Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

ölüm kalım meselesi parabol soruları

diğer konumda 5 soru sordum 3 tanesi cevaplandı. soruları sildim. burdakiler cevaplansın lütfen çok acil ögrenmem lazım bunları1!

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    15.soru x=0 için y=-2m bulunur. Bu K noktasının ordinatıdır. Yani dikdörtgenin 1. kenarıdır. x=-b/2a dan x=(m+2)/2 bulunur. Bu simetri ekseni olduğundan 2 ile çarparsak sonuç m+2 olur. Bu da M noktasının apsisidir. Bu durumda 1. kenar 2m ve 2. kenar m+2 olduğundan çevre = 2m+2m+m+2+m+2=28 den m=4 bulunur. 1.kenar 8 ve 2.kenar 6 bulunur. Alanı 6.8 =48 bulunur.

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    16.soru parabol orijinden geçtiği için genel parabol denklemi x=ay2+by+c c=0 olur bu durumda x=ay2(ay üssü 2) +by olur. (0,2) noktası için 0=4a+2b (2,-1) noktası için 2=a-b bulunur. Ortak çözüm yapıldığında a=4/6 ve b=8/6 olur. x=ay2 +by de yerine yazarsak x=(4y2-8y)/6 olur. y=-b/2a dan y=1 bulunur. yerine yazarsak x=-2/3 olur.

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    16.soru parabol orijinden geçtiği için genel parabol denklemi x=ay2+by+c c=0 olur bu durumda x=ay2(ay üssü 2) +by olur. (0,2) noktası için 0=4a+2b (2,-1) noktası için 2=a-b bulunur. Ortak çözüm yapıldığında a=4/6 ve b=8/6 olur. x=ay2 +by de yerine yazarsak x=(4y2-8y)/6 olur. y=-b/2a dan y=1 bulunur. yerine yazarsak x=-2/3 olur.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı karakule_naz'den alıntı Mesajı göster
    15.soru x=0 için y=-2m bulunur. Bu K noktasının ordinatıdır. Yani dikdörtgenin 1. kenarıdır. x=-b/2a dan x=(m+2)/2 bulunur. Bu simetri ekseni olduğundan 2 ile çarparsak sonuç m+2 olur. Bu da M noktasının apsisidir. Bu durumda 1. kenar 2m ve 2. kenar m+2 olduğundan çevre = 2m+2m+m+2+m+2=28 den m=4 bulunur. 1.kenar 8 ve 2.kenar 6 bulunur. Alanı 6.8 =48 bulunur.
    hocam K yı nasıl bulduğunuzu anladım onu bende bulmuştum ancak M noktasını nasıl buldunuz anlamadım. Simetri eksenini 2 ile çarpınca nasıl M noktasını elde ettik?

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    ya lütfen çok acil yardım edin 2. soruyuda anlamadım :S:S

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    khorkhurt çok teşekkür ediyorum ilk soruyu çok iyi anladım. 2. soruyu anlamaya çalışıyorum şuan işlemler biraz çokmuş

edit: onuda anladım. +rep atıcam ama çok kişiye atmışım izin vermiyor yarın atıcam )

bide eğer vaktin varsa 2 sorum daha var. yarın sınav var çok önemli

ne zaman görürsen cevaplayabilirsin yarın sabah bakabilirim.

1-) x = a y2 - by +c denklemli parabolun tepe noktası (3,-4) tür. y = ax²+bx+c-2 denklemli parabölün tepe noktasının koordinatları toplamı kaçtır? cvp : 5

2-) y = x+2 denklemli doğruya paralel olup y = x² denklemli parabole teğet olan doğrunun denklemi aşağıdakilerden hangisidir? cvp : y = x- 1/4

3-) Bir ABCD paralelkunarında m(A) = 30derece AB = 3x-4 birim ve BC = 4-2x birimdir. A(ABCD) en büyük iken paralelkenarın kısa kenarının uzunluğu kaç birimdir?

2. soru çok önemli bnm için

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!