1. #1

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite

  Sponsorlu Bağlantılar

  Okul Birinciliği & İngilizce Eğitim

  Merhabalar,

  Acaba okul birincilerinin 2013 sistemdeki avantajlarını yazabilir misiniz?

  Bir de benim makine ya da bilgisayar mühendisliği okumak hedefim. Ama İngilizce eğitim veren üniversiteleri yeğlerim.
  Aranızda üniversitede ingilizce okuyanlar vardır muhakkak. Acaba çok zorlanır mıyım? İngilizcem o kadar iyi değil. Anadolu lisesinde okumuyorum. İlk sene okunan hazırlık yeterli oluyor mu acaba?

  Şimdiden teşekkür ederim.
  ...

 2. #2

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  11. sınıf

  Sponsorlu Bağlantılar

  Özel bir lisede okuyorum, mezunlarımızdan örnek vermem gerekirse bir dönemde hazırlığa takılan 4 ya da 5 öğrenci oluyor. Okulumuzda İngilizce dersleri seviyelere göre ayarlanmış sınıflarla yapılıyor. Anadolu Lisesi öğrencisi olduğunuzu söylediniz, karşılaştırma yapabilmeniz için söylüyorum: Bu sene Anadolu Lisesi'nden okulumuza 4 civarında öğrenci geçiş yaptı ve biri hariç hepsi en iyi seviye sınıfına girmeye hak kazandılar. Bu duruma bakarsak Anadolu Liseleri'nin İngilizce eğitimi gayet iyi görünüyor.
  Ayrıca forumdaki mesajlarınızdan iyi bir öğrenci olduğunuz anlaşılıyor, ciddi bir şekilde İngilizce'ye önem verdiyseniz bu istatistikler altında hazırlığa takılmazsınız gibi düşünmek daha mantıklı.
  İyi günler.
  Bilgi ve ego ters orantılıdır, bilgi arttıkça ego azalır. (Albert Einstein)

 3. #3

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite

  Sponsorlu Bağlantılar

  Yok, dikkatinden kaçmış. Anadolu lisesinde okumuyorum. Teknik Lise'de okuyorum. Haftada iki saat. Kendim çabalıyorum, şarkıları çevirme, alt yazılı filmler ama yine de faydası fazla olmuyor. Hazırlık okuyacağım aşikar, zaten hazırlık okumamak için yapılan sınavları kazanamam da bir mucize oldu kazandım. Yine de hazırlık okumak isterim. Geç olsun güç olmasın.

  Zaten 1 yaş erken yazıldım. Ordan telafi ederiz.
  ...

 4. #4

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  11. sınıf
  O kısım gözden kaçmış, özür dilerim.
  Bence İngilizce'de önemli olan dinlediğini anlamaktır, burada kendinizi yeterli görüyorsanız; çok da sıkıntı olacağını sanmam. Bu arada altyazılı dizilerin gerçekten işe yaradığını düşünüyorum, ki siz de kullanıyormuşsunuz.
  Şöyle de bir durum var, İngilizce'nizin geliştiğini anlamak zordur; o yüzden aynı yerde olduğunuzu düşünmeniz normal. Belki üniversiteye girmeden önce bir İngilizce sınavı olursanız(Türkçesini bilemiyorum, herhangi bir tür Proficiency Test) nerede olduğunuzu daha net görebilirsiniz.
  Başarılar, iyi günler.
  Bilgi ve ego ters orantılıdır, bilgi arttıkça ego azalır. (Albert Einstein)

 5. #5

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite
  Eyvallah,

  Şimdi dershanedeki 18 kişilik sınıfımda 17si ya anadolu ya da özel okuldan. Bir ingilizce konuşuyolar kendi aralarında dedim tamam furkan sen sus.
  Bilgisayar bölümü okuduğum için aslında programlama dilleri, yabancı kaynaklar ingilizceye sevk etti beni.
  Ama şu özgüven konusu ingilizce denince iflas bayrağını çekiyor.
  ...

 6. #6

  Statü
  Grubu
  Moderatör
  İş
  11. sınıf
  Şimdi bu konuya ilerde ingilizce eğitim verecek bir üniversitede okumak isteyen biri olarak ben el atayım

  İngilizce eğitim veren bir üniversitede eğitim görmen için abartısız ana dilin gibi ingilizce bilmelisin.Tanıdığımız bir abla vardı.Yıldız teknikte okumuştu o isteyerek arkadaşları vardı bir kaç tane onlar odtüden di tabi.inanırmısın ağızlarından bir kelime türkçe laf çıkmazdı.Odtü gibi bir yer hedefliyorsan ki öyle hedefliyorsun zaten.Akıcı ingilizce şart sonuçta hoca çok hızlı konuşacaktır ve yakalamakta zorlanabilirsin.
  Özgüven derken , ozamanla yenilir dert etme , ilk başlar da konuşamamak gayet normal ben de bir kaç haftaya önceye kadar öyleydi insan bazen afallıyabiliyor yabancı dil konuşurken bence sen sen ol şimdiden diziler izlemeye vs.başla aksanın iyi olmalı

  Yalnız şöyle söyliyeyim diyelim ki gitmedin ingilizce eğitim veren üniversiteye ,ya sonra ? okul bittikten sonra yine işsiz kalırsın yabancı dil hakkaten şart.çoğu insan artık aştı kendi 5-10 dil bilenler var.

 7. #7

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite
  Hayatım boyunca dizi izlemedim. Film izlerim, bağımlılık yapmaz. ('Ama Kanıt'ı severim -ki o da bağımlılık yapmıyor-'). Bu yıl dizi takip edemem.

  ODTÜ de istediğim bölümü tutturamam(burda da özgüven mazide ). Fizik, Kimya belki ama.. Özel üniversitelerin tam burslu bölümleri falan iyi oluyor. İnşallah olur.

  Şu aksan konusuna gelince mesela bir konuşma metni dinletilse %20 oranında anlarsam, o metin yazılı olarak verilsin karşıma %80 i cepte. Ama koskoca 4 yıl, akademik terimler epey zor ama üstesinden geliriz. Olmadı ise başlamadan direkt yatay geçiş. Hayırlısı.
  ...

 8. #8

  Statü
  Grubu
  Moderatör
  İş
  11. sınıf
  hadi hayırlısı

 9. #9

  Statü
  Grubu
  Moderatör
  İş
  Üniversite
  Dil konusunu sıkıntı etme bence bir sekilde halledilir. Onemli olan su an ki sinav.
  Sinav bittiginde dil kurslari var aksan gelistirmeye yonelik onlara gidebilorsin. zaten gramer cok gerekli degil konusmak icin. bi ornek kac senedir ingilizce goruyoruz (gramer) hala tamamen konusamiyoruz. Yurt disina ogrenci gonderen programlar var mesela onlari da arastir.

 10. #10

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite
  Çok sağolun. 'Sınırlar Eğitimle Birleşiyor' diye bir proje vardı. Her ilçe birincisi gidecek ama. Benim olacağımı sanmam.
  ...


 

 • Bu yazıyı beğenerek
  destek
  verebilirsiniz

  Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
 • Benzer konular

  1. Karmaşık Sayılar Okul Kitabı
   yirmibir, bu konuyu "11. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
   : 9
   : 06 Oca 2014, 16:24
  2. Okul kitapları hakkında ..!
   matsever63, bu konuyu "Sohbet" forumunda açtı.
   : 4
   : 06 Eyl 2013, 19:52
  3. MEB Okul sitesi için banner (Flash-SWF)
   matci, bu konuyu "Web" forumunda açtı.
   : 12
   : 26 Nis 2012, 11:01
  4. okul problemi
   zeze, bu konuyu "6. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
   : 2
   : 13 Nis 2011, 00:03
  5. TRT Okul TV Geliyor
   Admin, bu konuyu "Sohbet" forumunda açtı.
   : 2
   : 28 Oca 2011, 16:20
  Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları