Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Fikir Acayip

A=sinx
    B=cosx
    C=tanx
    D=cotx
    E=1 olmak üzere, yan yana olan herhangi iki sayının çarpımları sinx olacak şekilde, bu sayılar yuvarlak bir masaya kaç farklı şekilde yerleştirilebilir?
    bir tavuk 1 lira 1 koyun 10 lira 1 inek 100 lira toplam 500 lira paramız var her hayvandan almak zorundayız toplam 100 havyan olacak paranın hepside harcanacak. hangi hayvandan kaçtane alınır ?
    C(n 1).C(n n-1)+c(n-1 n-2)...+C(99 100)=?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    2. sorunuz için alınan sayıları tavuk için T koyun için K inek için İ ile gösterirsek
    T+K+İ=100
    T+10K+100İ=500 deklemleri yazılıp birincisi ikinci denklemde yerine yazılırsa
    9K+99İ=400 bulunur buradanda sol taraf 9 ile bölünür fakat sağ taraf yani 400 sayısı 9 ile tam bölünmez
    bu yüzden bu şartları sağlayacak bir alışveriş yapamayız

1. sorunun cavabını emin olmamakla birlikte 12 diye düşündüm doğruysa cevap yazarım
    3. sorunuzu anlamadım yazılışı bana çok karmaşık geldi

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam 1. soru için bir tane uygun dizilimi yazar mısınız bana sanki hiç olmazmış gibi geldi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    (yanyana herhangi iki elemanın çarpımı sinx olacak) ifadesini ben 5harf masada ve enazından ikisinin çarpımı sinx olması yeterli gibi düşünüp işlem yapmışımhaklısınız. bende şimdi düşündümde sonuç 0

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları