Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Fen Bilgisi

Arkadaşlar, 1 senedir fen deyu deyu başınızı şişirdim.
    Bir nokta var ki, Biyoloji'nin testleri beni çok zorladı birtakım konularda. Sadece ekoloji gibi normal düzey konularında zorlanmadığımı fark ettim. Örneklendirirsem,

Testte 1 testi sadece "proteinlere" ayırmış.Eprotein ile ilgili olduğunu düşünerek sadece proteinler kısmına çalıştım konu anlatımdan, 1 sayfalık bir kısım. Ama gel gelelim testteki sorular konu anlatımda verilen bilgileri sınayıcı değil "benim için". Ki öyle olsa fazlasıyla kolay olurdu. (mesela direkt proteinin özelliklerini sorsa, ama konu anlatım da bana sadece proteinin özelliklerini öğrenebilmemi sağlıyor)) Protein dışında birkaç konuya da hâkim olmamı istiyor, bir birikimim olmasını istiyor. (bunu "sorularımı burada sorduğum arkadaşların çözümlerini inceleyip, onların birikimlilikleriyle soruları kolayca çözümlemelerinden" çıkarıyorum) Ve yorumlamamı da. Yalnız benim evde yaptığım bir "açıköğretim". Testte isteneni yapabilen öğrenci olabilmem için bir öğretmenden bunu dinlemeli, yorum gücüne sahip olmalıyım, ama buna sahip değilim. Her testte 15 sorunun yarısını da sormamalıyım, ezbere gideceğim çünkü. Bunu da istemiyorum, yararlı olmayacak. Herkesin bu kadar kolay gördüğü bir derste zorlanmak biraz gururumu incitmekle beraber, ne yapacağımı bilmiyorum.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Arkadaşım kendine çok sorun etme bu dersi. Dershaneye gidiyor musun önce onu sorayım. Cevabın evetse dershanedeki biyoloji öğretmeninden yardım iste bu konuda eminim ki sana elinden gelen yardımı yapacaktır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım kendine çok sorun etme bu dersi. Dershaneye gidiyor musun önce onu sorayım. Cevabın evetse dershanedeki biyoloji öğretmeninden yardım iste bu konuda eminim ki sana elinden gelen yardımı yapacaktır.
    Ama emek veriyorum, yapamıyorum. Bu beni ne kadar üzüyor.
    Dersaneye gidiyorum. Fakat alan dersim değil, dersanedeki hocam kendi alanımı hallettikten sonra "en son" fen için yardım ayarlayabileceğini söyledi, şu an için dersime hiç girmeyen bir Biyoloji öğretmeni bana vakit ayırmaz sanki.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    biyoloji çok kolay yanılgısını unut bence çünkü fen olmama rağmen konuya çok hakimken bile zorlanıyorum testte . çünkü çoğu zaman atıyorum canlıların ortak özellikleri konusundan test çözüyorsun , adam sana mayozu mitozu ne biliiyim sistemleri karıştırıyor . biyoloji konuları birbirine çok bağlı bence bütün konulara hakim olunduktan sonra yorum gücümüz artıcak , daha iyi yapabilicez gibi geliyor. yani tek bi konuya çalışıp o konu hakkında herşeyi yapmayı bekleme bunu demek istiyorum

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Sana bir kitap tavsiye edeyim o zaman memnun kalacağın bir kitap. Sıradışı Analiz yayınlarının tamamı çözümlü soru bankası var. Oradaki soruların tamamı çözümlü ve sen de onları inceleyerek biyolojideki yorum kabiliyetini geliştirebilirsin.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    tamam arkadaşlar, deniycem.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!