Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    hocam cramer methodu nedir ? Nasıl çözülür. O yöntemle ?
    Müfredatınız değişti. Yenisini tam bilmiyorum. Şu an, toplam çarpım görüyor olmalısınız, ya da, dizlere geçtiniz galiba.
    Geçen sene, son konu olarak Determinant gösteriliyordu. Şimdi de öyle mi bilmiyorum. Determinantın bir uygulaması olarak, kitapta var Cramer kuralı.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı mathematics21'den alıntı Mesajı göster
    İlla istiyorsanız söyleyeyim: Birinci denklemi 10, ikinci denklemi 6 ve üçüncü denklemi 37 ile çarpıp elde ettiğiniz yeni denklemleri taraf taraf toplarsanız x+y-z=7 bulursunuz. Ama bu sayıların nasıl elde edildiğini düşünmektense sizin yazdığınız çözüm daha iyi.
    canım, bu katsayılarla x+y-z bulunmuyor ki

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    canım, bu katsayılarla x+y-z bulunmuyor ki
    bulunuyor hocam verilen matrisin tersiyle [1,1,-1] matrisinin çarpımı hocamızın verdiği matrisin 75 de biri oluyor yani bu katsayılar ile x+y-z nin 75 katı bulunmuş oluyor , galiba hocamız /75 li sayıları boşuna yazıp karışıklık çıkarmak istemedi.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    bulunuyor hocam verilen matrisin tersiyle [1,1,-1] matrisinin çarpımı hocamızın verdiği matrisin 75 de biri oluyor yani bu katsayılar ile x+y-z nin 75 katı bulunmuş oluyor , galiba hocamız /75 li sayıları boşuna yazıp karışıklık çıkarmak istemedi.
    Yanlış mı anladım?
    Katsayılar matrisinin tersi alınacak ve [1 1 -1] matrisiyle çarpılacak.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    verdiğim katsayılar yerine onların 75'e bölünmüş hallerini alsaydınız sol taraf x+y-z olurdu. Kesirlerle uğraştırmamak (ve arkadaş illa böyle bir çözüm istediği) için sayıların 75 katlarını verdim. Katsayılar matrisinin devriğinin tersini (tersinin devriği ile aynı şey) alıp [1,1,-1] in devriği ile çarpınca çıkan vektör verdiğim katsayıların 75 e bölünmüş halleri olur yani.

Ama x, y, z sayıları için katsayılar matrisinin tersini [-25, 12, 19]' ile çarpardık.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Evdeyim ama bilgisayarıma statik elektrik birikmiş galiba derinli mesajı attım kapandı açılmkyor.

evet hocam anladığınız şeyi kastettim

Bize
    A.x=b verilmiş ve (1,1,–1)x=? diye soruluyor
    ilk önce iki tarafı da soldan ters katsayı matrisli ile çarparız solda x kalır, bi de her iki tarafı soldan (1,1,–1) le çarpınca solda sorulan şey sağda ise
    (1,1,–1)*(ters matris)*b kalır
    (1,1,–1)*(ters matris)= hocamızın dediği gibi (10,6,37)/75 çıkıyor

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    Evdeyim ama bilgisayarıma statik elektrik birikmiş galiba derinli mesajı attım kapandı açılmkyor.

evet hocam anladığınız şeyi kastettim

Bize
    A.x=b verilmiş ve (1,1,–1)x=? diye soruluyor
    ilk önce iki tarafı da soldan ters katsayı matrisli ile çarparız solda x kalır, bi de her iki tarafı soldan (1,1,–1) le çarpınca solda sorulan şey sağda ise
    (1,1,–1)*(ters matris)*b kalır
    (1,1,–1)*(ters matris)= hocamızın dediği gibi (10,6,37)/75 çıkıyor
    Şimdi anladım olayı. Teşekkür ederim.

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!