Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

soru Önerinize ihtiyacım var!

Arkadaşlar öncelikle merhaba.. sitenize yeni üye oldum ve umarım bana şans getirir Size sormak istediğim bir sorum var aslında bir konuda akıl danışmam gerekiyor.

Şu an bir dersaneye gitmeye başladım. Ama kendimi eksik hissediyorum diğer öğrenciler arasında, ben berbat bir lise hayatı geçirdim.. 4 defa okul ve şehir değiştirmek durumunda kaldım babamın işi nedeniyle. Bu durumda da derslerim çok kötüydü. Lise 1 ve 2'de zorlanmama rağmen sınıfı geçtim ama 3 ve 4'te bütünleme sınavlarına kalarak geçebildim. Sanırım şu an yaşadığım eksikliği buna bağlayabiliriz.

Bir tm bölümü mezunu olarak yorum yapabilme kabiliyetim olduğundan dolayı sözel derslerim gayet iyi. Hatta sınıfımdaki en iyisiyim diyebilirim. Ama bu durum Matematik ve Geometri için geçerli değil. Normal öğrencilere göre basit olan soruları bile yapamıyorum en ufak bir noktada kafam karışabiliyor ve konudan soğuyabiliyorum. Şu an YGS ve LYS sınavına hazırlanıyorum ve üniversite için istediğim bir bölüm var: Ekonomi/İktisat. Bu bölüme TM-1 puanı ile girilebildiği için Matematik ve Geometri çok önemli benim için. En az 20 net yapmam gerekiyor her iki sınavda.

Birkaç kişiye danıştım ama onlar özel bir öğretmenle çalışmamı önerdiler. Benim böyle bir seçeneğim olamaz çünkü o kadar masrafa giremem malesef. Ve işin açığı çok korkuyorum ve geceleri kabusum olmaya başladı artık bu durum. Sizce benim bu kadar net yapabilmem mümkün mü? Yoksa istediğim bölümden vaz mı geçmeliyim.. ama eğer yapabileceğimi düşünüyorsanız nasıl çalışmam gerektiği hakkında yardım ederseniz çok sevinirim. Bana zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Yapamadığın her soruyu burda bize sorabilirsin. Ayrıntılı şekilde cevaplanacaktır. Fazla soru çözüp, soru tiplerini anlamalısın

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Yapacağın tek şey soru çözmektir.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    20 neti bir yılda yapmak zor değil. Bundan emin olabilirsiniz. Çok az lise bilginiz bile olsa 20 net çok değil.

Çalışman noktasına gelirsen. Bunu etkileyen bir çok faktör var. Dersane, Matematiğe bakış açısı, Matematiğe çalıştığın kitap gibi bir çok önemli şey var.

Matematiğe tamammen sıfır bir önyargıyla yaklaşmaya çalış. Matematiğe en çok oyuna benzetilebilir. İkisinde de belirli tanımlar ve kurallar ile başlar. Bu kuralları bilip tam olarak bağlı kaldığın sürece ikisinden de çok büyük haz alırsın. Bu yönleri tamamiyle çok benzerdir.

İşin sırrı diye bir şey kesinlikle yok. Tamamen istemek var.

Çalıştığın kitaba gelince Matematik konu anlatımı olarak piyasadaki hiç bir kitap tam olarka her soru tipini çözmek. Her konu anlatımı bir konuyla ilgili en fazla 20 tane çözümlü soru vardır. Ama o konuyla ilgili soru tipi sayısı belki 40 dan fazladır.

Ben bu işi bir senede bitirmek istiyorsan sana bir kitap önereceğim mutlaka al. Bu kadar ayrıntılı ve bu kadar çok farklı soru tipi bulunan ve soruları bu kadar pratik çözümler sunan bir kitap görmedim ben. Mustafa Yagci nin Kisisel Web Sayfasi sitesinde MY MAt 1 kitabını mutlaka al. (demo)

Dersanelere gelince dersaneler konuları okulda görmüş az çok bilgisi olan öğrenciler içindir. Matematiği çok zayıf öğrenciler çok fazla bir şey öğrenemez dersanelerde. Bir konuyu sana 5 dakikadan fazla anlatmazlar. Okulda 2 ay süren türev konusunu sana 6 saate anlatır geçerler. Buradan ne kadar işe yaramadığını anlayabilirsin. Ama bilen öğrenci için dersane bir çok soru tipinin çözüm yollarını görebileceği iyi bir antreman ortamıdır.

Diyebileceklerim bunlar. Ama bu işin sırrı şudur diye bir reçete yok.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Bu kitabı kitapçılarda bulmak mümkün mü?

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Kitapçılara dağıtmadı sanırım. Sitesinde iletişime geçip bir sor istersen. Kendisine parayı ulaştırdığınızda kargo ile gönderiyordu. Kitap sitelerindede varmış şimdi buldum. Kendisi adanada. Ama kitabı sadece elden satarak 10.000 adeti geçmişti. Ayrıca kendisinin geometri litetürüne geçmiş bir özelliği vardır. Ayrıca Matematik Dünyası dergisinde yazardır. Buradan dergide yayınlanmış yazılarının bazılarına uşalabilirsiniz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı Deniz06'den alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar öncelikle merhaba.. sitenize yeni üye oldum ve umarım bana şans getirir Size sormak istediğim bir sorum var aslında bir konuda akıl danışmam gerekiyor.

Şu an bir dersaneye gitmeye başladım. Ama kendimi eksik hissediyorum diğer öğrenciler arasında, ben berbat bir lise hayatı geçirdim.. 4 defa okul ve şehir değiştirmek durumunda kaldım babamın işi nedeniyle. Bu durumda da derslerim çok kötüydü. Lise 1 ve 2'de zorlanmama rağmen sınıfı geçtim ama 3 ve 4'te bütünleme sınavlarına kalarak geçebildim. Sanırım şu an yaşadığım eksikliği buna bağlayabiliriz.

Bir tm bölümü mezunu olarak yorum yapabilme kabiliyetim olduğundan dolayı sözel derslerim gayet iyi. Hatta sınıfımdaki en iyisiyim diyebilirim. Ama bu durum Matematik ve Geometri için geçerli değil. Normal öğrencilere göre basit olan soruları bile yapamıyorum en ufak bir noktada kafam karışabiliyor ve konudan soğuyabiliyorum. Şu an YGS ve LYS sınavına hazırlanıyorum ve üniversite için istediğim bir bölüm var: Ekonomi/İktisat. Bu bölüme TM-1 puanı ile girilebildiği için Matematik ve Geometri çok önemli benim için. En az 20 net yapmam gerekiyor her iki sınavda.

Birkaç kişiye danıştım ama onlar özel bir öğretmenle çalışmamı önerdiler. Benim böyle bir seçeneğim olamaz çünkü o kadar masrafa giremem malesef. Ve işin açığı çok korkuyorum ve geceleri kabusum olmaya başladı artık bu durum. Sizce benim bu kadar net yapabilmem mümkün mü? Yoksa istediğim bölümden vaz mı geçmeliyim.. ama eğer yapabileceğimi düşünüyorsanız nasıl çalışmam gerektiği hakkında yardım ederseniz çok sevinirim. Bana zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
    Çözüm yine sende canım. Hiç kimseden çözüm bekleme. Eğer dediğin gibi, yorum kabiliyetin yüksekse, yapacağın tek iş, bu kabiliyetini, Matematik ve Geometriye aktarman.
    Benim öğrencilerime her zaman söylediğim 2 söz vardır.
    1. si: Matematikteki mesele, anlayıp anlamama meselesi değil, "İsteğip, istememe meselesi." Eğer gerçekten istersen ve bunun gerekliliklerini yerine getirirsen, hedefine ulaşman için gereken başarıyı yakalıyacaksındır.
    2. si ise: Matematiğin temelinde muhakeme(yorum) yatar. İnsan, günlük hayatının her anında, yorum yapar. Örneğin, yolda yürürken, diyelim 50 cm adım aralığıyla yürüyorsunuz. İlerde 30 cm çapında bir çukur var. İnsan ne yapar, o çukurun üzerinden atlamak için belli bir yerde adım aralığını değiştirir. Ya 40 cm aralıkla, ya da 60 cm aralıkla adımını atar. Yani o çukura düşmemek için, muhakemesini yapıp, gereken tedbirini alır. 50 cm adımla yürümeye devam ederken, eğer bu şekilde devam ettiğinde , adımlarından biri çukurun içine denk geliyorsa, ve bunu farkedip tedbirini almazsa, çukuru boylar. İşte bu bir muhakemedir. Günlük hayatımızın her anında muhakeme yapıyoruz zaten. Matematiikte yapmamız gereken tek şey, bunu Matematiğe de yansıtmak.
    Biraz da hayal gücümüzü kullanmalıyız.. Ona da yabancı değiliz zaten .

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Admin'den alıntı Mesajı göster
    Kitapçılara dağıtmadı sanırım. Sitesinde iletişime geçip bir sor istersen. Kendisine parayı ulaştırdığınızda kargo ile gönderiyordu. Kitap sitelerindede varmış şimdi buldum. Kendisi adanada. Ama kitabı sadece elden satarak 10.000 adeti geçmişti. Ayrıca kendisinin geometri litetürüne geçmiş bir özelliği vardır. Ayrıca Matematik Dünyası dergisinde yazardır. Buradan dergide yayınlanmış yazılarının bazılarına uşalabilirsiniz.
    Kitabı çok beğendim ama internetten almak da istemiyorum. Ankarada mutlaka satan biryerler vardır. İyi aramam lazım ama.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Kedisine sor Gökberk. Vardır belki belirli illerde satışlarını yapan arkadaşları. İnternetten almakta problem değil ama. Verdiğim sitede var. Havale ile alabilirsiniz. Güvenilirdir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Teşekkürler hocam sordum sitesinden.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!