tamer 18:20 31 Ağu 2011 #1
1) narın fiyatı portakalın fiyatının 3 katıdır. 3
kg portakal, 1
kg üzüme ve 4
kg nar, 2
kg elma fiyatına eşitse 4
kg üzüm ve 3
kg elma fiyatına kaç
kg portakal alınabilir?
2) ilknur elindeki cevizleri kardeşleriyle eşit olarak paylaşırsa her birine 20 ceviz düşüyor.
eğer kardeşlerine 15 er ceviz verseydi kendisine 65 ceviz kalacaktı. buna göre ilknurun elinde kaç ceviz vardır?
3) mehmet bey bir oduncuya gidiyor ve normalde tonu 200
tl olan odunları yağmurda kaldı gerekçesiyle 180
tl ye alıyor. mehmet bey ıslanmış 3 ton odun aldığına göre zararlı çıkmaması için odunların en fazla ne oranda ağırlaşmış olması gerekir?
4) 12 öğrenci eşit miktarlarda para ödeyerek bir minibüs kiralıyorlar. aralarına 4 öğrenci daha katılınca minibüs sahibi kiraya 1/6 oranında zam yapıyor ve kişi başına düşen kira parası 1 lira azalıyor. buna göre son durumda öğrenci başına düşen kira parası kaç liradır?
5) 72 tane bilye bir grup çocuğa her birine eşit bilye verilecek şekilde paylaştırılacaktır. iki çocuk bilye almadığında diğer çocuklar 3 er bilye fazla alacaktır. bu gruba 4 kişi katılırsa kişi başına kaç bilye düşer?
ero071 18:46 31 Ağu 2011 #2
5)n kişi olsun ve herkese a bilye düşsün na=72 dir şimdi iki kişi bilye almasın diğerleri 3 er fazla alsın o halde yeni denklem (n-2)(a+3) olur ki bu da 72 dir ki iki denklemden 3n-2a=6 çıkar a yerine 72/n koyup çıkan denklemi n le genişletirsek karşımıza 3n^2-6n-144=0 çıkar buradan n=-6 ve 8 olur -6 yı alamayacağımıza göre n nin yani kişi sayısının 8 olduğu ortaya çıkar kişi sayısı 4 artırılırsa toplamda 12 kişi olur ve kişi başına 6 bilye düşer
ero071 18:54 31 Ağu 2011 #3
1) narın fiyatı 3x portakalın fiyatı x olsun 3
kg portakal la bir kilo nar alınır o halde nar ile üzümün kilolarının fiyatı eşittir 4
kg nara 2
kg elma alınıyorsa 1
kg elmaya 2
kg nar alınır o halde 3
kg elmaya 6
kg nar ve 4
kg üzüme de 4
kg nar alınır yani 4
kg üzümle 3
kg elmaya 10
kg nar alınırsa bu fiyata ters orantı olduğundan 30
kg portakal alınır
ero071 18:57 31 Ağu 2011 #4
2) ilknurun k tane kardeşi olsun o halde elinde 20 k tane ceviz vardır eğer 15 er ceviz dağıtırsa toplam 15 k kadar ceviz dağıtmış olur o zaman elinde 5 k kadar ceviz kalır bu sayı 65 ise k =13 olur o halde ilknurun elinde 13.20=260 tane ceviz vardır
ero071 19:02 31 Ağu 2011 #5
2) ilk durumda herkes x er lira veriyor olsunlar o halde minibüsün kirası 12x liraya gelir aralarına 4 kişi gelince 1 er lira eksik fiyat ödüyorlarsa toplamda 16(x-1) yani a6x-16 lira öderler bu fiyat zamlı olan fiyata eşittir zamlı fiyat ise 12x +12x/6=14x o zaman 14x=16x-16 olur buradan x=8 çıkar o halde minübüsün son fiyatı 14.8 =112 lira olur 16 kişlerse kişi başına 112/16=7 lira düşer
Serkan A. 19:19 31 Ağu 2011 #6
Tamer efendi, şimdiye kadar 25 tane konu açmışsın. En az 50-60 tane sorun çözülmüş bu konularda. Bu kadar konuda sadece 3 defa teşekkür etmişsin.
Burada sorularını çözen senin annen baban değil. 25 tane konunun çoğunda teşekkürrü bırak mesaj bile yazmaya tenezzül etmemişsin. Böyle düşüncesizlerin burada işi yok.
Bundan sonra her gün soru sormak isteyenler her 5 sorusu çözüldükten sonra 5 tane çözümlü soru ekleme zorunluğu getiriyorum.
Diğer çözümlü sorular alttadır.