Grubu
    Üye
    İş
    Veli

ilkokul ikinci sınıflara simetri nasıl anlatılmalı

ilkokul ikinci sınıflara simetri nasıl anlatılmalı

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ben eğitimci değilim , foruma üye çok sayıda öğretmenimiz var onlar muhakkak doğrusunu anlatacaklardır ama ben olsam
    arkası görünebilen bir kağıdı ortadan ikiye katlardım ve bu kat yerini anlatılacak şekillerin simetri eksenleriyle çakıştırarak şekilleri kağıda çizer ve simetrinin ne olduğunu anlatmaya çalışırdım.

ne bileyim mesela dönüm noktası kat yerine gelecek \/ şeklinde bir çizgi çizerdim
    kağıt katlanınca iki parçası üst üste gelirdi ve sadece / şeklinde görünürdü

ya da bir dikdörtgen, daire gibi simetrisi kolay görünebilen ve çocuğun günlük hayatında da tanıdık olduğu şekilleri çizerek anlatmaya çalışırdım.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    heralde kağıt üzerine resimler çizip katlayarak yapıştırdığımızda diğer tarafa simetriği geldiğinde bir hayvan yada bir nesneyi oluşturacak şekilde olabilir. Örneğin kelebeğin ortadan sol tarafını kabaca kağıda keçeli kalemle çizsek. kağıdı hemen katlasak öbür tarafa simetriği çıksa. Çoçuklara sorsak neye benzedi diye. Onlarda kelebek olduğunu anlayacaktır. Bu çizilecek şekiller öğrencilerin ilgisini çekecek çizgi film karakterleri seçilebilir. Sonrada tabiki, "başta çizdiğimiz resmin yarısıydı, bu yarısını katladığımızda diğer yarısı oluşuyor ve resim tamamlanıyor" gibi açıklamalar yapmak gerekebilir. Simetri aynası kullanılabilir ancak oradaki görüntüyü algılayıp algılamayacaklarını tam bilmiyorum denemek lazım. Ayrıca kağıdı katladığımızda diğer tarafa çıkan resim ile ilk çizdiğimiz resmi kestiğimizde üst üste konulduğunda aynı şekil gibi görünsede yönlerinin farklı olduğunu açıklamakta gerekir.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Bir aynadan yardım alabilirsin. bir insanın ya da bir hayvanın yarısı da simetriyi verir ama belki anlamayabilirler. öğretmen olmak zorr
    Parmak hesabı

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    9. sınıf
    Evet zor

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!