MatematikTutkusu.com Forumları

boşluğa ne gelecek

İlk  ... 2 3 4
paradoks12 - ait kullanıcı resmi (Avatar) paradoks12 20:04 27 Ara 2010 #31
ben bu konuyu anlatırken bir örnek verdim, hemen kafamdan rastgele bir kural belirledim ve sordum, bir tane öğrenci parmak kaldırdı ve benim sonucumdan farklı bir sonuç çıkardı, nasıl buldum dedim, çocuk mantıklı bir kuralla açıkladı burda tutup cevap yanlış, benim buralıma göre çözmeliydin diyemem herhalde çocuğu tebrik ettim ve otur dedim, sonuçta birden fazla kurula bulunabilir

gereksizyorumcu - ait kullanıcı resmi (Avatar) gereksizyorumcu 23:49 27 Ara 2010 #32
...

ama hadi eğlence olsun sunucu 1453 bulun
hocam bu yorumunuz yeni gördüm bana biraz zaman verin hemen bulalım bir kural

gereksizyorumcu - ait kullanıcı resmi (Avatar) gereksizyorumcu 23:56 27 Ara 2010 #33
sol kutucuktaki sayıları es geçiyorum maksat işlem daha da karmaşık olmasın

toplam 4 tane sayı grubumuz var herbirine numara verelim k=1,2,3,4 diye

sağ alt kutudaki sayı

1435.(k-1)(k-2)(k-3)/6+(üstteki sayı)-3 olsun

uğraşılırsa daha güzel kurallar bulunabilir ama bu en basit yoldan bulunabilecek olanı

paradoks12 - ait kullanıcı resmi (Avatar) paradoks12 00:12 28 Ara 2010 #34
sol kutucuktaki sayıları es geçiyorum maksat işlem daha da karmaşık olmasın

toplam 4 tane sayı grubumuz var herbirine numara verelim k=1,2,3,4 diye

sağ alt kutudaki sayı

1435.(k-1)(k-2)(k-3)/6+(üstteki sayı)-3 olsun

uğraşılırsa daha güzel kurallar bulunabilir ama bu en basit yoldan bulunabilecek olanı
evet yani istendikten sonra her türlü sonuç bulunur, ama genede bu konunun matematikle alakası var mı yok mu gibi düşünmek yerine sadece farklı bakış açıları geliştirmek adına bir tür zeka sorusuymuş gibi uğraşmak güzeldir...
dediğiniz sonucun yanlış olduğunu kimse kanıtlayamaz, sadece daha önce dediğim gibi soruyu sorandan söyle bir itiraz gelebilir;
ama benim kuralım bu değildi madem senin kuralanına göre çözeceksek kuralını baştan söyleseydin kardeşim, diye saçma bir tartışmaya doğru ilk adım atılmış olur

MatematikciFM - ait kullanıcı resmi (Avatar) MatematikciFM 00:12 28 Ara 2010 #35
Üstad sevmediğini biliyorum ama şu öğrencimizin sorduğu soruya da bir el atsan, ben birşey bulamadım. Çözümsüz kalmasın soru.

gereksizyorumcu - ait kullanıcı resmi (Avatar) gereksizyorumcu 00:31 28 Ara 2010 #36
Üstad sevmediğini biliyorum ama şu öğrencimizin sorduğu soruya da bir el atsan, ben birşey bulamadım. Çözümsüz kalmasın soru.
hangi soru? becerebilirsem yapmaya çalışayım.

MatematikciFM - ait kullanıcı resmi (Avatar) MatematikciFM 00:48 28 Ara 2010 #37
Üstad,1. sayfanın altında resimli soru var. o

gereksizyorumcu - ait kullanıcı resmi (Avatar) gereksizyorumcu 01:01 28 Ara 2010 #38
bu soruyu kastediyorsunuz, bişeyler yapabilsem bu kadar soruyu kötüler miyim hocam
soruyu çözemedim ondan çamur atıyorum

şaka bi yana biraz uğraştım ama sol alttaki sayının bir sonuç değil girdi olacağı haricinde (bu da tabi ki kesin değil) bir şey bulamadım. her ne kadar şekil öyle göstermese de büyük ihtimalle sol alttaki ve üstteki sayılar bir işleme girip sağ alttaki sayıyı veriyorlar ve bu iki girdi birbirinden bağımsız.

MatematikciFM - ait kullanıcı resmi (Avatar) MatematikciFM 01:06 28 Ara 2010 #39
Soru senin üstad, bizden hayır yok.

İlk  ... 2 3 4