Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

ok Hız problemi bir bakın!

Konuyla ilgili ayrıntılı olarak açıklarsanız sevinirim daha çözülecek aynı türden sorular var mantığını anlatırsanız çok güzel olur teşekkürler

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    2 Farklı gidiş yolu yapabilirsin. Birincisi Yol=Hız.Zaman formülünde zaman aynı olduğu için Zaman=Yol/Hız şeklinde yaparsın. İkincisinde de hiç değiştirmeden Yol=Hız.Zaman şeklinde yaparsın.
    Şimdi 3lABl=4lACl diyorsa lABl=4k diyelim ve lACl=3k diyelim. Şimdi burda birşey kaçırmamak gerek oda 3-4-5 üçgeni. Yani lCBl=5k olacak. lCDl=60 ise lDBl=5k-60 olur. Şimdi formülümüzü uygulayalım.
    Yukarı giden araç için: 3k+60=v.t
    Sağa giden araç için : 9k-60=2.v.t şimdi bunları oranlarsak v.t/2.v.t=3k+60/9k-60 buradan düzenlediğimiz zaman 9k-60=6k+120 ve k=60 bulunur. Bize BC'yi soruyor yani 5k=300 bulunur.

Bu tip soruların mantığı aşırı basittir. Tek bir formül YOL = HIZ x ZAMAN . Bu formülü yaz sorunun altına sonra da verilenleri yerine koy işte yol yerine 3k+60 yaz hız yerine v yaz ama zamanı bilmiyorum o zaman ona t diyeceğim. Diğer araç içinde aynısını yaparsın ve bazen t'leri karıştırıyolar yani üstteki formülde zamana t diyor alttakinde m diyor. Zamanların aynı olmasına dikkat etmek gerek

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    teşekkür ederim ama benim bu problemlern genelinde bir sıkıntı var ama %60ını yapıyorum fakat bazı soru tipleri çok canımı sıkıyor ama yinede teşekkür ederim faydalı oldu..

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    konu başlıklarında "bi bakın. alooo hoop hemen dikkat lütfeeen acil " gibi kelimeler kullanmayınız.
    İ∫MİM İMZADIR.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!