu çıkan değeri ilk açılan kupanın değerin eklediğimizde dışarıda bırakılan kağıt bulunur. (eğer sonuç 13 ten çoksa sonuçtan 13 çıkarılır)

Örnek bir oyun oynayalım:
    seçilen 5 kağıt
    kupa kız(12) , kupa 3 , karo 7 , karo 10 ve maça 8 olsun

kupa 3 dışarı bırakılır , kupa kız ilk olarak açılır (dışardakinin kupa olduğunu anladık. Kız 12 olduğuna göre 3 elde etmek için 4 numaralı sıralamayla diğer 3 kağıdı açarsa (genelliği bozmadan maça>sinek>karo>kupa olsun o zaman A=maça8 , B=karo10 , C=karo7 olur)
    yani karo10 , karo7 ve maça 8 sıralamasıyla açılırsa biz dışardaki kağıdın kupa ve kızdan 4 yukardaki kağıt olduğunu yani kupa3 olduğunu anlarız

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    tebirkler. doğru çözüme ne denir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    aynı sınıf kağıtları (örneğin: kupa 8 kupa Q ) büyük küçük olarak ayırmaya gerek yoktur.
    A-2-3-4-5-6-7-8-9-10-V-Q-K dizinini bir çember çevirirsek iki eleman arasındaki en fazla 6dır.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Benim yolumda aynı sınıf kağıtlarda (örneğin kupa 8 ve kupa Q) büyük-küçük olarak ayırmaya gerek oluyo. Asistan kupa Q ı dışarda tutup kupa 8 den yola çıkmalıdır (ya da yanına açılan 3 kartın ifade ettiği değer ilk açılan karttan düşülecekse tersi) çünkü kızdan 8 e giderken sizin dediğiniz çember üzerinde 9 birim uzaklık vardır ve biz ancak 6 birim ileriye gidebilmekteyiz. Kısaca ben de çember üzerine diziyorum ama kartlar arasında ne taraftan uzaklık 6 veya daha altındaysa o taraftan işlem yapabilmek için küçük büyük ayrımı yapmak zorunda kalıyorum. Bize kupa 4 ve kupa Q verilseydi benim çözümüme göre asistan bu sefer kupa 4 ü dışarda bırakıp kızdan hareket etmek zorunda kalacaktı.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!