Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Tıpkı Galileo gibi Eyüp Hoca düşüncelerini özgürce açıklayabilme cesareti göstermiştir.
    doğru veya yanlış tartışılır. tartışılarak en iyisine doğru ilerlenilir.
    pozitif bilimde tartışmaya açık olmayan şey aksiyomdur.

360 sayısına gelince 360 sayısı 0 ve 7 harcindeki tüm tek basamaklı sayılara tam olarak bölünebilen bir sayıdır.
    illaki 360 sayısını beğenmedim kullanmak istemiyorum diyorsanız gradyan var 400.
    İ∫MİM İMZADIR.

Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf
    Alıntı Admin'den alıntı Mesajı göster
    Burada bi kavram kargaşası var bence. Doğru Orantı -Yanlış Orantı dersin. Yada Düz Orantı - Ters Orantı dersin. Doğru Orantı -Ters Orantı dersen çoçukların kafasını karıştırırsın tabi.
    Hocam sizi eleştirmek istemem, haddime de değil zaten. Ama Türkçe "doğru", "düz" demektir zaten:
    Alıntı http://tdkterim.gov.tr/bts/'den alıntı
    doğru
    sf. 1. Bir ucundan öbür ucuna kadar yönü değişmeyen, eğri ve çarpık karşıtı. 2. Gerçek, yalan olmayan: Doğru haber. 3. Akla, mantığa, gerçeğe veya kurala uygun: “Bunları sana şimdiden söylemek daha doğrudur.” -A. Gündüz. 4. a. Gerçek, hakikat: “Söyleyin doğrusunu, siz insanoğlunun ahlaklı olabileceğine inanmıyorsunuz.” -N. Ataç. 5. a. mat. İki nokta arasındaki en kısa çizgi: İki noktadan yalnız bir doğru geçebilir. 6. zf. Yanlışsız, ek****iz bir biçimde: Çocuk doğru okudu. 7. zf. Hiçbir yöne sapmadan, dosdoğru, doğruca. 8. zf. Yakın, yakınlarında: “Şafağa doğru otomobil sesi duyuldu.” -F. R. Atay. 9. e. Karşı yönünce: “Börekçi fırınının karşısındaki dört köşe taşlar döşeli, iki yanı ağaçlı yoldan çarşıya doğru yürüyordu.” -Y. Atılgan. 10. mec. Yasa, yöntem ve ahlaka bağlı, dürüst, namuslu.
    Güncel Türkçe Sözlük
    Etimolojik olarak incelersek de:
    Nişanyan>>doğru
    [ETü] UyS, Kaş xi toguru/togrı direkt, düz (zarf)
    < ETü togur- [Uy] bir şeyin içinden geçmek +U << ATü +U

Yani "doğru" sözcüğünün asıl anlamı "düz", diğer anlamı "yanlış, yalan karşıtı".
    Örneğin ikil sistemde, bilgisayar için 1, doğru; 0 yanlış; ayrıca karenin kenarları doğru, yuvarlağınki yamuk, eğrik; bir de "okula dos doğru gel, ters gelme" Örnekler çoğalabilir...

Ayrıca "doğrutu" sözcüğü doğru +tI biçiminde türetilmiştir. Yani doğru olan biçim anlamına gelir. Tersi "yalan olan biçim" (sürreal) değildir; yamuk biçimdir. Doğrultu, yamuk, eğirk gibi...

Bence doğru orantı-yanlış orantı diye kullanılırsa kafa karışır...

Bir de yanlış bilmiyorsam, doğru oran-ters oran sözcükleri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından "Geometri"de ilk kez kullanılmıştı. Bence yanlış bir sözcük bile olsa, atılması hiç doğru olmaz.

Yanlışsam söyleyin, affedin

Bu arada ilk hoş bulduk.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Hoşgeldiniz. Profilinde 8. sınıf diyor ama değilsin sanırım.

Doğru kelimesinin bir anlamı tabiki düzdür. Öğrenciler problemlerde Doğru veya Ters Orantı kavramları arasında seçim yapmak zorunda. "Bu bahsedilen Doğru orantı mı, ters orantı mı?" diye. Bu iki kelimeyi aklına getiriyor. Doğru veya Ters. Burada Doğru kelimesini düşündüğünde, içinde "düz" veya "yanlış karşıtı" gibi iki anlam olması yerine Düz veya Ters orantı kelimelerini düşünmek zorunda kalsa kafa karıştıracak bir durum olmayacak. Düzdür yada terstir.
    Konuyu öğrenme aşamasında "Doğru yada yanlış bir orantı mıdır" (doğru-yanlış kavramları günlük hayatta çok fazla geçtiği için) gibi bir cümle olurda aklına gelmek zorunda kalmaz.

Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf
    Alıntı Admin'den alıntı Mesajı göster
    Hoşgeldiniz. Profilinde 8. sınıf diyor ama değilsin sanırım.
    Öyleyim.

Yine de "doğrusunu" (ironi oldu ) kullanmak için bence "doğru-ters" sözcüklerini yeğlemek daha mantıklı. Düz oran, bana pek bir şey ifade etmiyor veya yanlış oran. Tabii bunca yıldır duyduğum ve alıştığım için de olabilir.

Ayrıca bence bu kavramlar öğrenme kolaylığı da sağlıyor.
    x ve y doğru orantılı ise x/y her zaman sabittir.
    x ve y ters orantılı ise xy her zaman sabittir.
    Yani x ve y doğru orantılı ise x artarken, y de aynı oranda artar.
    "Ters" orantıda tam "ters"i. İki sayının çarpımları eşit olacak.

Ancak doğru-yanlış kullanımı kulağa daha mı iyi gelir bilmiyorum. Benim görüşüm şu, "doğru" sözcüğünün karşıtının "yanlış" olması için, sözcüğün bilgisayar binarileri gibi kullanılması lazım. Önceden belirttiğim gibi 0 yanlış(false) ve 1 doğru (true) Bunlar daha doğru, orantı için aynı şey geçerli değil. Konu da bu değil zâten...

Bence matematik bir "kabul" bilimiyse (0! gibi) bence herkes kendi matematiği ve mantık sistemini yapabilmeli. Eskiden benim de aklıma gelmişti, her şey 0-1 arası ölçünleniyor, sonra kilo, deka, mikro gibi latince önekler geliyor neden açılarda olmasın. 1 kiloaçı = 1000 açı gibi Çok da mantıklı. Ayrıca ~~a = a ise birbirine eşit her şey eşit olmalı. Yanlış mıyım?

Tekrar hoş bulduk

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    hoş geldiniz bende böyle öğrenci istiyorum, yada istemesem daha mı iyi olur karar veremedim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı paradoks12'den alıntı Mesajı göster
    hoş geldiniz bende böyle öğrenci istiyorum, yada istemesem daha mı iyi olur karar veremedim
    Zaman gösterir hocam.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    iyi ben de terslik yapayım bari
    0!=1 bir kabul müdür? yoksa doğal bir sonuç mu?

faktöriyeli bi tanımlayalım bakalım 0! kabul mü oluyor

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    iyi ben de terslik yapayım bari
    0!=1 bir kabul müdür? yoksa doğal bir sonuç mu?

faktöriyeli bi tanımlayalım bakalım 0! kabul mü oluyor
    İspatı var mı bunun?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    n! , n tane nesnenin permutasyonlarının sayısı değil mi? 0 tane nesne 1 şekilde permute edilebilr

n! , n'e kadarki sayıların çarpımları değil mi, çarpımda hiç eleman yoksa o çarpımın değeri 1 dir , toplamada hiç eleman yoksa o toplamın değeri sıfırdır bunlar çok doğal sonuçlar değil mi?

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Ben EKY hocanın dökümanından alıntı yaptığımda konuya 0! den girmiş aslında. Orası uzun diye eklememiştim. Konu EKY den açıldı. O yorumuna bakalım.
    Gama Fonksiyonundan da bahsetmiş ayrıca. Orjinal link için buradan çalışmazsa buradan bakabilirsiniz.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları