Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni

EKY Hocadan İnciler

Bir Eyüp Kamil Yeşilyurt diye bir matematik öğretmeni arkadaşım var. Matematikle arası çok iyidir. Ondan bazı inciler var. Alıntılayarak sizinle paylaşmak istedim.

Bu gaflar biter mi ?

1.) Sizce karekök 1 neye eşit? sadece 1 mi?

2.) Şimdiye kadar asal sayıların tanımı eksik yapılmıştır. Bu eksikliği giderdim ve yeni bir tanım yaptım;

Asal Sayı: Pozitif tam bölenleri kümesi iki elemanlı olan tamsayılara asal sayı denir.

7 asal sayıdır pozitif tam bölenler kümesi {1,7} iki elemanlıdır.
    -7 asal sayıdır pozitif tam bölenler kümesi {1,7} iki elemanlıdır.
    1 asal sayı değildir. Pozitif tam bölenler kümesi {1} bir elemanlıdır.
    4 asal sayı değildir. Pozitif tamsayılar kümesi {1,2,4} üç elemanlıdır.
    1/2 tamsayı olmadığından asal sayı değildir.

3.) Bir dik açının ölçüsü 90 derece değil aslında 2,5 derecedir. İşlemleri ve gösterimi daha kolay olduğu için bir çemberi 360 eş parçaya değil, 10 parçaya bölüp bir parçasına 1 derece dedim. Şimdiye kadar dememişler ama şimdiden sonra denilmesinde ne gibi bir mahsur olabilir anlamıyorum !?.

Keyfinize göre her şeyi reddedip kendinizce matematiğin temellerini değiştirebilirsiniz, kendinize göre matematiği yorumlar hatta kendi matematik anlayışınızı ilan edebilirsiniz. Kabul edelim olsun demek profesyonelliğe yakışıyorsa (ki bu profesyonellik dedikleri neyin nesiyse artık) kim sizi tutabilir ki ...

Özgür düşünüp, kalıpları kıralım mı ? bilmem artık...

Not: EKY hocamızın göndermiş olduğu sıfır faktöriyel dökümanı için tıklayınız.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer

öğrencilein kafasını bulandırmak için yapıyor galiba bunları

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Neden? Haklı olduğu taraflar yok mu hocam. Asal sayıların tanımında 2'den büyük demek yerine arkadaşın dediği gibi bir tanım daha matematiksel bence.

Ayrıca burada belirttiği bazı özensiz durumlara gönderme yapıyor birazda. Bizde kafamıza göre birşeyler yapalım o zaman der gibi.
    Ayrıca beynimiz özgür olsun diyor birazda.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı Admin'den alıntı Mesajı göster
    Neden? Haklı olduğu taraflar yok mu hocam. Asal sayıların tanımında 2'den büyük demek yerine arkadaşın dediği gibi bir tanım daha matematiksel bence.
    -7 nin de asal olduğunu kabul ediyor musunuz?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    A prime number (or a prime) is a natural number that has exactly two distinct natural number divisors
    Asal sayı, tam olarak 2 tane farklı doğal sayı böleni olan doğal sayıdır.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı tercihvebedel'den alıntı Mesajı göster
    -7 nin de asal olduğunu kabul ediyor musunuz?
    Hocam matematik ihtiyaca bakar. Gerekli olduğunda oda asal alınır istenirse. Kök içine negatif sayıları koyup kompleks sayılar üretilldiği gibi.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    ben ettim siz etmeyin diyor daha doğrusu herkesin kendine göre matematiği olsun diyor.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    Asal sayı, tam olarak 2 tane farklı doğal sayı böleni olan doğal sayıdır.
    İşte burada bizim türk akademisyenlere atıf yapıyor birazda.

Ayrıca matematiğin türkçeleştirilmesinde sıkıntılar olduğunu düşünüyorum bende. Mesela, Doğru Orantı -Ters Orantı var. Burada bi kavram kargaşası var bence. Doğru Orantı -Yanlış Orantı dersin. Yada Düz Orantı - Ters Orantı dersin. Doğru Orantı -Ters Orantı dersen çoçukların kafasını karıştırırsın tabi.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Size bu konuda katılıyorum. Asal sayılara negatiflerin de katılması lazım. Ama önce tanımın değiştirilmesi gerekiyor. Mevcut tanımla bunu kabul etmemiz doğru olmaz. Asal sayı tanımını kim ya da kimler belirlediyse, neden bu şekilde belirlediklerini, niye negatif sayıları dahil etmediklerini araştırmak lazım. Büyüklerimizin bir bildiği var herhalde.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    1. için de benzer şekilde tanımlamalara bakılır
    herkes zaten -1 in karesinin 1 olduğunu biliyor. siz oraya cis(2pi) yazıp işlemi yaptığınızda zaten içeriye bir anlamda x² yazıp dışarıya x i çıkarmış oluyorsunuz.
    buna kimse itiraz etmez ki , burada amaçtan sapılmış olunuyor. karekök işleminin bir fonksiyon olması için yani tanım kümesindeki tek bir elemanın iki değere birden gidememesi için bu 2 kökten sadece pozitif olanı dikkate alınmış hepsi bu, genel bir kabul sadece.

4 sayfadan 1.si 123 ... SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları