Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

Ünlem soruların cevapları lazım yardım plss Hız Problemleri

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    10. Soru ) Aynı anda başlayıp bitiyor yani zamanımız (t) eşit olur. Yol=hız.zaman formülünden Yavaş araç için x=60.t olur. Hızlı araç için x+2y=80t olur. bu iki denklemi alt alta oranlar isek x/x+2y=60t/80t bunuda düzenleyelim x=6y çıkacaktır. x+y/x-y'de yerine yazarsak 7y/5y = 7/5 cevap olur

11. Soru ) soruda AC aralığına x diyelim CB aralığı da 120-x olur. Şimdi Yol=hız.zaman formülünden hızı (2v) olan araç için 120+120-x=2.v.t düzenlersek 240-x=2.v.t olur. Yavaş araç (v hızlı) için x=v.t olur. Şimdi denklemlerimizi oranlayalım 240-x/x=2.v.t/v.t burayı düzenlersek 2x=240-x ve x=80 olur. Bize BC yolunu sormuş yani 120-x buda 120-80 yani cevap 40 olur

12. Soru ) A'dan gelen arabanın hızı Va olsun B'den gelenin hızı Vb olsun. Yol=Hız.zaman formülünü kullanağız. C'de karşılaşmışlarsa A'dan giden araç 30=Va.t olur B'den gelen araç için de 20=Vb.t olur bu ikisini oranlarsak 30/20=Va.t/Vb.t buradan Va/Vb=3/2 çıkar ve Va=3v deriz Vb=2v deriz. Buradan sonrasını iki farklı yolla yapabiliriz:
    1.si Aynı yöne doğru giden araçların aralarındaki mesafe=(hızlar farkı).t formülünden bulunur. Burada yerine yazarsak (3v-2v).t=50 ve v.t=50 çıkar. B'den yola çıkan araç D'ye gidene kadar Yol=Hız.zaman formülünden dolayı x=2v.t zamanda gidecektir. v.t'yi 50 bulmuştuk yerine yazarsak x=2.50=100 bulunur.
    2.si ise bu formülü unuttuğumuzu varsayalım. Normal Yol=Hız.Zaman formülünden iki farklı denklem kurarak sorumuzu yapabiliriz. Şimdi A'dan yola çıkan araç D'ye gidene kadar 50+x yol alacaktır. o zaman 50+x=3v.t olur. Aynısını B'den yola çıkan araç için de yaparsak x=2v.t olur. Şimdi bu ikisini oranlayalım 50+x/x=3vt/2vt buradan 50+x/x=3/2 olur düzenlersek de 100+2x=3x olur buradan x=100 bulunur.

Diğer yolla çözmek buna göre daha kolaydır birbirine yaklaşan ve uzaklaşan araçlar arasındaki mesafelerin formülünü bilmek sorularda rahatlık sağlar.

Birbirine doğru yaklaşan araçlar için: (Hızları V1 ve V2 olsun)
    Aradaki Mesafe = (V1+V2).Zaman
    Aynı yöne giden araçlar için ise
    Aradaki Mesafe = lV1-V2l.Zaman formülleri kullanılır.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    teşekkür ederim bende 9. soruyu aynı cevap buluyorum fakat cevap anahtarı 25 diyor bir yanlışlık olabilirmi ?

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Kusura bakma ufak bişeyi gözden kaçırmışım o soruda cevap 25 doğru şöyle bak
    Aynı anda çıkıp bitiriyolar zamanlar eşit. Yol=Hız.Zaman formülünden iki denklem kuralım
    A'dan giden araç için 140=(v+10).t ve B'den giden araç için 60=(v-10).t bu ikisini alt alta oranlarsak 140/60=t.(v+10)/t.(v-10) bunu düzenlersek v=25 çıkar

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    teşekkür ederim

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!