all
    all isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

12.sınıf geometri

1)Düzlemsel olmayan 4 noktaya örnekler çevreden örnekler?
    2)Uzayda kesişmeyen doğru hangi konumlarda olabilir?
    3)Birbirine paralel doğrulara çevreden örnekler?
    4)Bir kapıda iki menteşe ve bir kilit bulunmasının nedeni nedir?
    Bu saçma sapan sorulara kafa yoranlara teşekkür ederim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Cık cık cık.
    Öğrencilerimizin, en çok sorduğu saçma sapan sorulardan biridir, "Hocam, bu öğrendiklerimiz, günlük hayatımızda ne işe yarıycak? "
    Günlük hayattaki örnekleri gösterdiğinde ve sorduğunda ise, saçma sapan sorular oluyor.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bu sorular daha cok konu anlatimina girdiginden kitabinizdan ya da ogretmeninizden konuyu geregi gibi ogrendiginizde kendiniz de bu sorulari cevaplarsiniz diye dusunuyorum. mesela ilk soru icin 4 ayakli bir masayi dusunebiliriz. 3 tane nokta ayaklarin bastigi noktslardan secilir kalan son nokta ise masanin ustundeki herhangi bir nokta olabilir ya da mesela bir futboltopu alinir icinden gecemeyecegi cember bir rafa yerlestirilir. cemberin topa degdigi cembersel kisimdan 3 nokta secilir son nokta da topun yuzeyinde kalan herhangi bir nokta olabilir.

sadece su son soru ne amacla sorulmus anlayamadim. galiba kapi duzlemdir ve herhangi 3 nokta bir duzlem belirtir bilgisi ogretilmek istenmis ama ben mantigini yine de anlayamadim cunku gunumuzde kapilarin cogu boyle olmadigi gibi boyle olanlar da farkli nedenlerle boyle uretiliyor. 2 mentese olmasinin genel sebebi dogrusalligin saglatilip kapinin tek menteseye bindirildigi takdirde dusme ve esneme yapmasini engellemek. tek kilit olmasi ise genelde sifir kilitle kapinin kilitlenemiyor olmasi. eger kilitleme icin sifir kilit yetseydi oyle yapilirdi kimsenin 3 nokta bir duzlem vs gibi komiklikleri dusunmediginden eminim bu olsa olsa soru soran kisini husnuzanidir tabi bsska bir dusuncesi varsa onu da bilemiyorum. ogremdiginizde yazarsaniz biz de ogrenmis oluruz.

all

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Hocam doğru söylüyosunuz da bütün suç bizim mi?Sistem bizi öyle bir alıştırmış ki..Neyse teşekkürler yarın öğrenebilirsem paylaşırım

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    4. soruda,
    Kesişen düzlemlerin oluşturduğu, arakesit doğrusunu belli etmek için, iki menteşe kullanılıyor. Kapı düzlemi ile, duvar düzleminin arakesiti, kapının arka tarafı olduğundan meteşeler oraya takılıyor. "Farklı iki noktadan , bir ve yalnız bir doğru geçer." aksiyomu gereğince. Bir menteşe olsa bile, yine de, en az 2 vida ile tutturulur.
    3 nokta bir düzlem belirtir. Duvar ile kapı düzlemlerinin ortak iki noktası menteşeler olmak üzere, 3. ortak nokta kilit alınarak, kapı düzlemi, duvar düzlemi ile çakıştırılıyor.

all

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Biraz geç oldu ama teşekkürler

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    menteşe ucuz kilit pahalı olduğu için olablir mi?

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    hocam sizde hoşgeldiniz. Keyifler nasıl? Halini keyfiniz yerindedir umarım.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    hoş bulduk serkan hocam çok teşekkürler iyiyim, bu sezon pek takılamıyorum ama özledim buraları belki ilerleyen zamanlarda yine eskisi gibi girebilirim, şu anda hafta içi internetsiz olduğumdan giremiyorum

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Hocam gönlünüze göre takılın. Arada bir haliniz hatrınızı öğrensek bizim için yeterli olur. Emeğiniz büyük.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!