Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

Geometrimi iyice olimpik geometri seviyesine çekmek için ne yapmam lazım?

İnteraktif matematik-geometri ve bu site gibi sitelerden olimpiyat seviyesinde soruları çözüyorum/çözmeye çalışıyorum.Çözme oranım yaklaşık %60,bu bana az geliyor ve de çözdüklerimi de lise soruları gibi şak şak çözemiyorum,uğraştırıyor biraz.Bu da bana geometri olarak yetersiz olduğumu hissettiriyor.Öklid kısmında maksimum düzeye gelmem lazım.Ne yapmam lazım sorulara uğraşmak dışında?Farklı yollar deniyorum sürekli ama unuttuğum 1-2 yol kalıyor,çözüm de hep unuttuğum yerlerden geliyor.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Olimpik sorularda başarılı olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken bol bol soru çözmektir diye düşünüyorum...
    Pratik yapa yapa geliştireceksiniz başka bir şey yok,bir süreliğine sonlu matematik ile ilgilenmiştim o süreçte ilk önceleri bende de bu oluyordu hemen göremiyorsunuz ya da çözümünü öğrendiğiniz bir yolu uygulayabilecek iken başka bir soruda uygulayıp uygulayamayacağınızı hatırlayamayabiliyorsunuz. Kısacası olimpik anlamda,bir başarı için bilhassa geometri de sürekli soru çözmeniz gerekir,birgün bile boşlamayın derim.
    Hürmetler.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Olimpik sorularda başarılı olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken bol bol soru çözmektir diye düşünüyorum...
    Pratik yapa yapa geliştireceksiniz başka bir şey yok,bir süreliğine sonlu matematik ile ilgilenmiştim o süreçte ilk önceleri bende de bu oluyordu hemen göremiyorsunuz ya da çözümünü öğrendiğiniz bir yolu uygulayabilecek iken başka bir soruda uygulayıp uygulayamayacağınızı hatırlayamayabiliyorsunuz. Kısacası olimpik anlamda,bir başarı için bilhassa geometri de sürekli soru çözmeniz gerekir,birgün bile boşlamayın derim.
    Hürmetler.
    Haklısınız sanırım.Peki kitap falan önerebilir misiniz bunun için?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı Satranççı'den alıntı Mesajı göster
    Haklısınız sanırım.Peki kitap falan önerebilir misiniz bunun için?
    Vallahi Hocam,Geometri de pek bilmiyorum ya. Hatta şöyle söyleyeyim sana, Geometri de adam akıllı Türkçe kaynak olacağını da düşünmüyorum Olimpiyatçıların çoğu yabancı kaynaklardan çalışıyorlar forumdan birkaç arkadaşımız da var onlar da önerirler zaten.
    Ben mor sonlu matı kullanmıştım bir de Kombinatorik falan vardı onları Ertan Kayanın filan.Geometri de öyle ustaca bir kitap bilmiyorum.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Vallahi Hocam,Geometri de pek bilmiyorum ya. Hatta şöyle söyleyeyim sana, Geometri de adam akıllı Türkçe kaynak olacağını da düşünmüyorum Olimpiyatçıların çoğu yabancı kaynaklardan çalışıyorlar forumdan birkaç arkadaşımız da var onlar da önerirler zaten.
    Ben mor sonlu matı kullanmıştım bir de Kombinatorik falan vardı onları Ertan Kayanın filan.Geometri de öyle ustaca bir kitap bilmiyorum.
    http://static.idefix.com/cache/0/270/444334

Bunu bulabildim.Bu da satılıyor mudur ki?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Bunlar satılıyor ama dediğim gibi bir yabancı kaynak kadar kaliteli değiller.
    Bir de yüzyıl geometri gibi bir kaynak vardı ona bak bakalım o kitap güzeldi bak.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Bir de yüzyıl geometri gibi bir kaynak vardı ona bak bakalım o kitap güzeldi bak.
    Tamam hocam bakayım,olmazsa internetten çözüme devam yapacak bir şey yok.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Olimpik seviyede geometri çözmek, zorlu ve emek isteyen bir süreçtir. Belirli bir sıraya göre ve düzenli, sabırla çalışmak gerekir. Çıkmış soruları çözebilir, internetten Ekol hocanın özel soru videolarını izleyebilir, altın nokta yayınevinden çıkan geometri kitaplarına çalışabilirsiniz. İngilizceniz var ise Art of Problem Solving (AoPS) sitesinden yardım alabilirsiniz.
    I think, therefore I solve ...

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Serhan Küpeli hocamızın bu kitabı güzel bir çalışmadır.
    I think, therefore I solve ...

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı sentetikgeo'den alıntı Mesajı göster
    Serhan Küpeli hocamızın bu kitabı güzel bir çalışmadır.
    Evet,o kitap güzel.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!