Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite
    Herkesin elini vicdanına koyup "bu iş referandumla çözülmeli" şeklinde düşünmeyen kişilerin gerekçesiyle birlikte görüşünü arz etmesini rica ediyorum..

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı FaquSore'den alıntı Mesajı göster
    Ben Hiç dershaneye gitmeden Sbs den 470 üzerinde alan birçok kişiyi tanıyorum. dershanelere o kadarda gerek olmadığını düşünüyorum . Zaten çoğu dershane öğretmenin maaşının az olmasından kaynaklanan verimsiz bir dershane ortamı almış başını gidiyor. Bizim sınıflar kalabalık olduğu içinde yeterli başarıyı gösteremiyoruz . Arkadaşlar bence dershaneler okullardaki öğretmen yetersizliği ve devlete kapak attım artık birşey olmaz yaz kış maaşımı alırım diyen öğretmenler yüzünden yaygınlaşmış bulunmakta. Bu sorunlara çare bulunmadıktan sonra dershane kapatılsa bile etüt merkezi , soru merkezi vb. adlarla birçok dershane merkezli kurum ve kuruluşlar olacaktır.

saygılar FaquSore
    hiç dershaneye gitmemiş kısmına girersek çok yanlış noktalara varırız. ben de okula gitmeden çarpım tablosunu öğrendim, bu konu okul müfredatından çıkarılsın mı?
    para insanların cebinde isteyen daha kalitelisini seçebilir ya da bu hizmetin verdiği paranın karşılığı olmadığını düşünüyorsa hiç satın almayabilir. mevcut yapıdaki kalitesiz dershaneler örnek verilerek kapatın gitsin demeyi doğru bulmuyorum.
    dershaneler kapatılsın demek yerine sizin de dediğiniz gibi okulların iyileştirilmesi için yollar aranmalı, öğretmenlerin performansları ve yeterlilikleri üzerine ciddi çalışmalar yapılmalı. bunların sonucunda zaten dershaneye olan talep oldukça azalacaktır. şahsen benim çocuğum olsa dershane yerine benzer bir parayı daha iyi bir okulda okuması için harcardım.

Alıntı Faruk'den alıntı Mesajı göster
    Herkesin elini vicdanına koyup "bu iş referandumla çözülmeli" şeklinde düşünmeyen kişilerin gerekçesiyle birlikte görüşünü arz etmesini rica ediyorum..
    her şeyi referanduma götürmek doğru sonuçlar doğurmayabilir.varsayalım referanduma gidildi ve dershaneler kapatılsın sonucu çıktı , bu sonucun doğru olduğunu mu gösterir?Türkiye'de sadece Fenerliler ve Gsliler olsun ve Fenerli oranı %60 olsun. Gs aleyhine haksız bir karar referanduma gitse nasıl bir sonuç bekleriz? halk böyle dedi diye bu çıkacak karar adil olur mu?

ben serbest piyasa ekonomisini savunan bir insanım ve genel anlamda sistemin bunun üzerine kurulmasını, mekanizmaların bu yapının açıklarını kapatmak, hatalarını örtmek üzerine oluşturulmasını daha doğru buluyorum. dershanelere de bu gözle bakıyorum. önce de yazdığım gibi benim için bakkaldan farkları yok. para ver hizmet/mal satın al. bu hizmetin veya malın alışverişi sakıncalı değilse (örnek:uyuşturucu) bu malın arzını yapan sağlayıcıyı toptan kapatmayı asla doğru bulmuyorum. belki rekabet ve düzenleme adına kısıtlamalar getirilebilir mesela sınıf büyüklüğü düzenlenebilir, müfredat ya da program denetlenebilir ... ve bunlar da dershaneleri bloke etmek amacıyla değil hizmeti standardize etmek ve bu hizmeti alan tüketicileri yani öğrencileri koru.mak adına yapılabilir.

yani dershane yapısına karşı olsam da, uzun vadede gereksiz olduklarını düşünsem de prensip olarak kapatılmalarına karşıyım. sanırım gerek yok ama yine de belirteyim; herhangi bir dershane ile doğrudan maddi bağım yok .

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Şimdi su örneklerin genel olarak hatali oldugun söyleyeyim:Bir tane örnek vererek genellemeyi çürütemezsiniz.Genellikle ısınan maddeler genleşir önermesini sadece suyu göstererek çürütebilir miyiz?.O halde bir çoban tip kazanabildiği gibi dolu çobanda kazanamamiştir. Dersaneye gitmeden sbs de 470 almiş(Bunda da demin dediğim hata var bir kişinin gitmeden basarmis olmasi herkesin gitmeden basarabileceği anlamina gelmez) demiş arkadaş tmm alsin sbs de alinirdi tabi ,son seneye konumu birikiyo?.Acaba Ygs-Lys de nasil tekrar etmeyi düşünüyorsunuz son sene?.
    "Ne Mutlu Türküm Diyene"

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster

her şeyi referanduma götürmek doğru sonuçlar doğurmayabilir.varsayalım referanduma gidildi ve dershaneler kapatılsın sonucu çıktı , bu sonucun doğru olduğunu mu gösterir?Türkiye'de sadece Fenerliler ve Gsliler olsun ve Fenerli oranı %60 olsun. Gs aleyhine haksız bir karar referanduma gitse nasıl bir sonuç bekleriz? halk böyle dedi diye bu çıkacak karar adil olur mu?

ben serbest piyasa ekonomisini savunan bir insanım ve genel anlamda sistemin bunun üzerine kurulmasını, mekanizmaların bu yapının açıklarını kapatmak, hatalarını örtmek üzerine oluşturulmasını daha doğru buluyorum. dershanelere de bu gözle bakıyorum. önce de yazdığım gibi benim için bakkaldan farkları yok. para ver hizmet/mal satın al. bu hizmetin veya malın alışverişi sakıncalı değilse (örnek:uyuşturucu) bu malın arzını yapan sağlayıcıyı toptan kapatmayı asla doğru bulmuyorum. belki rekabet ve düzenleme adına kısıtlamalar getirilebilir mesela sınıf büyüklüğü düzenlenebilir, müfredat ya da program denetlenebilir ... ve bunlar da dershaneleri bloke etmek amacıyla değil hizmeti standardize etmek ve bu hizmeti alan tüketicileri yani öğrencileri koru.mak adına yapılabilir.

yani dershane yapısına karşı olsam da, uzun vadede gereksiz olduklarını düşünsem de prensip olarak kapatılmalarına karşıyım. sanırım gerek yok ama yine de belirteyim; herhangi bir dershane ile doğrudan maddi bağım yok .
    Halkın genelinin karşı çıktığı bir konuda referandum yapılır. O zaman başbakanlık seçimini de halk oylamasıyla yapmayalım. Referanduma gidilmemesinin tek sebebi orada bu işin olumsuzlukla karşılaşacağının bilinmesidir. Bir şeyi dayatma olarak yapmanın neresi adil. Kendi başbakanını seçen bu millet kendi kararını verebilecektir. Verdiğiniz örnek çok da tutarlı değil. Halk başbakanı niçin seçer? Benim görüşlerime değer versin diye seçer. Ortak bir akılla ülke yönetilsin diye seçer. Dershanelerin kapatılmasını doğru kıldığı öne sürülen şeyler hiç de rasyonalist ve mantıklı değil.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    çarpıtmayalım
    ben ilkesel bir hatadan bahsediyorum. başbakanın seçilmesinin muhtemel tarafları ilkesel arızalar oluşturmayacağına göre böyle durumlarda seçim sonuçlarına saygı duyulur.
    yani ofsayttaki pozisyonları saymayalım lütfen. dershanelerin kanun yoluyla kapatılması tercih edilebilir bir seçenek değil ki bunun da tercihlerden biri olduğu bir referandum yapılabilsin. yarın bir gün oy desteğini arkasına alan "bu vatan toprakları devlete meydan okunacak yer değildir, önümüzdeki referandumda tüm başörtülülere haddini bildirin!" dese ne yapacaksınız? böyle şeyler referandum konusu ya-pı-la-maz.
    referandum yapıp şunu soralım;
    tüm vatandaşlara bu ay 1000 lira dağıtılsın mı? cevap büyük ihtimalle evet çıkacaktır, peki bu uygulandığında doğru bişey mi yapılmış olacaktır?

başbakanı seçme hakkınız tabi ki var. seçimde ona bir yetki verirsiniz. bu yetkiyi istediğiniz doğrultuda kullanmadığını düşünüyorsanız bir sonraki seçimde yetkiyi sizin istediğiniz şekilde kullanacağını düşündüğünüz birine verirsiniz. arada geçen sürede itirazlarınızı da demokratik yollarla tabi ki dile getirebilirsiniz ama her beğenilmeyen kararda referandum isteği sistemi işlemez hale getirir ki zaten her kararın memnun olan ve memnun olmayan tarafları vardır.

bu arada yanlış anlaşılmasın her ne kadar dershaneleri verimsiz kurumlar olarak görsem de ben de kanun yoluyla kapatılmalarını doğru bulmuyorum.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite
    Fakat burada halkın büyük bir çoğunluğundan bahsediyoruz. Halk kendi rızasıyla dershanelere gidiyor. Kimse kimseyi zorlamıyor. Sigara vb. maddeler yasak edilmezken dershaneler sigaradan daha mı zararlı ki anlamıyorum.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    yasağın yanlış olduğunu söylüyorum zaten.
    böyle bir konunun referanduma götürülmesinin daha da yanlış olduğunu söylemeye çalışıyorum. bir de uyarı;
    halkın büyük çoğunluğu derseniz yanılabilirsiniz (belki de yanılmazsınız) çünkü insanlar çevrelerinin istatistiğini toplumun istatistiği gibi algılarlar. mesela benim etrafımda da dershanelere para vermekten bıkmış bir sürü veli var. okullardaki serbest kıyafeti oylayıp yeniden üniformaya/önlüğe döndüren okul-aile birliklerini ne çabuk unuttuk. toplum psikolojisini iyi değerlendirmek lazım. hepimiz öğrenci olduk tek kişiye serbestsin bugün okula gitmeme hakkın var denilse gitmeyecek çok az kişi bulunur ama topluca bugün okullar tatil olsun mu diye sorsak sonucu tahmin edebiliyoruz sanırım.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite
    Bu konuda yapılan anketlere hiç katıldınız mı veya baktınız mı bilmiyorum ama çoğunluk böyle düşünüyor. Çünkü dershanelerin kaldırılması için gerekli alt yapı oluşturmadan dershaneler kaldırmak sistemi ne hale getirir bunu tahmin etmek çok da zor olmasa gerek.

3 sayfadan 3.si BirinciBirinci 123

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!