Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Öklit algoritması lise müfredatında yok ki.
    hocam öklit algoritması differensiyal denklem ya da çok katlı integral falan değil ki lise müfredatında var mıydı yok muydu tartışılsın

Alıntı Alp'den alıntı Mesajı göster
    Açıkçası öklid algoritmasını bende bilmiyorum.
    Öklit algoritması şu
    A ve B iki sayı ve EBOB(A,B)=g olsun
    öyleyse g hem A-B hem de A+B yi tam bölmelidir,

adının ne olduğu önemli değil öklit algoritması demek yerine de g bunların ebobuyken g sayısı bu iki sayının farkı olan (7k-22)'yi
    sonra (7k-22) ile (2k-9) un farkı olan (5k-13) ü snra (5k-13) ile (2k-9) un farkı olan (3k-4) ü , sonra bunların farkı olan (k+5) i sonra (k-14) ve en sonunda da 19 u bölmelidir deseydim bu lisede yok ya da bilmiyorum bunu diyemezdik heralde.
    sonuç larak bu iki sayının ebobu 19 u bölmek zorundadır yani 19 dur ya 1 dir , 1 se zaten aralarında asaldır 19 için de tarama yapıyoruz
    Alıntı kin nefret'den alıntı Mesajı göster
    cevab yokmu bide cvb şıklarında 5 yok
    k=14 , 33 , 52 , 71 ve 90
    başka k değeri için bu iki sayının ortak böleni, 1 den başka bişey olamaz. testte verilen cevap nedir söylerseniz belki soruda nerede bizden farklı bişeyler bekleniyor bulabilir mesela cevap 2 olarak verilmişse hemn şunu diyebilirim ki cevap sadece k=5 ve k=14 için verilmiştir (soruyu soran hatalıdır)

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    cvb 6 diyor

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı kin nefret'den alıntı Mesajı göster
    cvb 6 diyor
    o zaman k=5 de cevaba dahil edilmiş k=5 alınırsa küçük sayının büyük sayıyı böldüğü doğrudur ama bu sayılar halen aralarında asaldır çünkü küçük sayı 1 olur
    kitabınız ya da testiniz artık neyse cevabı yanlış vermiş.
    bu koşullar altında sorunun cevabı bence 5 olmalı.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    anladım hocam teşekurler

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Soruyu soran acaba öklit algoritmasıyla çözülsün diye mi sormuş acaba? Her halde alternatif bir çözümü vardır. Ben göremedim.
    kin ve nefret bu soru hangi kitapta ve hangi konu başlığı altında sorulmuş, buna benzer başka bir soru ya da çözümü var mı? bir bakar mısın?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam neden isimlere takılıyorsunuz?
    5 sayısı hem A yı hem B yi bölüyorsa (A-B) yi de böler diye hiçbir soruda kullanmıyor muyuz?
    ya da hem x hem y 7 ile bölünüyorsa x+y de 7 ile bölünmelidir demiyor muyuz?

sorunun alternatif çözümü tabiki olabilir ama bu çözüm zaten yeterince basit ve uygulanabilir. adını öklit algoritması olarak düşünmeyin mesela ben siz zincir bölmesi dediğinizde her seferinde "bu da nedir böyle?" diyorum ama sonradan sürekli bölmenin adı olduğunu hatırlayıp devam ediyorum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Ben bir şey demiyorum. Soruyu soran sordu, çözen çözdü. Soruyu soran da anladığını belirtmiş. Artık bundan sonra bana söz düşmüyor.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Soruyu soran acaba öklit algoritmasıyla çözülsün diye mi sormuş acaba? Her halde alternatif bir çözümü vardır. Ben göremedim.
    kin ve nefret bu soru hangi kitapta ve hangi konu başlığı altında sorulmuş, buna benzer başka bir soru ya da çözümü var mı? bir bakar mısın?
    bir testte sorulmuştu ama kaynagını bilmiyorum okulda alt sınıflardan biri getirmişti kaynagını bilmiyorum soruyu not almıştım ama soruda öklit algoritmasıyla ilgili bişey verilmemişti ve çözumu yoktu bide lise mufredatında öklit algoritması yok hocalar bize anlatamıyor

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!