1. #1

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite

  Sponsorlu Bağlantılar

  Coğrafya

  1) Yeryüzünün Güneş'ten aldığı enerjiyi atmosfere tekrar geri vermesine yer ışıması denir. Buna göre, aşağıdaki mevsimlerden hangisinde yeryüzünde ışıma yoluyla enerji kaybı eb fazladır?
  a) Yaz mevsiminde
  b) Kış mevsiminde ayazlı günlerde
  c) İlkbaharda
  d) Sonbaharda
  e) Kışın bulutlu havalarda (b)

  2) aşağıdakilerden hangisi ile enlem arasında bir ilişki kurulamaz?
  a) Orta Asya'da çöl bulunması
  b) Kanada'nın kuzeyinde nüfusun çok az olması (a)

  3) Aşağıdakilerden hangisi enlemin sıcaklık üzerindeki etkisine bir örnek olamaz?
  a) Yazın denizden esen rüzgarların serinletici etki yapması
  b) Ekvator'da orman üst sınırının daha yüksekte yer olması (a)
  Sizleri çok seviyorum ♥

 2. #2

  Statü
  Grubu
  Moderatör
  İş
  Üniversite

  Sponsorlu Bağlantılar

  Sayısalcıyım coğrafya görmüyoruz ama yardımcı olmaya çalışayım

  C-1)

  "Gökyüzünün açık, bulutsuz olduğu kış gecelerinde ışımayla yüksek oranda enerji kaybeden kara yüzeyleri, şiddetli soğumaya maruz kalır. "

  Bu önermeyi ters çevirirsek:

  Kara yüzeyleri şiddetli soğumaya maruz kalırsa (ayaz) ışımayla yüksek oranda enerji kaybı olur. Ki bu durumda en yakın cevap B olur.

 3. #3

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite

  Sponsorlu Bağlantılar

  3)bende sayısalcıyım ama coğrafya görüyorum cevaplayayım
  karalar çabuk ısınırlar çabuk soğurlar denizler ise tam tersidir
  denizler soğuk olduğundan serinletici rüzgarlar karalara doğru gelir
  diğeri ise enlemdir bakı ve eğimden dolayıdır
  Taş kırılır ,Tunç erir.Ama Türklük ebedidir.
  Mustafa Kemal ATATÜRK

  Biyomedikal Mühendisliği

 4. #4

  Statü
  Grubu
  Moderatör
  İş
  Üniversite
  cografya gormiyorum derken hic gormedim degil. 11.sinifta cografya yok. Bu konu 10. Sinftaydi galiba

 5. #5

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite
  yo anladım ben bu sene görüyorum demek istedim
  Taş kırılır ,Tunç erir.Ama Türklük ebedidir.
  Mustafa Kemal ATATÜRK

  Biyomedikal Mühendisliği

 6. #6

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite
  Biri coğrafya mı dedi eksik kalmıym
  soru 1 : ışımanın enfazla olduğu mevsim kış mevsimidir. Ayaz havada ışıma bulutlu havaya göre daha fazladır. Çünkü bulutlar ışımayı azaltır. Hatta karlı havada ışıma o derece fazladır ki kutuplarda bu yüzden kör olan insanların olduğu bile yazıyor. Güneşli havalardan çok da karlı havalarda güneş gözlüğü takılmalıymış. Yansıyan ışınların zararından gözleri *****ak için. Bu exstra bilgilerin ardından söyleyebilrm ki cevap B dir. Kış , kar, beyaz renk , yansıtma özelliği, ışıma, bu şekilde aklında kalsın

 7. #7

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite
  2- yanlş şıktan hareket edersem kanadanın kuzeynde sence neden nüfus azdır ? Canım kanadanın kuzeyi kutuplara yakın bölgelerdir. Soğuktur. Soğuk olduündan nüfus az , buranın soğukluğu da enlemle ilgilidir. Yani kanada şöyle tropikal kuşakta olaydı sıcak olurdu. Nüfusu fazla olurdu vesaire vesaire... Peki nüfusunun az olmasının nedeni ne ? 75 derece enlemlerinde bulunması... Enlem diyorum bak üstüne basarak. Orta asya çöllerini ise enlemle açıklayamayız. Buralar dinamik basınç kuşağnda yer alan bölgelerdir. Ve çöl olması da enlem etkisi değil basınç hareketlerinden kaynaklanır.

 8. #8

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite
  3- canım denizden esen rüzgarların serinletici etki yapmasıyla enlemin sıcaklık üzerinde etkisi arasında uzaktan yakından bir iigi yok. Bi kere bu durum enlemle ilgili bi şey değildir. Denizin olduğu her yerde yazın denizden karaya esen rüzgarlar serinletici etki yapar. Karadeniz bölgesinin yazın serin olması , akdenizde antalya da sıcaklığn yazın düşük ancak nemin fazla olması vesaire vesaire enlemle ilgisi yok demiştm bak bu yüzden sana biri türkiyenin kuzeyinde biri güneynde enlemleri farklı yerlerden aynı örnekleri verebildim bunun enlemle ilgisizliğini açıkladıktan sonra diğerinin ilgisinden bahsedeym. Ekvatoral bölgede orman üst sınırı yüksekir. Ve bu orman üst sınırı dediğimz şey ekvatordan kutuplara doğru alçalır. Ekvatordan kutuplara yani tamamen enlem etkisi.. Mantığna gelince orman üst sınırı ormanın yetişebildiği en yüksek seviye demek... Ormanın yetişebildiği yükseltinin sınırından bahsediyo. Bu bölgede kaç metre yükseltiye kadar orman yetişebilir ? Ya da kaç metre yükseltiden sonra orman örtüsünü bulamayz. Dağların yamacından bahsediyorum çünkü orman örtüsü dediğimz şey belli sıcaklıkta ve belli yağış seviyesnde hayat bulur. Ekvator bölgesi sıcak kuşak olduğu için söz gelimi 2000 metreye kadar orman yetişebiliyosa bu seviye kutuplara doğru gittikçe düşer. Esasen bu havanın sıcaklığndan kaynaklanır. Örneğin ekvatoral bölgenin 2000 metre yükseltisiyle orta kuşağn 1500 metresi aynı sıcaklıkta olabilir... Yükselti farklı olduğu halde sıcaklığn aynı olamsı enlem etkisidir.Dolayısıyla ekvatoral bölgede 2000 metreye kadar hayat bulan orman örtüsü orta kuşakta 1500 gittikçe 1000 vesaire bu şekilde orman yükselti sınırı düşer. Kutuplarda da hiçbir bitki örtüsü yetiştirlmez bir hal alır yine enlemden dolayı...

 9. #9

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite
  3- canım denizden esen rüzgarların serinletici etki yapmasıyla enlemin sıcaklık üzerinde etkisi arasında uzaktan yakından bir iigi yok. Bi kere bu durum enlemle ilgili bi şey değildir. Denizin olduğu her yerde yazın denizden karaya esen rüzgarlar serinletici etki yapar. Karadeniz bölgesinin yazın serin olması , akdenizde antalya da sıcaklığn yazın düşük ancak nemin fazla olması vesaire vesaire enlemle ilgisi yok demiştm bak bu yüzden sana biri türkiyenin kuzeyinde biri güneynde enlemleri farklı yerlerden aynı örnekleri verebildim bunun enlemle ilgisizliğini açıkladıktan sonra diğerinin ilgisinden bahsedeym. Ekvatoral bölgede orman üst sınırı yüksekir. Ve bu orman üst sınırı dediğimz şey ekvatordan kutuplara doğru alçalır. Ekvatordan kutuplara yani tamamen enlem etkisi.. Mantığna gelince orman üst sınırı ormanın yetişebildiği en yüksek seviye demek... Ormanın yetişebildiği yükseltinin sınırından bahsediyo. Ekvator bölgesi sıcak kuşak olduğu için 2000 metreye kadar orman yetişebilir. Ama bu seviye kutuplara doğru gittikçe düşer. Esasen bu havanın sıcaklığndan kaynaklanır. Söz gelimi ekvatoral bölgenin 2000 metre yükseltisiyle orta kuşağn 1500 metresi aynı sıcaklıkta olabilir... Yükselti farklı olduğu halde sıcaklığn aynı olamsı enlem etkisidir.Dolayısıyla ekvatoral bölgede 2000 metreye kadar hayat bulan orman örtüsü orta kuşakta 1500 gittikçe 1000 vesaire bu şekilde orman yükselti sınırı düşer. Kutuplarda da hiçbir bitki örtüsü yetiştirlmez bir hal alır yine enlemden dolayı...
  Mürşide, açıklayıcı çözümlerin için çok sağ ol. Okulda pek değil hiç zevkli olmuyor Coğrafya. Okulda anlamadığımı şimdi anladım desem yalan olmaz.
  Sizleri çok seviyorum ♥

 10. #10

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite
  3)bende sayısalcıyım ama coğrafya görüyorum cevaplayayım
  karalar çabuk ısınırlar çabuk soğurlar denizler ise tam tersidir
  denizler soğuk olduğundan serinletici rüzgarlar karalara doğru gelir
  diğeri ise enlemdir bakı ve eğimden dolayıdır
  Teşekkür ederim Serkan.
  Sizleri çok seviyorum ♥


 
1 2

 • Bu yazıyı beğenerek
  destek
  verebilirsiniz

  Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
 • Benzer konular

  1. coğrafya ??
   nightmare, bu konuyu "Lise Dersleri" forumunda açtı.
   : 3
   : 07 Ağu 2012, 23:07
  2. coğrafya çalışmak
   egitimşart, bu konuyu "Sohbet" forumunda açtı.
   : 1
   : 06 Ağu 2012, 09:10
  3. coğrafya
   duncanduncan, bu konuyu "Lise Dersleri" forumunda açtı.
   : 5
   : 24 Mar 2012, 14:58
  4. Coğrafya
   Луна, bu konuyu "Lise Dersleri" forumunda açtı.
   : 8
   : 04 Ağu 2011, 20:35
  5. coğrafya
   mürşde, bu konuyu "Lise Dersleri" forumunda açtı.
   : 14
   : 25 Nis 2011, 10:04
  Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları