1. #1
  misafir
  Ziyaretçi

  Sponsorlu Bağlantılar

  Ebob Ekok Nedir?

  acaba ekok ve ebob nasıl ayrılır?niçin?

 2. #2

  Statü
  Grubu
  Moderatör
  İş
  Diğer

  Sponsorlu Bağlantılar

  ebob - en büyük ortak bölen

  iki (ya da daha fazla) sayıyı kalansız olarak bölen en büyük sayıya denir. örneğin 12 ve 18 sayılarının ebob'u 6 dır. 6 dan büyük hiçbir sayı 12 ve 18 i aynı anda tam bölmez.

  ebob 2 değişik bütünü eşit parçalara ayırdığımız problemlerde kullanılabilir. mesela tabanı dikdörtgen olan bir odanın zeminine kare şeklinde taşlar döşenecektir. hiçbir taş kesilmeden bu işi en az taşla yapmak için ne ölçülerde taşlar kullanılmalıdır sorusunu ele alalım.

  burada zeminin kenar uzunlukları 2 farklı bütündür.(dikdörtgenin kenarları) kare taşların kenar uzunluğu ise bu iki bütünü de aynı anda bölmsi gereken parça büyüklüğüdür. buradan taşların kenarının en fazla zeminin kenarlarının ebobu kadar olabileceği ve en az taş kullanmamız istendiği için de bu değeri almamız gerektiği sonucuna varırız.
  ekok - en küçük ortak kat

  iki (ya da daha fzla) sayının birden böldüğü en küçük sayıya denir. mesela 12 ve 18 sayılarının ekok'u 36 dır. 36 dan küçük hiçbir sayı 12 ve 18'e aynı anda tam bölünmez.

  ekok tek bir bütünü iki farklı parçadan oluşturmamız istenen problemlerde kullanılabilir. dikdörtgen taşları yanyana dizerek kare şklinde bir zemin oluşturmamız istensin. hiçbir taş kesilmeden bu işi en az taşla yapmak için ne ölçülerde bir kare oluşturulmalıdır sorusunu ele alalım.

  burada karenin kenar uzunlukları tek bir bütündür (karenin kenarları eşittir) bunu oluşturmamızı istenen dikdörtgenin kenarlarıysa bu karenin kenarını aynı anda bölmesi gereken 2 tane parçadır. ya a diğer bir deyişle karenin kenarı dikdörtgeni kenarlarının ortak bir katıdır. en az saıda taş kullanmamız istendiğinden de bu ortak katlardan en küçüğünü yani ekok u kullanırız. yani oluşturacağımız karenin kenarı bize verilen dikdörtgen taşların kenarlarının ekoku kadar olursa sorumuzu çözmüş oluruz.


 

 • Bu yazıyı beğenerek
  destek
  verebilirsiniz

  Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
 • Benzer konular

  1. Ebob-ekok
   MEHTAP123, bu konuyu "KPSS Matematik" forumunda açtı.
   : 8
   : 27 Ara 2011, 09:27
  2. Ebob ekok
   tototamuz, bu konuyu "Ygs & Lys Matematik" forumunda açtı.
   : 1
   : 14 Ara 2011, 04:47
  3. ebob ekok
   basak, bu konuyu "6. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
   : 15
   : 27 Kas 2011, 17:03
  4. Ebob ekok
   kahve, bu konuyu "9. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
   : 4
   : 21 Kas 2011, 14:13
  5. Ebob Ekok
   Admın, bu konuyu "6. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
   : 4
   : 17 Mar 2011, 19:36
  Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları