Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf

soru Permütasyon

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    C5)
    a'dan 2 yol b'ye --> b'den 3 yol c'ye
    a'dan b'ye (2), b'den c'ye (3), geri dönüşte aynı şekilde geri dönmemek şartılya olduğundan, (3-1=2) ve (2-1=1)
    2.3.2.1=12 buldum emin olmamakla beraber.

C3) formül ile : n kişi sayısı olsun, n.(n-1)/2=45 n=10 bulunur.

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    3. sorudaki formül neyin formülü olarak geçiyor ?

arkadaşlar geri kalan sorularıda acil cevaplarsanız sevinirim yarın dershane sınavım varda .

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    5.
    sinavkizi nın anladığı şekilde de anlaşılabilir diyorum ama bana göre cevap 6.5=30 olmalı.
    gidişte kullnılan 6 yoldan birebir aynısın geri dönüşte kullanılmaması olarak algıladım ben

4.
    tersini düşünürsek 2 li permutasyonlarının tammından hem 2 hem de 3 ün olmadıklarını çıkarırız.
    2 ve 3 yoksa geriye 2 elman kalır ve C(2,2)=1 tane ikili oluşturabilirler.
    C(4,2)=6 tüm drumlar cevap 6-1=5 olmalı.

3.
    herhangi iki kişi seçildiğinde bu seçimden 1 tane tokalalşma ortaya çıkacaktır.
    C(n,2)=45 → n=10 bulunur

2.
    4 ve 5 bulunacaksa geriye kalan elemanlardan 1 eleman seçilip bu iki elemana eklememiz istenmektedir.
    C(2,1)=2

1.
    her 2 kızın arasında 1 erkek varsa erkek ve kız sayıları eşittir (yuvarla masa olduğu için böyle dedik , düz bir sırada farkları 1 de olabilirdi)
    erkek sayısı=kız sayısı=n olsun.
    n kız masaya (n-1)! şekilde yerleştirilir.
    aradaki n boşluğa ise n erkek n! şekilde yerleşir.((n-1)! olmaz çünkü masaya yerleşmiş kızlar masanın dönüş simetrisini bozmuşlardır artık arada oluşturdukları boşluklar simetrik değildir)

n!.(n-1)!=144 olduğu verilmiş , buradan az bir araştırma ile n=4 bulunur.
    grupta 8 kişi vardır

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    2. ve 3. sorular kombinasyon değil permütasyon sorusuydu.Permütasyonla yaparsanız sevinirim.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Kombinasyondan da çözülebiliyorsa sadece permütasyon sorusu değildir. Zaten YGS/LYS de de bu permutasyon sorusu bu kombinasyon sorusu demeyecekler.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı reis26'den alıntı Mesajı göster
    2. ve 3. sorular kombinasyon değil permütasyon sorusuydu.Permütasyonla yaparsanız sevinirim.
    hiç dikkat etmeden çözüp geçmiştim ama 2. soru için haklısınız ben kombinasyonların sayısını bulmuşum soru permütasyonların sayısını soruyor yani bir de bunların sıralanması lazım. sonucu 3! ile çarpmalıyız.

diğer soru/sorular içinse duygunun dediği gibi soruları konu konu bölmenin bir anlamı olmadığını düşünüyorum ki zaten ayrım yapıyor olsanız bile permütasyon/kombinasyon birbirinden ayrılabilecek konulardan olmazdı.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    tabi 4 için de aynı şekilde permütasyon sorulmuş yine benzer mantık uygularsak
    toplam 2.1=2 permütasyonda belirtilen elemanlar bulunmaz
    toplam 4.3=12 permütasyon var cevap 12-2=10 olur (2! ile ilk cevabımızı çarpsak da olabilir)

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    2. soruyu dikkatli okumadım içinde permutasyon kelimesinin geçtiğine dikkat etmedim. Kitaplarda genelde ayırıyorlar bu konuları ben konu başlığı olarak söylediğinizi düşünmüştüm.

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    2. Soruyu sadece permütasyon kullanarak yapabilir misiniz ?

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!