Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite

Trigonometri

Biraz fazla soru oldu kusura bakmayın

Soru 1

3x+2y=pi/2

[tan(2x+y)/cot(x+y)]+[sin(x+y)/cos(2x+y)]=?

xleri ve y leri rasyonelli pi cinsinden yazıp işaret ve isim değiştirdim ama olmadı

Soru 2

sin25=a olduğuna göre sin20-cos10 ifadesinin a cinsinden eşiti nedir ?

SORU 3

sin54=A old. gre. sin²8 in değeri A cinsinden nedir ?

SORU 4

Bu soruyu sonradan çözdüm o yüzden kaldırdım
    SORU 5

Soru 6

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bir diküçgen çizip dik olmayan açılardan küçüğe (x+y) , büyüğe (2x+y) dersek

tan/cot=1 ve sin/cos=1 olacaktır yani bu işlemin sonucu 1+1=2 olur.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Ya ben bunu niye düşünemedimm çok teşekkür ederim hocam

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Diğer soruları nasıl çözebilirim ?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    2.
    şimdi trigonometri formüllerini açıp bakmaya üşendim

bi tane diküçgen çizelim ve açısı 50º hipotenüsü de 1 olsun , sonra hipotenüs üzerinde bir eşkenar üçgen çizersek , eşkenar üçgenin diküçgenimizin tabanına uzaklığı cos10 olur , aynı şekilde üçgenin üst köşesine olan dik uzaklık da sin20 olur
    kısaca bize sorulan sin20-cos10 değeri -sin40 oluyormuş (fomülden bunu kolayca yapabilirsin heralde hatırlıyamadım böyle oldu)

a=sin25 → sin50=2.a.√(1-a²) → cos50=√1-4a²+4a4
    cos50=1-2a² , sorulan şey de bunun negatifi 2a²-1 olur , inş. işlem hatası yapmadık

3.
    biraz baktım ama bu sin54 ten sin8 e nasıl gideriz pek bişey aklıma gelmdi o 9 olmasın? ya da başka bişeyler? yok kesin 8 se bakmaya devam edeyim

5.
    soruda arıza var çünkü 3AK=2KB olamaz belki tersidir 2AK=3KB gibi ya da AK=2KB dir 3 yoktur ...

6.
    BC nin en küçük tam sayı değri sinüs cosinüs ıvır zıvır her ne olursa olsun hep 1 dir
    soru sanrım diğer kenarların da tamsayı olduğunu düşünerek böyle sorulmuş o zaman şöyle yaparız
    verilen sinüslerin kareleri toplamı 1 olduğuna göre ve sin²+cos²=1 olduğuna göre bu verilen açılar birbirini 90a tamamlar yani BC yi gören dik açı olmak üzere bu bir diküçgendir , tamsayı kenarlı bir diküçgende hipotenüs en az 5 olur o da 3-4-5 üçgenidir zaten.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    3.
    biraz baktım ama bu sin54 ten sin8 e nasıl gideriz pek bişey aklıma gelmdi o 9 olmasın? ya da başka bişeyler? yok kesin 8 se bakmaya devam edeyim
    bende 9 olarak düşündüm ama soruda 8 olarak vermiş belki kitapta vardır bir hata

2. soruda bilmediğim bir formul var galiba ben sadece toplam-fark formullerini biliyorum

6. soru çok basitmiş aslında bunu da göremedim daha çok soru çözmem lazım

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    2. sorudaki formülü ben de hatırlamıyorum ama istersen kendi çözümümdeki şekli ekleyeyim

o sin9 mu sin8 mi konusuna ise birz 8 olarak bakalım sonra birşey bulamazsak 9 olarak çözüp kitabın cevabıyla karşılaştırırız bakarız sonuca

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    2. soru
    sin(45-20)=sin25=a
    cos20=√(1-(sin20)²)
    İ∫MİM İMZADIR.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    5. soruda düzeltme mi yaptın yoksa ben gördüklerimi manipüle etmeye mi başladım
    AK diye verilen yeri DK olan yer gibi görmüştüm, neyse bu haliyle bakınca
    kolaylık olsun diye AK=2 , KB=3 deriz sorulan cotanjant değeri de tan(90-açı) olarak yazılınca tan(45+&) olur yani tan(EKB) soruluyor
    hemen gerekli yerleri yazınca tan=(5/2)/(1/2)=5 bulunur.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı 3.14159265358979323846264'den alıntı Mesajı göster
    2. soru
    sin(45-20)=sin25=a
    cos20=√(1-(sin20)²)
    sin20-cos10 sorulmuş hocam

4 sayfadan 1.si 123 ... SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları