berene02 21:22 19 Ara 2011 #1
1.Bir gömlek ile bir kravatın fiyatı 120'
TL'dir.Gömleğin fiyatı,3 kravatın fiyatından 10
TL fazladır.Buna göre gömleğin fiyatı kaç
TL'dir?
toprak3534 00:14 22 Ara 2011 #2
bir kravata 1 kutu dersek,bir gömleğin fiyatı bir kravatın fiyatının 3 katının 10 fazlası olacağı için bir gömlek 3 kutu +10 olur.
3kutu+1kutu+10=120
4kutu=110 burada fazlalık olan 10 tlyi çıkardım
110:4=27,5 (bir kravat fiyatı) çıkar küsüratlı vermiş ama sonuç böyle bölme işlemini anlayamazsan öğretmenden yardım alabiilirsin
27,5x3=82,5
bir gömlek bir kravatın 3 katından 10 fazla olduğu için
82,5+10=92,5 eder
OKUL HAYATINDA BAŞARILAR
gökberk 00:31 22 Ara 2011 #3
Toprak eline sağlık

Çarpma işlemi için . kullanmışsın, 3. sınıf öğrencisi bunu anlayamaz, düzeltiyorum mesajındaki çarpma işlemlerini
toprak3534 19:28 22 Ara 2011 #4
teşekkür ederim