Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    4. sorunun cevabını öğrendim."Belki birinin işine yarar" diyerek ekliyorum.
    "gerek petrol ve gerekse taş kömürü fosil yakıt oluşum zamanları aynı olmasada oluşum biçimleri birbirine yakın bundan dolayı birinin bitmesi genel anlamda diğerininde stoklu değilse bitmesi anlamına gelir genel çerçevede.Bir diğeri dikkat ederseK diğerleri hem yenilenebilir hem de temiz enerji kaynağı bundan dolayı taş kömürüne yönelme olmaz birde çevre bilinci açısından küresel ısınmadaki karbon salınım açısından da düşünebiliriz"

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı mürşde'den alıntı Mesajı göster
    4. sorunun cevabını öğrendim."Belki birinin işine yarar" diyerek ekliyorum.
    "gerek petrol ve gerekse taş kömürü fosil yakıt oluşum zamanları aynı olmasada oluşum biçimleri birbirine yakın bundan dolayı birinin bitmesi genel anlamda diğerininde stoklu değilse bitmesi anlamına gelir genel çerçevede.Bir diğeri dikkat ederseK diğerleri hem yenilenebilir hem de temiz enerji kaynağı bundan dolayı taş kömürüne yönelme olmaz birde çevre bilinci açısından küresel ısınmadaki karbon salınım açısından da düşünebiliriz"
    işte böyle cevap olmaz demek istemiştim ben de
    bu varsayımsal bir cevaptır ve bu varsayımı soruyu hazırlayan zihninden kurmuştur bizden de aynı yaklaşımı beklemektedir. böyle bir soruda soruyu açıklayan ufak bir paragraf verilmedikçe , yani soruda neler olup bittiğini çözecek kişiye anlatan nasıl bir düşünceyle soruya yaklaşılması gerektiğini bildiren bir paragraf olmadıkça sorunun da mantığı yoktur. böyle bir paragraf verilise de "paragrafa göre" sorularından biri olur, daha öteye geçemez.

kuralı verilmeyen dizi (örüntü) sorularına hangi mantıkla karşıysam ve yanlış olduğunu düşünüyosam bu tür soruların da yanlış olduğunu düşünüyorum. kimse bizden kendisi gibi düşünmemizi bekleyemez.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    işte böyle cevap olmaz demek istemiştim ben de
    bu varsayımsal bir cevaptır ve bu varsayımı soruyu hazırlayan zihninden kurmuştur bizden de aynı yaklaşımı beklemektedir. böyle bir soruda soruyu açıklayan ufak bir paragraf verilmedikçe , yani soruda neler olup bittiğini çözecek kişiye anlatan nasıl bir düşünceyle soruya yaklaşılması gerektiğini bildiren bir paragraf olmadıkça sorunun da mantığı yoktur. böyle bir paragraf verilise de "paragrafa göre" sorularından biri olur, daha öteye geçemez.

kuralı verilmeyen dizi (örüntü) sorularına hangi mantıkla karşıysam ve yanlış olduğunu düşünüyosam bu tür soruların da yanlış olduğunu düşünüyorum. kimse bizden kendisi gibi düşünmemizi bekleyemez.
    Hocam doğruluğu yanlışlığı tartışılır ama; biraz sığ düşünmek gerekiyor.Sözel derslerin kaynaklarında bu tarz sorular çok fazla.Mesela size bir örnek vereyim

2)İnsanlar geçmişten günümüze doğal kaynaklardan çeşitli şekilde yararlanmışlardır.
    Buna göre;
    I.obsidyen
    II.çakmak taşı
    III.Elmas
    IV.Demir
    gibi doğal kaynaklardan hangisinin kullanımı daha e****e dayanır?

Obsidyen dış püskürük taşlarından siz de biliyosunuzdur.Bu sorunun cevabı I ve II
    Obsidyen hangi tarihte kullanılmaya başlamıştır deseniz yani ben öyle dedim soruyu yazan dahi bilmez.Hani bu insanlar önce demiri mi kullanmışlar diye düşünmüştüm.Taşlardan kesici aletler vb. yapılıyo ama o taşın obsidyen olduğunu nerden bileyim?Belki normal taşı kullandılar?Ya da obsidyen o devirde vardı ; ama onlar kullanmadılar?
    Açıklama şu;Obsidyenin oluşumu daha e****e dayanır.Demir maden çağından sonra kullanılmıştır.bu kadar.
    Demekki biraz sığ düşünmeliymişim dedim kendi kendime.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bu soruda bir problem yok bu olmuş bitmiş bişey üzerinde tartışıyor. arkeolojik kazıların sonucuna göre bir bilgi edinmişlerdir büyük ihtimalle ve bunu öğrenciye sormaktadırlar. burada olsa olsa cevap yanlış verilmiş olabilir. düzeltilir biter gider.

diğer soruda hiçbir önbilgi verilmeksizin yani olayların ne şekilde gelişeceğine dair bir çerçeve çizilmeksizin gelecekteki birşey soruluyor. bi de bilimsel kılıf "ihtimali düşüktür?" , peki kaçtır o ihtimal

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    bu soruda bir problem yok bu olmuş bitmiş bişey üzerinde tartışıyor. arkeolojik kazıların sonucuna göre bir bilgi edinmişlerdir büyük ihtimalle ve bunu öğrenciye sormaktadırlar. burada olsa olsa cevap yanlış verilmiş olabilir. düzeltilir biter gider.

diğer soruda hiçbir önbilgi verilmeksizin yani olayların ne şekilde gelişeceğine dair bir çerçeve çizilmeksizin gelecekteki birşey soruluyor. bi de bilimsel kılıf "ihtimali düşüktür?" , peki kaçtır o ihtimal
    Hocam ben size bir şey söyleyeyim.Bu sefer de siz kızmayın.Bence siz matematikçi olduğunuz için kesinlik istiyosunuz.İhtimaller sizi ikna etmemekle birlikte ihtimale dayalı varsayımlar da sizi tatmin etmiyor ; ama bu soru ihtimal üzerine kurulmuş bir soru.Hazırlayan da ne sizin ne de benim kadar düşünmüştür emin olun.Düz mantıkla,sığ düşünceyle,şıkların yenilenebilir ve yenilenemeyen kaynaklar olarak basit bir şekilde gruplandırılmasıyla çözülcek bir soru.Dediğiniz gibi belki daha açık bir şekilde sorulmalıydı ; ama soran sormuş bir kere.Zaten sorununun kafa karıştırır olması da bu şekilde sorulmasından kaynaklanıyor.Yapılabilecek en iyi açıklama da budur zaten.Hangi coğrafyacıya sorarsanız sorun olayların ne şekilde gelişeceğini vb. düşünmez.Diğerlerinin doğal ve tükenmeyen kaynaklardan elde edilen enerji olduğunu, orda sadece taş kömürünün yenilenemeyen kaynaklardan olduğunu düşünerek farklı olan seçeneğin doğru olduğunu söyler.Siz onun cevabının cevap anahtarıyla örtüştüğünü söylediğinizde de mantıken bazı gerekçelerle açıklamya çalışır."Taş kömürü ve petrolün oluşum şekilleri birbirine yakın.Birinin bitmesi diğerinin de bitmesi anlamına gelir" der;ama bu açıklama bazı sorulara cevap vermez.Örn; Hidro elektrik santral ; akasuların potansiyeli düşük olan engebesiz bir ülke olabilr.Rüzgar; belki rüzgar hızının düşük olduğu bir ülkedir.Güneş enerjisi,biyodizel; belki güneş enerjisinden yararlanılamıycak.Güneşli gün sayısı az olan bir ülke.Yani işin içinden çıkmazsınız.Sorlmuş bir soru varsa da açıklanan mantıkla çözmek ideal diye düşünüyorum; çünkü ben coğrafya alanında ne bu soruyu cevaplayan coğrafya öğretmeni kadar ne de bu soruyu hazırlayan coğrafyacı kadr bilgili olmadığımı düşünerek soruynun değeri noktasında da ehli olmadığım ve coğrafya alanında benden daha bilgili kişiler tarafından söyleneni doğru kabul etmenin en doğrusu olduğu kanaatindeyim.

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!