Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

paralelkenar soruları

merhaba değerli arkadaşlar...

Oldukça uğraşıpta sonucunu bulamadağım 5 soru aşağıdadır.. Emeği geçenlere şimden sonsuz teşekürler... ,

Esen kalın..

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    değerli arkadaşım çok teşeküürler bu kadar kolay olabilceğini hiç düşünmemiştim.. herşeyi düşündüm ama boyndan boya bi paralel aklım gelmedi.. emeğinize sağlık... çok teşeküürler..

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Önemli değil diğer sorularınında formülleri var fakat şuan kitabı bulamadım bulabilirsem diğerlerinide yapacağım

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    3- D ile B yi birleştirince bir üçgen elde ediyoruz. Aynı şekilde A ile C yi birleştirince bir yamuk elde ediyoruz. Burda ikisininde orta tabanı aynı oluyor.
    O yüzden DL/2 = AK/2 + CM/2
    DL = AK + CM
    DL = 6 + 4
    DL = 10

NOT(Doğrusu çizip yollamaya üşendim. Elimden bu kadar geliyo anlatmak için )
    Ancak fikirdir varlığın, gerisi et ve kemiktir bir yığın. (MEVLANA CELALEDDİN RUMİ)

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    6-
    1- E noktasından CB ye paralel bir doğru çizelim.
    2- E noktasını paralel üzerinde taşıyıp DC kenarı üzerine getirelim.(Paralel üzerinde tepe noktası taşırsak yükseklik değişmediğinden alan değişmez.)
    3- E noktası DC üzerine geldiği zaman 2A(ADE + CBE) = A(ABCD) => A(ADE + CBE) = 18 cm^2
    4- Bize AEB yi vermiş 27 cm^2 diye. ADE + CBE de 18 cm^2 toplayınca 45 cm^2 tüm alan
    5- Tüm Alan - A(ABCD) = A (DEC) = 9cm^2

Cevap :B
    Ancak fikirdir varlığın, gerisi et ve kemiktir bir yığın. (MEVLANA CELALEDDİN RUMİ)

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı meukriant'den alıntı Mesajı göster
    6-
    1- E noktasından CB ye paralel bir doğru çizelim.
    2- E noktasını paralel üzerinde taşıyıp DC kenarı üzerine getirelim.(Paralel üzerinde tepe noktası taşırsak yükseklik değişmediğinden alan değişmez.)
    3- E noktası DC üzerine geldiği zaman 2A(ADE + CBE) = A(ABCD) => A(ADE + CBE) = 18 cm^2
    4- Bize AEB yi vermiş 27 cm^2 diye. ADE + CBE de 18 cm^2 toplayınca 45 cm^2 tüm alan
    5- Tüm Alan - A(ABCD) = A (DEC) = 9cm^2

Cevap :B
    merhaba ilginize teşekür ederim..ancak ben mantığını hala anlayamadım.. çizerek gösterseniz çok mutlu olacağim.. saygılar..

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı meukriant'den alıntı Mesajı göster
    3- D ile B yi birleştirince bir üçgen elde ediyoruz. Aynı şekilde A ile C yi birleştirince bir yamuk elde ediyoruz. Burda ikisininde orta tabanı aynı oluyor.
    O yüzden DL/2 = AK/2 + CM/2
    DL = AK + CM
    DL = 6 + 4
    DL = 10

NOT(Doğrusu çizip yollamaya üşendim. Elimden bu kadar geliyo anlatmak için )
    merhaba emeğinize çok teşekürler lakin. DL doğrusunun orta taban olmasını anlayamdım..bunu gösterebirmisniz ..?Emeği geçenlere şimdne teşeürler.. son bir şey çözülmemiş bir soru daha var son soru ilginenler için teşekrüelr..

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    Mantığını burda anlattım. İşlemler zaten yazıda yazıyor.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!