Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf

Ünlem denklem

1)Alii bir işi tek başına 10 günde, can ise aynı işi tek başına 15 günde tamamlıyor.Can bu işte tek başına 5 gün çalıştıktan sonra ali ile birlikte devam ederk işi tamamlıyorlar.Böylece iş kaç günde tamamlanmıştır?(sonuç:10)

2)Ağırlıkça %40 ı tuz olan tuzlu su karışımına, tuz miktarının %15 i kadar su ekleniyor.Son durumda karışımdaki tuzun suya oranı kaçtır?(sonuç:20/33)

3-)Bir kaptaki %40 şeker içeren 80 gr lık şekerli sudan a gr dökülüp yerine aynı miktar su ilave ediliyor.Başka bir kaptaki % 30 şeker içeren 60 gr lık şekerli sudan b gr dökülüp yerine aynı miktar su ilave ediliyor.Son durumda kaplardaki şeker oranları aynı olduğuna göre a-b kaçtır?(sonuç )

4-)Hızı saatte 30 km olan bir tren 125m uzunluğundaki köprüyü 45 saniyede geçtiğine göre trenin boyu kaç metredir?(sonuç: 250)

5-)Bir taşıt saatte x km hızla bir yere t saatte ulaşıyor.Aynı taşıtın ulaşacağı yere 2 saat erken ulaşması için hızı ne olmalıdır ? (sonuç: xt/t-2)

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    2.
    100x olsun karışım
    40x tuz ,60x su olur

(40x).(%15)=6x su ekleriz

40x/66x=20/33 olur.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    1.sorunun cevabı 9 buldum ama yanlış sanırsam.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    1. sorunun cevabı 9

Ali günde
    1
    10

Can günde
    1
    15

Can 5 gün tek başına çalışır.5.
    1
    15

Sonra aliyle birlikte "a" gün daha devam eder.

5.
    1
    15
    + a.(
    1
    15
    +
    1
    10
    )= 1

10 + 5a
    30
    = 1

a=4 ( 4 gün birlikte çalışırlar.5 gün de can tek başına çalışmıştı.Toplam 9 gün)

4)

Önce köprünün uzunluğunu km cinsinden 45 saniyeyi de saat cinsinden yazıyorum.Aslında daha basit bir şekilde de yapılıyordur ama ; ben bu şekilde yapabildim

125 m = 0,125 km

1 dakika =
    1
    60
    saat

1 saniye =
    1
    60
    .
    1
    60
    =
    1
    3600
    saat

trenin boyu x km olsun

0,125 + x = 30.45.
    1
    3600

x =
    2
    8
    km =
    2000
    8
    m = 250 m

5) yolumun uzunluğu "a" km olsun

a = x.t imiş

(t - 2) saatte ulaşabilmem için saatte "x" km hızla gitmek yerine "b" km hızla gitmem gerekiyor diyim.

a = b.(t - 2)
    a
    (t - 2)
    = b

a = x.t idi.Yerine koyuyorum;
    x.t
    (t - 2)
    = b

3)Kolay kolay bir soruya "Bu soru yanlış" deme cesaretinde bulunamam ; ama bu soru gerçekten çok mantıksız.Yazım yanlışı olabilir mi? Değilse bu soru "Yanlış".
    Bak şimdi ; karışımımın miktarı değişmiyo.Çünkü a gram alınıp a gram geri koyuluyor ; ama o "a" ların niteliği farklı.Alınan "a" grmda % 40 şeker var.Koyulan "a" gramın ise tamamı su.Her iki durumda da suyumun miktarı 80 gr.Bu durumda soru nasıl doğru olabilir?

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!