Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer

En büyük alanı oluşturun

Aşağıda çubuklar kesilmeden oluşturulmuş
    alanı 8br² , kenarları 2 ve 4br olan bir dikdörtgen ile
    alanı 9,682br² , kenarları 2-3-4 ve 7br olan bir yamuk görülmektedir.

Yamuk dikdörtgen

Bu örneklerdeki gibi sadece 2-3-4 ve 7 birim uzunluğunda 4 çubuk kullanarak, çubukları kesmeden, eğip-bükmeden en fazla ne kadar alan çevreleyebilirsiniz?

Bonus soru:
    Kenarları 2-3-4 ve 7br olan en büyük alanlı dörtgenin alanı A,
    kenarları 2-3-4 ve 5br olan en büyük alanlı dörtgenin alanı B olsun.
    A/B nedir?

Not: Önce bonus soruyu çözmeniz/araştırmanız size ana soruda yardımcı olabilir.
    Uyarı: Bonus soruyu ana soruyla karıştırmayınız zira şekildeki dikdörtgen örneğinden de anlaşılabileceği üzere ana soruda kenarların 2-3-4-7br olması gibi bir şart yok.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    2 br ve 3 br çubukları uçuca konarak 5 br elde edilir.
    kenar uzunlukları 4 br, 5 br ,7 br olan üçgenin alanı yakşık olarak 9,797959 br2 hesaplanır.
    sanırım en büyük alan 9,797959 br2 dir.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bunun cevap olmadığını şöyle görebiliiz;
    yine yaptığınız gibi 2 ve 3ü uç uca getirip 5 yapalım. 4 ve 5 i dik koyalım , 7 yi de hipotenüs yapalım (7 nin birazı kullanılmamış olur ama sakıncası yok). Sonuçta 10br² alan kapatmış oluruz, tabi cevap 10 değil

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    neden 4 ile 5 i dik koyuyoruz? dik üçgen olmasa olmazmı?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı 3.14159265358979323846264'den alıntı Mesajı göster
    neden 4 ile 5 i dik koyuyoruz? dik üçgen olmasa olmazmı?
    ben sadece sizin örneğinizden daha büyük bir alanın oluşturulabileceğini göstermek istemiştim. ayrıca da kendimizi üçgenle sınırlandırırsak ve kenarlardan ikisi 4 ve 5 ise en büyük alanın bu iki kenar birbirine dikken oluşan 10 değeri olduğu kolayca gösterilebilinir.(yukarıdaki yorumda yazdığım gibi 10 dan büyük alan da kapatılabiliyor.)

soruda not olarak yazıldığı üzere önce bonus soruya bakmak esas sorunun çözümünde büyük fayda sağlayabilir. kenarları a,b,c,d olan bir dörtgen ne zaman en büyük alana sahip olur ve bu alan nedir?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    2,3,4,7 için ≈10.8 en büyük alan

2,3,4,5 için ≈10.43 en büyük alan

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam galiba bonus kısım için cevaplar vermişsiniz
    2,3,4,7 için bu osnucu ne şekilde elde ettiniz yolunuzu yazabilir misiniz. cevabını tam hatırlamıyorum ama bu veya buna çok yakın bir değer olmas lazım hesaplayabiliriz yani sorun değil.

2,3,4,5 içinse cevabın bundan büyük olduğuna eminim onun için de nasıl bir şekille bu alanı oluşturdunuz bizimle paylaşır mısınız?

not: bonus soru için bulcağınız cevap sizi gerçekten şaşırtabilir

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Maksimum alan için 3 durum aklıma geldi 1) Genel dörtgen 2) Yamuk 3) Teğetler dörtgeni
    1)
    Bir dörtgenin köşegenleri e ve f, köşegenler arasındaki açı x olmak üzere dörtgenin alanı 1/2.e.f.sinx dir. Alanın en büyük olması için x in 90 derece olması lazım olamıyorsa olabileceği en büyük açı. Bir dörtgenin köşegenleri dik kesişiyorsa karşılıklı ikişer kenarın kareleri toplamının birbirine eşit olduğunu ve bunun nasıl gösterildiğini biliyoruz. Kenarlar 2,3,4,7 olduğundan aradaki açının 90 derece olamayacağını gösterebiliyoruz ama en fazla ne kadar olabileceğini bulamadım ayrıca 4 kenarının uzunluğu belli olan bir dörtgenin köşegen uzunlukları bulunabilir mi bilmiyorum. O yüzden burada tıkandım.
    2) Yamuk için Örnekte üst tabanı 3 almışsınız. Üst tabanı 2 alınca alan 10.8 çıkıyor.
    3)Teğetler dörtgeni nasıl bir sonuç verir kestiremedim.

İçimden bir ses maksimum alan için dörtgenin yamuk değil genel dörtgen olmasının gerektiğini söylüyor ama gösteremedim.

2,3,4,5 içinde Eğer yamuk olarak düşünürsek sadece alt tabanı 5, üst tabanı 2 olan yamuk oluşturabiliyoruz Onun da alanı yaklaşık 10.43 çıkıyor.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam sorunun ana kısmında 2-3-4-7 olan parçaları tam olarak kullanmak zorunda değilsiniz. örnek şekilde de verildiği üzere çubukların istediğiniz kadar bir kısmını alanı çevirmekte kullanabilirsiniz (dikdörtgendeki gibi). ilginç belki ama max. alan da çubukların tamamı değil de dikdörtgen örneğindeki gibi birazını dışarda bırakarak oluşturulabiliyor (sorunun bu kısmını ben hazırladım)

bonus kısmında ise size biraz yardımcı olayım. kenarları belirli bir dörtgende max. alan kirişler dörtgeninde oluşur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Yanlış yazdım Üstad. 3. durumu kirişler dörtgeni yazacaktım, yazarken kirişler dörtgeni ile teğetler dörtgenini karıştırdım. Zaten bu uzunluklarla teğetler dörtgeni olamıyor. Dediğim gibi 3 farklı durumu tek tek inceledim. Kirişler dörtgeni için fazla birşey bulamadım. Madem öyle dediniz, kirişler dörtgeni üzerinde yoğunlaşayım.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!