1. #1

    Statü
    Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf

    Sponsorlu Bağlantılar

    problemler

    1)boyları tamsayı olan iki kalem ucundan birincisi 20 dakikada diğeri de 30 dakikada sürekli yazıldıklarında tamamen bitmektedir.hiç kullanılmamış iki uçla yazılamaya başlandıktan 5 dakika sonra uçların boyları birbirine eşit olduguna göre uzun boylu ucun boyu ne kadardır? cevap:20

    2)bir manavın aldıgı limonların dörtte biri çürümüştür.manav kalan limonların tanesini başlangıçtaki maliyetin beşte biri oranında fazla fiyata satarsa bu manavın zararı başlangıçtaki toplam maliyetin kaçta kaçı olur.cevap :1/10

    3)bir manavın aldıgı domateslerin 1/10 u taşıma esnasında ezilmiş kalanların 1/9 u da çürümüştür.manav domateslerin kilosunu 100 kuruşa aldıgına göre bu işten 2/5 oranında kar elde edebilmesi için sağlam kalan domateslerin kilosunu kaç kurusa satması gerekir.cevap:175

    4)kilosu 4,5 tl olan yaş üzüm kurutulunca kilosu 6 tl oluyor.18 kg yaş üzümden kaç kg kuru üzüm elde edilir.cevap:12

    5)9 tl si olan ayşe parasının tamamıyla 500 gram fındık ve 200 gram fıstık ya da 400 gram fındık ve 250 gram fıstık alabilmektedir. ayşe 600 gram fındık alınca kaç tl si artar? cevap:3
    2014 -YGS/LYS -TM

  2. #2

    Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

    Sponsorlu Bağlantılar

    5)
    100 gr fındık a TL, 100 gr fıstık b TL olsun.

    5a+2b=4a+2,5b
    0,5b=a
    b=2a

    5a+2b=9
    9a=9
    a=1
    b=2

    600 gr fındık=6a=6TL
    3TL'si artar.

    4)
    Kuru üzümle yaş üzümün kütle kaybını dengelemek için fiyat artar.Fiyat üstünden gidebiliriz.
    18kg.4,5TL=6TL.x
    x=13,5 TL

    3) 10 kilo olsun.
    1 kilosu taşıma esnasında ezilmiştir.
    9 kilonun da 1 kilosu çürümüştür.
    Kaldı 8 kilo.
    10 kilosunu 1000 kuruşa aldı.%40 kar etmesi için 1400 kuruşa satması lazım.
    1400/8=175 krş

    2)
    4 tane limonu olsun.1 tanesi çürüdü, 3 tane sağlam kaldı
    Başlangıçta 10TL'ye alırsa, satarken 12TL'ye satacak.
    4 limonu 40 TL'ye aldı.3 limonu 36TL'ye sattı.
    4 TL zarar etti.
    4/40=1/10

    1)
    5 dakika geçince birincinin dörtte biri, ikincinin altıda biri tükenir.
    Birinci uç:4x (x tükenecek)
    İkinci uç:6y (y tükenecek)

    4x-x=6y-y
    3x=5y
    x/y=5/3
    Uçları tam sayı olduğu için bu oranlarda artmalı.Şıklarda hangisi varsa artık.

  3. #3

    Statü
    Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf

    Sponsorlu Bağlantılar

    5)
    100 gr fındık a TL, 100 gr fıstık b TL olsun.

    5a+2b=4a+2,5b
    0,5b=a
    b=2a

    5a+2b=9
    9a=9
    a=1
    b=2

    600 gr fındık=6a=6TL
    3TL'si artar.

    4)
    Kuru üzümle yaş üzümün kütle kaybını dengelemek için fiyat artar.Fiyat üstünden gidebiliriz.
    18kg.4,5TL=6TL.x
    x=13,5 TL

    3) 10 kilo olsun.
    1 kilosu taşıma esnasında ezilmiştir.
    9 kilonun da 1 kilosu çürümüştür.
    Kaldı 8 kilo.
    10 kilosunu 1000 kuruşa aldı.%40 kar etmesi için 1400 kuruşa satması lazım.
    1400/8=175 krş

    2)
    4 tane limonu olsun.1 tanesi çürüdü, 3 tane sağlam kaldı
    Başlangıçta 10TL'ye alırsa, satarken 12TL'ye satacak.
    4 limonu 40 TL'ye aldı.3 limonu 36TL'ye sattı.
    4 TL zarar etti.
    4/40=1/10

    1)
    5 dakika geçince birincinin dörtte biri, ikincinin altıda biri tükenir.
    Birinci uç:4x (x tükenecek)
    İkinci uç:6y (y tükenecek)

    4x-x=6y-y
    3x=5y
    x/y=5/3
    Uçları tam sayı olduğu için bu oranlarda artmalı.Şıklarda hangisi varsa artık.
    eyvallah !
    2014 -YGS/LYS -TM


 

  • Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

    Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
  • Benzer konular

    1. Problemler
      shouva, bu konuyu "Ygs & Lys Matematik" forumunda açtı.
      : 1
      : 27 Şub 2013, 20:57
    2. Problemler
      rhl_184, bu konuyu "8. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
      : 4
      : 15 Ara 2012, 18:52
    3. problemler
      yağmurcan, bu konuyu "KPSS Matematik" forumunda açtı.
      : 4
      : 13 Ara 2012, 12:31
    4. problemler
      k.dir7, bu konuyu "Ygs & Lys Matematik" forumunda açtı.
      : 1
      : 05 Ara 2012, 17:25
    5. Problemler
      elff, bu konuyu "Ygs & Lys Matematik" forumunda açtı.
      : 2
      : 27 Kas 2012, 15:42
    Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları