1. #1

  Grubu
  Site sahibi
  İş
  Matematik Öğretmeni

  Matematik Öğretiminde Modelleme, Matematiksel Modelleme Nedir?

  Matematik ve gerçek hayat problemlerinin arasındaki ilişkilerin oluşturulmasında matematiksel modelleme önemli rol oynar.

  Matematiksel modelleme; gerçek hayat problemlerinin matematiksel terimlerle çözümünü bulmayı temsil eden bir yöntemdir. Matematiksel modelleme; aslında gerçek hayat problemlerinin sadeleştirilmesi, soyutlanması ya da bir matematiksel forma dönüştürülmesidir. Matematiksel problem, bilinen tekniklerle matematiksel çözümü bulmak için kullanılabilir. Daha sonra bu çözüm yorumlanarak gerçek terimlere dönüştürülür.

  Matematik öğrenimindeki modelleme etkinlikleri; kavramların doğrulanmasında, tanımlanmasında, genelleştirilmesindeki zorlukların ve stratejilerin gözlem ve analizinde, öğrenme ve iletişim kurma becerileri kazanma sürecinde etkin rol oynamaktadır.

  Matematik, kültürümüzün bir parçası ve bir sosyal fenomen olarak toplumda, doğada ve diğer disiplinlerde, uygulamalarıyla yer alır.

  Matematiksel modelleme, hayatın her alanındaki problemlerin doğasındaki ilişkileri çok daha kolay görebilmemizi, onları keşfedip aralarındaki ilişkileri, matematik terimleriyle ifade edebilmemizi, sınıflandırabilmemizi, genelleyebilmemizi ve sonuç çıkarabilmemizi kolaylaştıran dinamik bir yöntemdir. Diğer bir şekli ile matematiksel modellemeler, matematiksel düşünme becerileri kazanılmasına ve bu becerilerin geliştirilmesine katkı sağlar.

  Bilgisayar ortamında geliştirilen matematiksel modeller, matematikle iletişim kurulmasında olağanüstü öneme sahiptir. Özellikle, interaktif matematiksel modeller farklı disiplinlerin doğasındaki olgusal gözlemlerin mantıksal ilişkilerinin kurulabilmesinde ve soyut düşünmeye dayalı becerilerin kazınılmasında mükemmel fırsatlar sunar.

  Matematiksel modellemeler ve uygulamaların öğrenimi ve öğretimi karmaşık ve zor bir alandır. Ancak, gerçek hayat problemlerinin matematiksel modelleri kavramsallaştırıldığı zaman, problemin karmaşıklığının sadeleştiğini ve anlamlandırmanın kolaylaştığını görürüz. Böylece matematiksel modeller, öğrenme sürecinde bilişsel yapıların oluşmasını kolaylaştırıp, öğrencilerin gerekli matematiksel bilgi ve becerilerini gerçek hayat problemlerine uygulayabilme davranışını kazanmalarını hızlandırır.

  Matematiksel modelleme çeşitleri:

  Deneysel modelleme,
  Teorik modelleme,
  Simülasyon modelleme,
  Boyutsal analiz modelleme

  biçimde dört kısma ayrılır.

  1.Gözlenebilen verilere dayalı olarak oluşturulan grafikleri matematiksel olarak ifade edilmesine deneysel modelleme denir. Örneğin; dünyadaki sicaklık artışının grafik ile gösterimi bir deneysel modellemedir.
  2.Matematiksel modelin formüle edilmesinde, verilerden çok teoriye dayanan farklı problem çözme süreci gerektiren modellemeye teorik modelleme denir. Caddelerdeki yaya geçidi ihtiyaçlarının belirlenmesi bir teorik modelleme örneğidir.
  3.Genellikle matematiksel modeller ifade edilirken cebirsel semboller kullanılır. Bazı problemlerde çözümler, analitik olarak modellenemezler. Bu tür modellemelere simülasyon modeli adı verilir. Örneğin; türev kavramının bilgisayarda fizik sel anlamını verecek bir animasyon bir simülasyon modelidir.
  4.Fiziğin temel özelliklerine dayalı oluşturulan modellere boyutsal analiz modeli denir. Bu tür modelleme, bilim ve teknolojide ilişkiyi biçimlendirmede kullanılır. Örneğin; boyutu kullanarak hız ve alan arasındaki ilişkiyi temsil eden matematiksel ifadeyi bulma bir boyutsal analiz modelidir.

  Modelleme terimi, bütün modelleme süreçlerini açıklamasına karşın başlangıçta bir problemin matematiksel formülünü elde etme şeklinde daha sınırlı bir süreci açıklamak için kullanılabilir. Matematiksel modelleme aşağıdaki süreçlerden oluşur.

  Modelleme süreci,
  Problemin analizi,
  Problem belirleme ve matematiksel ifade,
  Model analizi ve teknikleri.

  Kaynak: MEB Lise Matematik Programı

 2. #2

  Grubu
  Site sahibi
  İş
  Matematik Öğretmeni
  Matematiksel modelleme ile ilgili ayrıntılı dökümanlar için buraya bakınız

 3. #3

  Grubu
  Üye
  İş
  9. sınıf
  teşşekürler

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz


 

 1. Bu yazıyı beğenerek
  destek
  verebilirsiniz

  Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!

Benzer konular

 1. İspat yada modelleme yöntemiyle lütfen
  Mehmet Sarıhan bu konuyu Özel Matematik Geometri forumunda açtı
  Cevap: 2
  Son mesaj : 05 Kas 2017, 19:36
 2. [Ziyaretçi] Cebirsel ifadeleri Modelleme
  kadir cakmak bu konuyu 8. sınıf matematik soruları forumunda açtı
  Cevap: 7
  Son mesaj : 17 Ara 2011, 01:42
 3. Matematiksel İspat ve Matematiksel Muhakemenin Gelişimi Üzerine ...
  MatematikciFM bu konuyu Sohbet forumunda açtı
  Cevap: 0
  Son mesaj : 14 May 2011, 17:06
 4. Zihinsel Matematik - Matematiksel Hafıza - Yaratıcı Düşünme
  MatematikciFM bu konuyu Sohbet forumunda açtı
  Cevap: 0
  Son mesaj : 11 May 2011, 14:45
 5. Cebirsel İfadeler ile Modelleme Toplama-Çıkarma-Çarpma-Bölme
  Serkan bu konuyu Matematik Arşivi forumunda açtı
  Cevap: 2
  Son mesaj : 18 Oca 2011, 00:57
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları