Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf

arkadaşımın soruları :)

1.bir ciftci parasının tamamiyla 40 koyun ile 30kuzu ya da 50 koyun ile 10 kuyu alabildgne gore ayni paranin tamamiyla kac tane kuzu alabilir ?

2. Bir bilgi yarismasinda her dogru cevaba 8 puan verilirken her yanlis cevaptan 5 puan siliniyor.20 soruya cevap veren bir ekip 82 puan aldgna gore kac soruya yanls cevap vermstr ?

3. 2 ytl 3 ytl ve 5 ytl degerindeki uc cins kalemin her birinden almak uzere 50 ytl nin tamamyla 3 ytl lik en fazla kac kalem alinablr ?

4. Bir torbada 15 beyaz 10 krmzi ve 13 tane de mavi bilye vardr. Torbadan en az kac bilye alalim ki kesinlikle 4 tanesi ayni renk olsn ?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    C-1

koyun :x kuzu :y olsun

40x+30y=50x+10y

buradan 20y=10x ..x=2y olur buradan eğer ilk durumda 40 kuzu alırsa 80+30=110 olur

C-2

doğru:d
    yanlış:y olsun

y+d=20
    8d-5y=82

14d 6y bulunur

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    4.
    10 tane bilye alınması yeterlidir

güvercin yuvası prensibine göre 10 bilye 3 farklı renge dağıtılırsa en az 4 bilye içeren bir renk olacaktır.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    1) koyunların fiyatı x, kuzuların fiyatı y olmak üzere;
    40x +30y = 50x + 10y (çünkü eşitliğin iki tarafı da adamın parasına eşit)
    20y = 10x ise y = k ve x= 2k olmak üzere adamın parasının tamamı 40x + 30y = 50x + 10y = 110k elde edilir.
    kuzuların tane fiyatı y=k olmak üzere 110 k liraya 110 kuzu alınabilir.

2) 20 sorudan x tanesine yanlış cevap verilmiş olsun . Bu durumda (20-x) tanesine doğru cevap verilmiştir.
    82= (20-x).8 - 5x denkleminden x=6 elde edilir. Bu da yanlış cevap sayısıdır.

3) 2 tane 2 ytl lik ve 2 tane 5 ytl lik kalem aldığımızda 3 ytl lik kaleme en fazla adet sağlanmış olur. 36 ytl ye 3 ytl lik 12 kalem alınabilir.

4) cevap en az 10 bilye olabilir
    Bin sene de okusam.. " Ne biliyorsun? " diye sorsalar bana, "HADDİMİ" bilirim derim..
    ( Hz. MEVLANA)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    4.
    10 tane bilye alınması yeterlidir

güvercin yuvası prensibine göre 10 bilye 3 farklı renge dağıtılırsa en az 4 bilye içeren bir renk olacaktır.
    Bu nedir acaba?

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    tam hatırlamıyorum ama bu güvercin yuvası prensibiyle ilgili ufak bir yazı gönderdim (ya da yazdım ama göndermedim)
    orada aynı verdiğiniz pdfdeki gibi bikaç örnek de yazmıştım. onları bulursam özel matematik soruları kısmında paylaşayım ya da sizde varsa beni uğraştırmadan siz yazın hocam

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Teşekkür ederim ikinize de.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Matematik Dünyası dergisi arşivini Matematik Arşivi forumuna taşısak süper olacak.Pdfyi kopyaladğımızda türkçe karakter problemi oluyor. Bul değiştir yapmak gerekiyor bir çok ecik bücük karakter için. Dah ekleyecek o kdar çok şey varki. Şu konuları onaylama ve daha önemlisi her konuya etiket girme çok vakit alıyor.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    durun hocam soruları bulayım da hepberaber düşünelim (gerçi ben biliyorum çözümlerini )

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!