Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Yanlış yazdım Üstad. 3. durumu kirişler dörtgeni yazacaktım, yazarken kirişler dörtgeni ile teğetler dörtgenini karıştırdım. Zaten bu uzunluklarla teğetler dörtgeni olamıyor. Dediğim gibi 3 farklı durumu tek tek inceledim. Kirişler dörtgeni için fazla birşey bulamadım. Madem öyle dediniz, kirişler dörtgeni üzerinde yoğunlaşayım.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    kenarları belli bir kirişler dörtgeninin Heron'un üçgenin alanı formülü gibi bir formülü var hocam. hatta Heron formülü onun 4. kenar=0 olan özel bir durumu.

formülün adı Brahmagupta mıydı neydi öyle bir hintli ismi

a,b,c,d kenarlarken
    s=(a+b+c+d)/2
    A=√(s-a)(s-b)(s-c)(s-d)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Teşekkürler üstadım, ama en büyük alanın kirişler dörtgeni ile mümkün olduğunu nasıl göstericez? Niye diğerleri değil mesela?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler üstadım, ama en büyük alanın kirişler dörtgeni ile mümkün olduğunu nasıl göstericez? Niye diğerleri değil mesela?
    bunun için Ptolemy Teoremi(Eşitsizliği) var onu biliyorum bakın

"bir dörtgende karşılıklı kenarların uzunlukları çarpımının toplamı köşegenlerin uzunlukları çarpımından büyükeşittir ve eşitlik sadece dörtgen kirişler dörtgeni olduğunda mümkündür. "

bu eşitsizliği dörtgenin alan formülünde kullandığımızda kenarlar sabitken en büyük alanın sadece kirişler dörtgeni için oluştuğunu ispatlayabiliyoruz.

ayrıca teoreme göre a,b,c ve d kirişler dörtgeninin ardışık kenarları , e ve f köşegenleriyken
    ac+bd=ef

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bu teoremleri bilmeyince bu soruları çözmek imkansız ya da oturup hepsini tek tek ispat edeceksin.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    kirişler dörtgeninin en büyük alana sahip olduğunu google a yazsanız anında bulabilirsiniz hatta birçok lise kitabında da yazıyo olabilir

bu teoremlerin bilinmesiyle bu sorunun çözümünün bir ilgisi yok ki sadece neden kirişler dörtgeni en büyük alana sahip bunu nasıl ispatlarız dediniz ben de bunu şu şekilde gösterebiliriz diye bunları yazdım. kirişler dörtgeninin en büyük alana sahip olduğunun bilinmesi bu soru için yeterli, bunu da kullanıyoruz diye ispatlamamız gerektiğini düşünmüyorum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    bonus sorunun cevabı A=2 √30 ve B=2 √30 olduğundan A ∕ B=1 olması gerek doğrumu?
    ana soru için henüz bi şey bulamadım biraz daha düşünelim.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    evet bonusta A/B=1 çıkıyor.
    3 kenar uzunluğu aynıyken 4. artmış olmasına rağmen max. alan aynı oluyor.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!