Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Ben kısa yolların abartılmasına karşıyım. (Çocuklar duymasın daki Mustafa Ali gibi oldum.)
    Her şey tadında bırakılmalı.
    Muhakeme ile bulunan kısa yollarla, ezber ve formüle dayalı kısa yollar birbirinden ayrılmalı diye düşünüyorum. Matematikte zaten yüzlerce, binlerce formül var. Gerekli gereksiz şeylere formül üretmenin anlamı yok.
    Ya da bir formül kullanırken, bunun nereden geldiğini ve kaynağını bilmekte önemli bence.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Ben kısa yolların abartılmasına karşıyım. (Çocuklar duymasın daki Mustafa Ali gibi oldum.)
    Her şey tadında bırakılmalı.
    Muhakeme ile bulunan kısa yollarla, ezber ve formüle dayalı kısa yollar birbirinden ayrılmalı diye düşünüyorum. Matematikte zaten yüzlerce, binlerce formül var. Gerekli gereksiz şeylere formül üretmenin anlamı yok.
    Ya da bir formül kullanırken, bunun nereden geldiğini ve kaynağını bilmekte önemli bence.
    bi fıkra da buna yazayım bilinen bi fıkra ama olsun.

3 matematikçi ve 3 fizikçi bir konferansa trenle gitmek üzere istasyona gitmişler. fizikçiler birer bilet alırken 3 matematikçi sadece 1 bilet almış, fizikçiler bunlar neden bir bilet aldı diye düşünedursunlar trene binmişler kondüktörün sesi duyulunca matematikçilerin üçü birden bir tuvalete girip beklemeye başlamışlar ve bilet sorulduğunda kpının altından aldıkları tek bileti uzatıp işlerini görmüşler. fizikçiler şimdi anlamış olayın bu uyanıkların neden bir bilet aldığını. neyse konferans , gezi ymek derken geri dönüş zamanı gelmiş çatmış fizikçiler olayı çözdüler ya sadece 1 bilet almışlar , matematikçilerse bilet almamış. fizikçiler ya bunlar neden bilet almadılar diye düşünedursunlar trene binilmiş yine kondüktörün sesi duyulurken fizikçiler hemen taktiği uygulamaya koyulmuş. hepsi birden tuvalet kabinine girip beklemeye başlamış. matematikçilerden biri kapıya tıklatıp "bilet lütfen" demiş ve hemen kapının altından uzatılan bileti alıp yan kabinde kendisini bekleyen arkadaşlarının yanına girmiş.
    işte formül ve kısayol da böyle bişey eğer olayın mantığını kavramamışsanız formüllerle kısayollarla hep diğerlerinin gerisinde kalırsınız.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    fıkra süpermiş) ben daha önce duymamıştım

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı paradoks12'den alıntı Mesajı göster
    fıkra süpermiş) ben daha önce duymamıştım
    bi tane de buraya (Tam sayılar) yazmıştım

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Nedir bu fizikçilerin matematikçilerden çektikleri

Ayrıca Fikri hocam. Formül vermeyecez ekstradan. Sadece bilinen şeyler üzerinde pratik uygulamalardan bahsedebiliriz.

Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf
    Pratik yöntemlerin daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Teşekkür ederim , sayın gereksizyorumcu, fikrimi, çok güzel bir fıkra ile desteklemişsiniz.
    Ben formüllerin abartılmasına şu yönden karşıyım. Öğrencilerimiz, bir formülü ezberliyorlar, ama bunun nerede, ne zaman ve ne şekilde olduğunda kullanılacağını bilemiyorlar. Kalıp sorulara, kalıp formüller üretilirken, soruda küçük bir değişiklik yapıldığında bu formülün o soru için geçersiz kalacağını kestiremiyorlar. Bir formülün şartları olgunlaşmadan , o formülün kullanılamayacağını hesap edemiyorlar. Tabi kendilerini bildikleri formülü kullanmaya şartladıkları için soruyu da yanlış çözüyorlar.
    Basit bir örnek size, Bir üçgenin iki kenarı 3 ve 4 verildiği zaman bunun dik üçgen olup olmadığına bakmadan 3. kenara 5 diyen çok öğrenci gördüm.
    Her zaman kullandığım bir söz buraya yakışacak sanırım. "Öğrenmiş Şam'da halı dokunduğunu, enine mi, boyuna mı farkında değil."
    Sayın Admin, bence Matematikçiler, Fizikçilerden daha çok çekiyor.

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!