Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni

8 Haziran 2013 Sbs Sınavı Soruları

Sınavı biten arkadaşlara geçmiş olsun. Bugün ki yapılan sbs sınavında matematik sorularını değerlendirmek gerekirse; 2 tane orjinal [şık ama basit soru; A kitapçığı 1 ve 20. sorular] , 1 tane anlaşılması zor [ A kitapçığı 3. soru], 1 tanede beklenmeyen yerden gelen denebilecek 1 soru [ A kitapçığı 15 soru] ve 16. soruda benzeri bulunması için verilen üçgen, ölçülerine göre gerçek bir üçgen olmadığı haricinde diğer sorular normaldi.

Sınav hakkında fikirleriniz paylaşırsanız seviniriz.

Soruları merak edenler A kitapçığını buradan indirebilir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf
    A kitapçığı 16. soru gibi sorular iptal ediliyor mu? Sorunun cevabı bulunabiliyor; ancak yine de soru sıkıntılı.
    Dediklerinize aynen katılıyorum Serkan öğretmenim.
    A kitapçığı soru 17 tarzı katlamalı sorulardan her sene en az bir tane çıkıyor sanırım, bizim girdiğimiz sene de vardı.
    Bilgi ve ego ters orantılıdır, bilgi arttıkça ego azalır. (Albert Einstein)

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni

8 Haziran 2013 Sbs matematik benzerlik sorusu iptal edilir mi?

Alıntı kcancelik'den alıntı Mesajı göster
    A kitapçığı 16. soru gibi sorular iptal ediliyor mu? Sorunun cevabı bulunabiliyor; ancak yine de soru sıkıntılı.
    A kitapçığı soru 17 tarzı katlamalı sorulardan her sene en az bir tane çıkıyor sanırım, bizim girdiğimiz sene de vardı.
    kcancelik, 16. sorunun iptal edilip edilmeyeceği, sorunun iptali için mahkemeye verildiğinde mahkemenin soruyu incelemesi için göndereceği bilirkişi ya da kuruma bağlı.

Bence iptel edilmesi gerekir ancak; mahkeme veya bilir kişi ya da bakanlık, bu üçgenin gerçekte çizilemeyecek bir üçgen olması durumunun sorunun çözümünü etkilemediğini ve sorunun iptal edilmesinin puanlandırmalar da haksızlık doğuracağını düşünerek iptal etmeyebilirler.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    hocam ilk soruda da bir sıkıntı yok mu sanki eğer kenarlar tam sayı ise 1 de sağlamıyor öğrencilerin kafası karışabilir bence kenarların tam sayı olup olmadığı belirtilmeliydi

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Bir yıl geçsin ki bu sınavlarda bir arıza - bir sorun cereyan etmesin.(ya bir soru arızalı olur ya sorular çalınır vs.vs.)
    Sonra da bakanlığa sövüyor diyorlar.
    E yapamıyorsunuz işte , neden bu kadar zorluyorlar anlayamıyorum...

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    1. soru çok güzel aldatıcı bir soru. 1 ve 6 şıklarının ikisi de üçgen oluşturmuyor gibi.

A) çevre 12, bir kenarı 1 cm diğer iki kenarın toplamı 11. Diğer iki kenarın toplamı ilk kenardan büyük. Bundan dolayı cevap bu şekilde en az bir üçgen çizilebilir. Örneğin, 1 cm, 5,1 cm ve 5,9 cm gibi bir üçgen oluşabilir. Ancak bunu görmek zor olabilir.

D) çevre 12, bir kenarı 6 cm diğer iki kenarın toplamı 6. Burada diğer iki kenarın toplamı hiç bir zaman ilk 6 cm olan kenarı geçemiyor. Bu yüzden böyle bir üçgen oluşamaz.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    üçgenin kenarlarına a,b,c dense, üçgende kenar uzunluğu kuralından herhangi iki kenar uzunluğunun toplamı üçüncü kenardan daha uzun olması gerektiğinden c=6 için a + b + 6 = 12
    a + b = 6
    6>6 şartını sağlamaz cevap 6 olur.
    diğer şıklar bu şartı sağlıyor.
    Bu şekilde çözdüm bilmiyorum yanlış mı yaptım acaba.
    You're unique, just like everyone else...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Admin'den alıntı Mesajı göster
    1. soru çok güzel aldatıcı bir soru. 1 ve 6 şıklarının ikisi de üçgen oluşturmuyor gibi.

A) çevre 12, bir kenarı 1 cm diğer iki kenarın toplamı 11. Diğer iki kenarın toplamı ilk kenardan büyük. Bundan dolayı cevap bu şekilde en az bir üçgen çizilebilir. Örneğin, 1 cm, 5,1 cm ve 5,9 cm gibi bir üçgen oluşabilir. Ancak bunu görmek zor olabilir.

D) çevre 12, bir kenarı 6 cm diğer iki kenarın toplamı 6. Burada diğer iki kenarın toplamı hiç bir zaman ilk 6 cm olan kenarı geçemiyor. Bu yüzden böyle bir üçgen oluşamaz.
    evet ben de bu şekilde demiştim ama sanki kenarların tam sayı olup olmadığı belirtilse daha iyi olabilirdi

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı kcancelik'den alıntı Mesajı göster
    şaka gibi bir soru, kesinlikle iptal edilmeli. bu "benim için" kabul edilemez bir hata. kendi açımdan söylüyorum, sınavı hazırlayan ekipte olsam bu soru elimden geçse bir daha bu işleri yapmaya tövbe ederdim.

Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Bir yıl geçsin ki bu sınavlarda bir arıza - bir sorun cereyan etmesin.(ya bir soru arızalı olur ya sorular çalınır vs.vs.)
    Sonra da bakanlığa sövüyor diyorlar.
    E yapamıyorsunuz işte , neden bu kadar zorluyorlar anlayamıyorum...
    daha iyi bir önerin var mı? bu sıralar bazılarından "sınavlar kalksın" gibi şeyler duyuyorum da onun için sordum.
    benim getirebileceğim tek eleştiri ikide bir sınavların yapısının değiştirilmesi.

sorulara şöyle bi baktım. çok fazla geometri sorusu yok mu?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    şaka gibi bir soru, kesinlikle iptal edilmeli. bu "benim için" kabul edilemez bir hata. kendi açımdan söylüyorum, sınavı hazırlayan ekipte olsam bu soru elimden geçse bir daha bu işleri yapmaya tövbe ederdim.

daha iyi bir önerin var mı? bu sıralar bazılarından "sınavlar kalksın" gibi şeyler duyuyorum da onun için sordum.
    benim getirebileceğim tek eleştiri ikide bir sınavların yapısının değiştirilmesi.
    Benim kızgınlığım sınav yapısına değil.Bilakis,sınavın yapısı (tek sınav olması falan) uygun ama bu sınavları hazırlayan ekiplerin sıkıntılı olması.Bu alanda cidden iyi kişiler seçilmeli (bilhassa Mustafa Yağcı vs.eğitimin tam içinde olan hocalarımız) ayrıca sınav hazırlayan grubun güvenlik şartlarının sağlanamaması.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!