Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer

Tren gelir hoş gelir.

biraz Fizik bilgiside lazım ama genede beğendiğim bi sorudur.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    sanki camlar kibrit kutusu büyüklüğünde olsa bile (uzun kısmı enine koyulursa) bu atış zarar vermeden yapılabilir gibi görünüyor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    mermi 800 m/s hızla CD doğru parçasını (2 m) 0,0025 saniyede yol alır.
    mermi C noktasına geldiği zamanla D noktasından geçtiği zaman aralığında (yani 0,0025 saniyede) ise tren 5.55 cm yol alır.
    (mutfakdaki kibrit kutusunun ölçüleri 5.1 cm X 3.5 mm)
    malesef 0,45cm farkla kibrit kutusundan geçemiyor

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ben de 5.55 i buldum da bu ölçülerde ne var diye düşünürken kibrit kutusu yeter gibi gelmişti , siz ölçmüşsünüz ben konudan kaçıyorum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    bence geçebilir, kurşun, trene girdiği andan çıktığı ana kadar 2 metre yol alır. bu yoluda 1/400 saniyede alır.

1/400 saniyede tren 20 cm yol alır.

pencerenin genişliği 45 cm olduğundan zarar vermeden kolayca geçebilir diyorum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Kurşun geçebilir ama iki noktayı gözden kaçırmışsınız gibi geldi bana. Birincisi, bu sorunun çözülebilmesi için, ateş edildiğinde; pencerelerin, trenin ön tarafında kalan köşeleri ile [AB] nin aynı düzlemde olduğunun verilmesi gerekir. Sorunu veriliş şekline göre bu pencerelerin, makinist dairesinin pencereleri olduğunu kabul etmek zorundayız veya bize trenin ön tarafı ile pencereler arasındaki mesafenin verilmesi gerekir. İkinci nokta ise herkes kurşunların aldığı yolu ICDI olarak düşünmüş. A dan C ye kadar alınan yol hesaba katılmamış IADI=3.5 m olduğu için kurşun D noktasına 0.0025 saniyede değil 0.004375 saniyede varır. Bu süre içerisinde tren 9.7125 cm yol alır. Bu da kurşunun trene zarar vermeden geçmesi için yeterlidir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    kurşunun silahtan çıktığı nokta ile trene ulaştığı mesafeyi hesaba katmama sebebim; sonuçta o mesafe belli kurşunun hızı trenin hızı belli, kurşun o mesafeyi kaç saniyede alacağı kolayca bulunur, ve aynı zamanda trenin o süre zarfında ne kadar yol alacağıda hesaplanabilir, dolayısıyla ateş etmek için silahın doğrultusuyla pencerenin ön kısmının aynı hizzaya gelmesi zaten beklemye gerek yok, gerekli hesap yapılır ve kurşun ona göre birazcık erkenden atılır ki, tren ilerlerken tam ön kımına denk gelsin, zarar görmemesi içinse tam olarak pencerenin ön kımını geçip neredeyse ön kısmı sıyırıp geçti diyecek kadar bir zaman aralığında kurşunu atmak ve bu süreyi hesaplamak çok zor değil, ama bunu neden hesaba katmadım çünkü bu zaten ayarlana bilir, önemli olan kurşun trene girdikten sonra dışarı çıkabilecek mi? ki zaten sorulanda bu aslında, içerdeki yollar ve zamanlarla ilgili kendimce hesapları yaptım, ve dışardaki süre tam ayarlandığında içerdede problem çıkmadığı sonucuna ulaştım, çok ayrıntılı yazmadım hesapları ama sanırım yanlışlık yoktur

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bu sorunun bir özelliği kalmıyor o zaman. Herşey hesap kitap

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    bencede zaten sorunun içinde benim göremediğim bir cinlik falan yoksa kolay bir soru, sadece birazcık olayı zihinde canlandırma gerisi işlemiş

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Burdan ancak çok güzel bir fizik sorusu çıkar.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!