1. #1

  Statü
  Grubu
  Üye
  İş
  Diğer

  Sponsorlu Bağlantılar

  Alan Turing anısına hazırlanmış Google'ki Turing testini denediniz mi?

  Google, ingiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptolog Alan Turing anısına Google.com.tr anasayfasında bir araç sundu. Bu araç Alan Turing'in meşhur Turing testidir. Bu test, bir bilgisayarın düşündüğünü söylemenin mantıksal olarak mümkün olup olmadığını test etmektedir.

  Turing testine göre pc, gönüllü bir insanla birlikte(bu biz oluyoruz), sorgulayıcının görüş alanının dışında bir yerdedir. Sorgulayıcı sadece soru sormak marifetiyle hangisinin insan hangisinin pc olduğunu anlamaya çalışır. Sorgulayıcının soruları ve daha önemlisi aldığı cevaplar, tamamen ses gizlenerek, yani ya bir klavye sisteminde yazılarak veya bir ekranda gösterilerek verilir. Sorgulayıcıya bu soru-cevap oturumunda elde edilen bilgiler dışında her iki taraf hakkında hiçbir bilgi verilmez. Dizi halinde tekrarlanan testler sonucunda sorgulayıcı(biz), tutarlı bir şekilde insanı saptayamadığı takdirde bilgisayar Turing testini geçmiş adledilir.  Resimde görüldüğü gibi araç üzerindeki butonlar yardımıyla karşıdaki pcye komutla gönderilmektedir.
  Testin Mantığı  Yukarıdaki resimdeki gibi bir ortamda test yapılmaktadır. Duvarın arkasında A ve B de B aslında gerçek bir şahsı ve A bir pcüzerinde çalışan programdır. Duvarın arkasındaki C kişisi, A ve B'yi görmeden sadece klavye ve monitör yardımıyla ile A ve B'ye istediği soruları yöneltebilir. B kişisi normal cevaplar vermekle görevlidir. Yani insan gibi davranmalıdır ve zaten insandır, buna deyin A bilgisayarının amacı insan gibi davranıp C kişisini kandırmaktır.


 

 • Bu yazıyı beğenerek
  destek
  verebilirsiniz

  Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
 • Benzer konular

  1. Google İş Görüşmesinden Zeka Soruları
   duygu95, bu konuyu "Sohbet" forumunda açtı.
   : 15
   : 28 Kas 2012, 15:47
  2. Google'nin ve Renklerinin Anlamı
   duygu95, bu konuyu "Web" forumunda açtı.
   : 9
   : 09 Eyl 2012, 23:10
  3. Google'dan Şaşırtıcı Özellikler
   duygu95, bu konuyu "Web" forumunda açtı.
   : 10
   : 07 Eyl 2012, 16:48
  4. Alan Mathison Turing ve Turing Makinesi
   MatematikciFM, bu konuyu "Sohbet" forumunda açtı.
   : 0
   : 23 Tem 2012, 01:38
  5. Google İş Görüşmesinden Zeka Soruları-Cevaplar
   duygu95, bu konuyu "Matematik Bilmeceleri-Bulmacaları" forumunda açtı.
   : 9
   : 05 Eyl 2011, 09:02
  Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları